REKLAMA

Nasze drogie śmieci [Podcast]

Małgorzata Grzegorczyk2021-01-23 08:00
publikacja
2021-01-23 08:00
Nasze drogie śmieci [Podcast]
Nasze drogie śmieci [Podcast]
/ Puls Biznesu

Dlaczego płacimy za śmieci coraz więcej, czy będą dalsze podwyżki, co się zmieni w segregacji i kto na tym zarobi?

Czy jesteście stuprocentowo pewni, że segregujecie dobrze? Czy nie martwicie się, że wasza praca idzie na marne? Kto zarabia na recyklingu? Co się jeszcze zmieni w segregacji? Czego oczekują firmy przetwarzające odpady, a co planuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska? A może w ogóle idziemy złą drogą i zamiast coraz więcej segregować i przetwarzać, można by produkować mniej śmieci, jak pewna amerykańska rodzina, która przez rok wyrzuca litrowy słoik odpadów?

Na te pytania odpowiadają nasi goście. O powodach podwyżek cen śmieci mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Wyjaśnia, że winne są przepisy - polskie i unijne, z którymi muszą borykać się firmy odbierające i przetwarzające odpady.

Co na to przedstawiciel takiej firmy, Leszek Zagórski, dyrektor w Lekaro? Przyznaje, że przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie, ale pociesza - w najbliższym czasie podwyżek cen nie będzie.

Tadeusz Nowicki, prezes Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz szef firmy Ergis, wyjaśnia natomiast, dlaczego bez systemu kaucyjnego lub depozytowego Polskę czekają srogie kary.

Marzena Berezowska, dyrektor departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zapowiada kilkanaście zmian, które nas czekają.

Na koniec zastanawiamy się, czy zamiast martwić się, co zrobić z rosnącą górą śmieci, nie warto zacząć produkować ich mniej? Jak to zrobić, opowiada Kasia Wągrowska, założycielka portalu ograniczamsie.com.

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do Słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:

Do „Pulsu Biznesu” trafiłam jako studentka w 1998 r. Piszę o inwestycjach w Polsce – w fabryki, centra usług biznesowych i ośrodki B+R. Opisuję też zagraniczną ekspansję polskich firm. Zajmuję się także branżą turystyczną –touroperatorami i biurami podróży oraz śledzę zmiany w lotnictwie. W 2012 r. dostałam nagrodę ABSL Excellence Award od Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. Uwielbiam latać samolotem i zwiedzać fabryki. Jedno i drugie robię dość często w godzinach pracy. W wolnym czasie latam samolotem i zwiedzam świat z rodziną.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
po_co
Zawsze najprościej przerzucać obowiązki na obywateli, w końcu od tego jest policja, a jak nie wystarczy to wojsko, żeby nieposłusznego obywatela spałować i narzucić mu swoją wolę.

W Polsce odpadów w większości miast się nie segreguje bo to się nie opłaca, palące się regularnie odpady są zazwyczaj efektem podpalenia i fakt,
Zawsze najprościej przerzucać obowiązki na obywateli, w końcu od tego jest policja, a jak nie wystarczy to wojsko, żeby nieposłusznego obywatela spałować i narzucić mu swoją wolę.

W Polsce odpadów w większości miast się nie segreguje bo to się nie opłaca, palące się regularnie odpady są zazwyczaj efektem podpalenia i fakt, że odpady w tym miejscu płoną 5 raz w roku, 3 rok z rzędu nadal żadnemu urzędnikowi nie zasugerowało aby zamontować w tym miejscu monitoring (skoro właściciel stratny na tym podpaleniu nie potrafi), aby nie zweryfikować czy aby nie zostały naruszone przepisy pożarowe.

Wojewoda Śląski w wywiadzie dla TVN twierdził, że nic nie da się w temacie płonących śmieci zrobić po czym wspólnie z prezydentem miasta ponownie dogadali się z firmą utylizująca odpady (utylizującą w naszych płucach), mimo nie przedłożenia dokumentacji pozwolili na dalszą rozbudowę.

Zasadnicze pytanie po co nam władza której podstawowy argument to "nie da się" skoro się nie da to szukamy takich którzy potrafią.

Wracając do śmieci, zaśmiecamy sobie planetę - konsekwencje już odczuwamy, narzucając na ludzi kolejne obowiązki raczej tej planety nie posprzątamy skoro jak wyżej widać, że odpady trafiają tam gdzie trafiały zawsze na jedną zbiorczą górę (tudzież dół).
Zamiast tego jak zwykle prościej zapobiegać niż leczyć, wytworzona plastikowa butelka, torba na zakupy czy metalowa puszka jest problemem tylko wtedy gdy zostanie wytworzona.

Jestem przeciwnikiem zakazów w biznesie dlatego zamiast zakazywać czy opodatkowywać wystarczy usankcjonować stosowanie plastikowych opakowań podobnie jak ma to miejsce np. z papierosami.
Jak na opakowaniu popularnego napoju pojawi się przykry obraz zwierzaka który zginął przez podobny produkt to być może ludzie chętniej chwycą za produkt w opakowaniu wielokrotnego użytku lub biodegradowalny.

I nie chodzi o to aby dobijać producentów, biznes czy samych konsumentów. Gdyby państwo które narzuca nam segregowanie śmieci, stworzyło warunki do jego recyclingu to wystarczyło by wyrzucić dowolny śmieć do dowolnego pojemnika bo i tak opłacało by się go odzyskać - obecnie nie tylko nie opłaca się odzyskiwać materiałów ale też ich recyclingować czy po prostu odbierać.
Problem tkwi w systemie nie w konsumentach.
adam.1983
A jak będą rzyć bezdomni jak na puszki będzie kaucja, nie będzie nic w śmietniku co można by na złom sprzedać.
Akurat puszki to najmniejszy problem recyklingu bo je w dużej mierze bezdomni odzyskują, aczkolwiek jak by pojawiła się kaucja na plastiki to zapewne też doskonale by wyczyścili śmietniki z każdej butelki.
demeryt_69
W krajach cywilizowanych już od lat istnieją bardzo proste metody odzysku plastiku, aluminium oraz szkła oparte na kaucji za opakowania - niedoczekanie w tej groteskowej imitacji państwa!
andregru
Obecny brak konkurencji wśród firm odbierających śmieci będzie powodowało ciągły wzrost opłat za śmieci.
tomitomi
kupując towary płacę już raz za śmieci ! (netto+ tara )
oddając je do śmietnika płacę drugi raz ! ( za odbiór )
...nie segreguję i segregować nie będę ! w myśl zasady ;
'' Kto wytwarza i wprowadza do obrotu odpady - winien jest jej utylizację i ponosi wszelkie koszty z tym związane '' .

....proste?
kupując towary płacę już raz za śmieci ! (netto+ tara )
oddając je do śmietnika płacę drugi raz ! ( za odbiór )
...nie segreguję i segregować nie będę ! w myśl zasady ;
'' Kto wytwarza i wprowadza do obrotu odpady - winien jest jej utylizację i ponosi wszelkie koszty z tym związane '' .

....proste? - proste !
adam.1983
Co gorsza w cenie towaru płacisz ponoszony przez producenta tego towaru koszt wprowadzenia opakowań na rynek ( opłata produktowa ). Ktoś na tym kosi niezły chajs bo to ta opłata powinna pokrywać koszty recyklingu a jakoś się okazuje że obywatel musi jeszcze dołożyć kolejną masę szmalu za śmieci
itso_promocja_pionka
"i kto na tym zarobi?" a czy przyroda na tym zyska czy człowiek ?
itso_promocja_pionka
powiem tylko tak wina partii rządzącej im nie przeszkadza ze wokół syf aż strach pomyśleć jak muszą mieć w domach ah tak sprzątaczka robi robotę be en o

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki