REKLAMA

Najwięcej mieszkań w Europie buduje się w Polsce, ale wciąż jest ich za mało [Wykres dnia]

Marcin Kaźmierczak2021-08-03 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-08-03 06:00
Najwięcej mieszkań w Europie buduje się w Polsce, ale wciąż jest ich za mało [Wykres dnia]
Najwięcej mieszkań w Europie buduje się w Polsce, ale wciąż jest ich za mało [Wykres dnia]
fot. Shutterstock.com /

Choć fizycznie więcej mieszkań w 2020 r. przybyło we Francji i Niemczech, to w przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwięcej mieszkań i domów oddano do użytku w Polsce – wynika z raportu Deloitte „Property Index 2021”. To jednak wciąż zbyt mało, by zniwelować jedną z większych luk mieszkaniowych w Europie.

W 2020 r. deweloperzy i inwestorzy indywidualni oddali do użytku w Polsce ponad 221 tys. mieszkań i domów. Dało to 5,79 mieszkania w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, co było najwyższym wynikiem w Europie. Spośród państw należących do Unii Europejskiej współczynnik powyżej 5,0 osiągnęła jeszcze Francja (5,66) oraz Belgia (5,45).

Jak wynika z analizy Deloitte, wśród pozostałych europejskich państw taki wynik osiągnięto jeszcze w Norwegii oraz Izraelu.

fot. Bankier.pl / 

Zdecydowanie gorzej radziła sobie w 2020 r. mieszkaniówka w Bośni i Hercegowinie (0,74), na Łotwie (1,63), w Estonii (1,63) oraz Portugalii (1,68).

Fizycznie najwięcej mieszkań przybyło we Francji (381,6 tys.) oraz Niemczech(306,4 tys.). W tym zestawieniu Polska uplasowała się na trzecim miejscu.

Polska mieszkaniówka znalazła się także na podium pod względem liczby rozpoczętych budów mieszkań i domów w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców. Rozpoczęte budowy blisko 224 tys. lokali mieszkańców dały współczynnik 5,85. Wyższy wynik osiągnęła jedynie Rumunia (7,52) oraz Austria (10,85). Podobnie jak w przypadku ukończonych budów Polska nieznacznie wyprzedziła Francję (5,59).

Brakuje 5 mln mieszkań

Choć ruch na budowach może cieszyć, to przed mieszkaniówką w Polsce wciąż duże pole do popisu, by zniwelować lukę mieszkaniową. Pod względem liczby istniejących mieszkań w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców Polska ze współczynnikiem 392,9 plasuje się bowiem dopiero na 13. miejscu w Europie. W tym względzie najlepszy wynik zanotowano w Portugalii (581,9), a na podium znalazły się jeszcze Bułgaria (575,3) oraz Francja (548,8). Mniejszą liczbę mieszkań w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców odnotowano m.in. na Słowacji (381,5) oraz w Wielkiej Brytanii (359,3).

Z danych zebranych przez Deloitte wynika, że aby Polska osiągnęła współczynnik 500 lokali mieszkalnych w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, w naszym kraju musiałoby powstać dodatkowe 4,7 mln mieszkań. Żeby poprawić wynik liderującej Portugalii, w Polsce powinno istnieć 22,9 mln mieszkań, czyli o blisko 8 mln więcej niż obecnie.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (140)

dodaj komentarz
jpelerj
Coraz zabawniejsze te "argumenty". Najpierw miało brakować 3 mln mieszkań, bo mieszkań było mniej niż gospodarstw domowych. Teraz po wybudowaniu 2 mln nowych mieszkań i liczbie gospodarstw mniejszej od liczby mieszkań, ma brakować 5 mln. Ciekawe, czemu akurat 5. Równie dobrze można wpisać byle co, sensu w tym i tak więcej Coraz zabawniejsze te "argumenty". Najpierw miało brakować 3 mln mieszkań, bo mieszkań było mniej niż gospodarstw domowych. Teraz po wybudowaniu 2 mln nowych mieszkań i liczbie gospodarstw mniejszej od liczby mieszkań, ma brakować 5 mln. Ciekawe, czemu akurat 5. Równie dobrze można wpisać byle co, sensu w tym i tak więcej nie będzie. Naganiacze w oparach absurdu. Od trzech - czterech tygodni nagonka mocno przyspieszyła, chyba deweloperzy kończą łapać ostatnie jelenie na te stawki za dziurę w ziemi.
samsza
Jeżeli praca na stałe przeszła z biur do domów, co stoi na przeszkodzie biurową przestrzeń zagospodarować na mieszkania.
Media doprowadzone, na głowę się nie leje..
hfjdj
Interes. Jak masz lockdown to doisz z Kowalskiego bo mu wynajmujesz mieszkanie, pokój na wakacjach, i jeszcze płaci ci za miejsce w biurze (tak, tak, firma opłaca biuro z tego co wypracują pracownicy a nie z kasztanów zbieranych na ulicy).
trolley
Nie takie proste bo plan zagospodarowania, brak parkingów, konieczność dobudowania łazienek i kuchni, rozbudowa kanalizacji i pewnie elektryka od nowa. Może z niektórym coś da się zrobić ale większość będzie stała pusta albo wyburzana pod mieszkania. Ja tam bardziej jestem ciekaw co teraz będą robić firmy budujące biurowce i centra Nie takie proste bo plan zagospodarowania, brak parkingów, konieczność dobudowania łazienek i kuchni, rozbudowa kanalizacji i pewnie elektryka od nowa. Może z niektórym coś da się zrobić ale większość będzie stała pusta albo wyburzana pod mieszkania. Ja tam bardziej jestem ciekaw co teraz będą robić firmy budujące biurowce i centra handlowe. Myślę że wszystkie zbankrutują i upadną. Żadna nawet nie będzie próbowała przerzucić się na rynek mieszkaniowy ;)
hfjdj odpowiada trolley
Przecież ludzie wrócą do biur. Część już może bo jest zaszczepiona. Pozostałą część się weźmie na przemęczenie, na benefity, a ostatecznie na ulitmatum, że "jak chcesz to pracuj z domu ale jakbyś chciał podwyżkę to ci nie damy bo mamy kandydata zaszczepionego który może pracować z biura."
hfjdj odpowiada (usunięty)
No a wcześniej nie chciał zdalnie i hybrydowo?
trolley odpowiada hfjdj
Chciał ale firmy nie chciały :D Dopiero w czasie pandemii firmy ZOSTAŁY ZMUSZONE WYŻSZĄ KONIECZNOŚCIĄ do przejścia na zdalną i hybrydową jeśli chciały zachować ciągłość działania. Dodatkowo dopiero w ostatnim czasie zostały niesamowicie rozbudowane szybkie sieci światłowodowe dające w końcu sensowne prędkości i przepustowość do pracy Chciał ale firmy nie chciały :D Dopiero w czasie pandemii firmy ZOSTAŁY ZMUSZONE WYŻSZĄ KONIECZNOŚCIĄ do przejścia na zdalną i hybrydową jeśli chciały zachować ciągłość działania. Dodatkowo dopiero w ostatnim czasie zostały niesamowicie rozbudowane szybkie sieci światłowodowe dające w końcu sensowne prędkości i przepustowość do pracy zdalnej. Nawet po totalnych zadupiach. Jestem w szoku jak szybko firmy telekomunikacyjne to ogarnęły. No i razem chwyciło. U mnie 1/3 firmy wróciła zwyczajnie do siebie na zdalną na stałe. Od czasu do czasu spotkanie w firmie. Kilka osób w firmie na stałe, reszta w hybrydzie. Obecnie doszli nowi pracownicy z ktorymi współpracuję a których nigdy na oczy nie widziałem. To jest ogromna rewolucja na rynku pracy. Rok 2019 nie wróci już nigdy. Porównałbym to do początku pierwszej rewolucji przemysłowej, gdzie większość ludzi była przeciwna a wielu się łudziło że trend się odwróci.
trolley odpowiada trolley
https://www.money.pl/gospodarka/polski-rynek-biurowy-w-dobie-pandemii-warszawa-znacznie-zawyza-statystyki-6649505407732608a.html Warszawa. "Z danych CBRE wynika, że w stolicy w pierwszym kwartale wynajęto 109 tys. m kw. - mniej o 21 proc. w ujęciu rok do roku. - Struktura popytu w stolicy odbiegała od wcześniej ustalonego standardu https://www.money.pl/gospodarka/polski-rynek-biurowy-w-dobie-pandemii-warszawa-znacznie-zawyza-statystyki-6649505407732608a.html Warszawa. "Z danych CBRE wynika, że w stolicy w pierwszym kwartale wynajęto 109 tys. m kw. - mniej o 21 proc. w ujęciu rok do roku. - Struktura popytu w stolicy odbiegała od wcześniej ustalonego standardu rynkowego, bo 57 proc. powierzchni wynajęto w ramach relokacji, co było szczególnie widoczne w strefach poza centrum - mówi Łukasz Kałędkiewicz.", "Przestrzeń biurowa w samej tylko stolicy w pierwszym kwartale urosła o ponad 167 tys. m kw." To dopiero początek. Spadek wynajętych biur będzie się pogłębiał w miarę jak będą się kończyć umowy. A naprawdę nie opłaca się ich zrywać. Kary potężne.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki