Najem coraz mocniej drenuje studenckie kieszenie. Tak mieszkają młodzi Polacy

Marcin Kaźmierczak2023-09-15 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-15 06:00

Wyższe ceny mieszkań i pokoi na wynajem wypchnęły część studentów z rynku najmu - taki wniosek płynie z raportu „Studenci na rynku nieruchomości” przygotowanego przez AMRON-SARFiN. Wciąż jednak najemcami jest blisko pół miliona polskich żaków.

Najem coraz mocniej drenuje studenckie kieszenie. Tak mieszkają młodzi Polacy
Najem coraz mocniej drenuje studenckie kieszenie. Tak mieszkają młodzi Polacy
fot. tativophotos / / Shutterstock

Studenci rzadziej wynajmują mieszkania

Niespełna 40 proc. polskich studentów wynajmuje mieszkanie lub pokój – wynika z przygotowanego przez AMRON-SARFiN raportu „Studenci na rynku nieruchomości”. Jeśli przyjmiemy, że w roku akademickim 2022/2023 w Polsce studiowało ok. 1,22 mln osób, oznacza to, że czynsz co miesiąc opłacało ponad 475 tys. żaków.

Odsetek studentów mieszkających w wynajmowanym lokalu spadł jednak w ciągu roku aż o 9 pp. Był on jednak wyższy o 6 pp. względem 2021 r. Wówczas jednak uczelnie wciąż pozostawały w trybie zdalnym w związku z wciąż trwającą pandemią COVID-19.

AMRON-SARFiN

W porównaniu z 2022 r. wzrósł za to odsetek żaków mieszkających u rodziny lub znajomych i nieuiszczających opłaty za mieszkanie lub pokój. W semestrze letnim 2023 r. w takiej sytuacji znajdowało się 36 proc. polskich studentów (-3 pp. r/r). Wzrósł także udział żaków mieszkających w akademikach (14 proc. i +3 pp. r/r). Własną nieruchomość posiadał wciąż jedynie co dwudziesty student.

AMRON-SARFiN

Odsetek wynajmujących spada wraz z postępem studiów. O ile na pierwszym i drugim roku w wynajmowanym mieszkaniu lub pokoju mieszka ok. 39 proc. studentów, o tyle na piątym roku jednolitych studiów magisterskich lub drugim roku studiów II stopnia jest to już ok. 30 proc. żaków.

Pokój wciąż popularniejszy od mieszkania

Polscy studenci najczęściej mieszkają w parach. Mieszkanie lub dom z jednym współlokatorem dzieli 38 proc. żaków. Co czwarty (23 proc.) mieszka z dwoma innymi osobami. Jedynie 13 proc. osób ma całą nieruchomość jedynie dla siebie.

AMRON-SARFiN

W gronie osób mieszkających w domach studenckich lub współdzielących mieszkanie lub dom z co najmniej dwiema osobami, 71 proc. miało pokój wyłącznie na własny użytek. Co czwarty student (27 proc.) dzielił jednak pokój z innym współlokatorem.

Najem w dwa tygodnie, najchętniej we wrześniu

Niemal co drugi student przepytany przez AMRON-SARFiN potrzebował mniej niż dwóch tygodni, by wynająć mieszkanie. Od dwóch tygodni do miesiąca – tyle czasu na znalezienie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego potrzebowało 29 proc. osób. Co czwartemu żakowi (23 proc.) poszukiwanie mieszkania zajęło ponad miesiąc.

AMRON-SARFiN

Co ciekawe, zarówno w przypadku studentów stacjonarnych (27 proc.), jak i niestacjonarnych (33 proc.) największy odsetek wynajmujących nie obejrzał żadnej nieruchomości przed podjęciem decyzji o najmie wespół z drugim współlokatorem. Co piąty student studiów stacjonarnych (21 proc.) i co szósty niestacjonarnych (16 proc.) przed podpisaniem umowy obejrzał co najmniej pięć mieszkań.

AMRON-SARFiN

Niezmiennie umowy najmu najczęściej podpisywane są we wrześniu. Według najnowszego raportu AMRON-SARFiN taka sytuacja miała miejsce w 33 proc. przypadkach. Co czwarty polski student umowę najmu podpisuje jednak już po rozpoczęciu roku akademickiego – w październiku. Niemal taki sam odsetek żaków (24 proc.) robi to jeszcze w miesiącach letnich na długo przed rozpoczęciem nauki (w czerwcu, lipcu i sierpniu).

AMRON-SARFiN

Studenci i rodzice oberwali po kieszeni

Ponad połowa (57 proc.) przebadanych żaków, którzy nie zmienili miejsca zamieszkania w roku akademickim 2022/2023, zadeklarowała, że płaciła więcej za czynsz. Wpływ na podwyżki miała przede wszystkim niższa niż w poprzednich latach podaż mieszkań na wynajem spowodowana m.in. i przede wszystkim napływem do polski uchodźców z Ukrainy. Pokazują to także prezentowane na Bankier.pl co miesiąc średnie ceny najmu w największych polskich miastach.

AMRON-SARFiN

Co trzeci student (37 proc.) w roku akademickim 2022/2023 płacił za wynajmowane mieszkanie lub pokój od 5 do 10 proc. więcej niż rok wcześniej. W przypadku co piątego żaka wzrost ten przekroczył 15 proc. r/r.

AMRON-SARFiN

Ile na czynsze przeznaczają jednak studenci? Jak wynika z danych AMRON-SARFiN, najwyższą medianę kosztów najmu zanotowano w Warszawie (1500 zł/m-c). W Gdańsku było to 1300 zł/m-c, we Wrocławiu 1275 zł/m-c, w Poznaniu 1225 zł/m-c, w Krakowie 1125 zł/m-c a w Łodzi 1100 zł/m-c.

Nie brakuje jednak studentów płacących za wynajmowane mieszkania ponad 1500 zł miesięcznie. We Wrocławiu i Trójmieście w takiej sytuacji było 21 proc. żaków, w Krakowie 23 proc., w Łodzi 26 proc. Spośród mniejszych miast najwyższy odsetek studentów płacących za czynsze wyższe niż 1500 zł zanotowano w Koszalinie (18 proc.) oraz Częstochowie (15 proc.).

AMRON-SARFiN

W Częstochowie, ale także w Toruniu, najmniej płacono z kolei za miejsca w akademikach. Ponad połowa studiujących tam żaków wydawała na ten cel mniej niż 400 zł miesięcznie.

AMRON-SARFiN

Rosnące koszty zapewnienia dachu nad głową podczas studiów stacjonarnych ponoszą rodzice, bowiem w przypadku 52 proc. studentów czynsz finansowany jest z kieszeni rodziców. Co czwarty student za dach nad głową płaci jednak za sprawą dochodów z tytułu pracy. 6 proc. żaków czynsz opłaca dzięki kredytowi studenckiemu.

AMRON-SARFiN

W przypadku studentów studiów niestacjonarnych wyniki są zgoła odmienne. 74 proc. z nich może opłacać czynsz dzięki swojej pracy. Wciąż jednak co siódmy ma gdzie mieszkać dzięki pomocy rodziców.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (28)

dodaj komentarz
vacarius
Wszyscy by chcieli studiować a robić nie ma komu.
rolnikk
Czy to taki duży problem dać uczelniom albo samorządom pieniądze na zbudowanie 500 tysięcy pokoi w nowych akademikach? Dlaczego żadna partia nie ma tego w programie. Akademiki łatwo się buduje nie trzeba parkingów, wygłuszeń ścian najważniejszy jest szybki internet i bliskość uczelni.
prawdziwynierobot
nieee, żaden problem. Weź i daj, będzie po problemie?
Czy ty naprawdę myślisz, że pieniądze to się biorą z drukarek? Albo że rosną na drzewach?
rolnikk odpowiada prawdziwynierobot
Mówisz tak jakby Polska, Unia albo USA nie drukowały pieniędzy. Nadrukowano na tarcze cowidowe to i na akademiki można dać. Samorządy wybudują, będzie więcej pokoi dla studentów to ceny najmu spadną w całym mieście.
1a2b
problem mieszkaniowy w Polsce można rozwiązać z dnia na dzień czyniąc mieszkania na najem (nieinstytucjonalny) lub mieszkania jako forma lokaty nieopłacalnym. Robi się to odpowiednią polityką podatkową. Problem zniknie jak za pstryknięciem palcami.
trolley
no patrz, tylko pisowska sekta robiła wszystko byle dobrze zrobić deweloperom i nieruchom - więc może i tak ale nie za panowania tej mafii
szprotkafinansjery odpowiada trolley
Wreszcie zatrybiłeś, że obniżek i promocji nie będzie, bo to nie na rękę ani deweloperom, ani władzy? Brawo!
trolley odpowiada szprotkafinansjery
jedyne co zatrybiłem to to że po wyborach będzie wprowadzony kataster XD - takiej dziury budżetowej nie zasypuje się bezboleśnie hehe
rolnikk odpowiada trolley
Kataster idzie do samorządów. Bezpośrednio po wyborach łatwo zmniejszyć deficyt zmniejszając wydatki do następnych wyborów i tak wszyscy zapomną.
prawdziwynierobot odpowiada trolley
oj tak, ale drugim ramieniem partia *** czule i troskliwie otacza opieką najmniej zarabiających, żeby dać im poczucie, że więcej zarabiają.
A ciemny lud to łyka jak młody pelikan

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki