Na powrót do Polski czeka 21 klientów Neckermann Polska

Jeszcze 21 turystów Neckermanna Polska, które ogłosiło upadłość, wróci z wakacji w najbliższych dniach. Do tej pory powróciło do kraju już ok. 3600 klientów tego biura podróży – poinformował w poniedziałek wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

(fot. Omar Marques / FORUM)

"W momencie ogłoszenia niewypłacalności przez Neckermann Polska poza granicami kraju przebywało ok. 3600 osób. Marszałek województwa natychmiast uruchomił gwarancje ubezpieczeniową" – powiedział Raboszuk. Przypomniał, że zgodnie z przepisami "powrotami zajmuje się Urząd Marszałkowski".

Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego Izabela Stelmańska wskazała, że do tej pory z gwarancji wydatkowano 1 mln zł. Pieniądze te zostały przeznaczone głównie na powroty turystów będących klientami Neckermann Polska. Podkreśliła, że samorząd nie finansował tej operacji.

Stelmańska wyjaśniła, że organizator turystyki musi posiadać zabezpieczenie na rzecz klientów. Ustawa przewiduje różne sposoby zabezpieczania na rzecz klientów, jednym z nich jest posiadanie gwarancji ubezpieczeniowej lub gwarancji bankowej. "Z tego zabezpieczenia finansowego realizowane są koszty w momencie niewypłacalności organizatora. To jest albo utrzymanie turystów w hotelu, albo organizowanie wcześniejszych powrotów – tam gdzie zajdzie taka potrzeba - albo pokrycie kosztów powrotów, kiedy organizator tego nie dokonał" - powiedziała.

Jeżeli, którykolwiek z turystów poniósł na miejscu jakiekolwiek koszty, na przykład uregulował należności bezpośrednio u hotelarza, ma obowiązek zwrócić się do ubezpieczyciela o wypłatę roszczeń. Klient zwracając się o wypłatę roszczeń do Alians Partners, "bo on był wystawcą gwarancji ubezpieczeniowej dla Neckermann Polska".

Podobnie powinni postąpić klienci Neckermanna, którzy wykupili wczasy lub wycieczki, a nie będą mogli już z nich skorzystać. Do tej pory wypłacono już z tego tytułu 3,5 mln zł.

Wicemarszałek mazowiecki ocenił, że "najważniejszym zadaniem było zapewnienie bezpiecznego pobytu oraz powrotu turystów i udało się to zrealizować". Wskazał, że najczęstszym problemem klientów Neckermanna Polska był brak opłaty za pobyt w hotelach, przez co doszło – jak określił – do "nieprzyjemnych incydentów, jak zablokowanie dostępu do pokoju, zatrzymanie paszportów czy wezwanie policji". Były też próby zatrzymania turystów w hotelu. W takich sytuacjach kilka razy konieczna była interwencja służb dyplomatycznych.

Stelmańska podkreśliła, że ze strony urzędu marszałkowskiego nie ma podstaw do tego, aby złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez przedstawicieli Neckermann Polska.

Warszawska prokuratura rejonowa prowadzi czynności sprawdzające ws. możliwości popełnienia oszustwa przez przedstawicieli Neckermanna. Zawiadomienie w tej sprawie zostało złożone do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota przez jednego z warszawskich adwokatów. Według zawiadamiającego, przedstawiciele Neckermann sp. z o.o. w Warszawie wydali 23 września w imieniu spółki komunikat o realizacji wyjazdów zgodnie z planem, który wprowadzał w błąd co do kondycji finansowej spółki osoby, które między ubiegłym poniedziałkiem a środą zawarły z tym biurem umowy o podróże turystyczne.

Władze największego na świecie biura podróży Thomas Cook poinformowały 23 września, że znalazło się ono na skraju bankructwa. W ubiegły poniedziałek firma ogłosiła upadłość. W biurach spółki Thomas Cook na całym świecie pracuje 22 tys. osób, z czego 9 tys. w rodzimej Wielkiej Brytanii. Działająca w 16 krajach świata firma obsługiwała 19 mln turystów rocznie. Thomas Cook GMBH było właścicielem 100 proc. udziałów w Neckermann Polska.

Z kolei 25 września biuro podróży Neckermann Polska złożyło w urzędzie marszałkowskim oświadczenie o niewypłacalności.

Autor: Wojciech Kamiński

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne