REKLAMA

Na czym będzie polegał elastyczny czas pracy?

Justyna Niedbał2013-08-23 08:26
publikacja
2013-08-23 08:26
Dziś wchodzą w życie przepisy, które uelastyczniają czas pracy. Organizacje związkowe i większość klubów sejmowych były przeciwne zmianom jeszcze na etapie projektu. Nowe przepisy są bowiem korzystne głównie dla pracodawców. Sprawdziliśmy, co naprawdę oznaczają w praktyce.

na czym będzie polegał elastyczny czas pracy

foto: thinkstock

Zaproponowane przez ministra pracy i polityki społecznej zmiany, dotyczące wprowadzenia dwóch rozwiązań w zakresie normowania czasu pracy, zostały przyjęte w połowie czerwca. Związkowcy mają jednak wątpliwości, czy zmiany te nie godzą w dobro pracowników. Z kolei Jarosław Kaczyński w jednej ze swoich wypowiedzi nadmienił, że wprowadzanie elastycznego czasu pracy w rozliczeniu rocznym to po prostu niewola. Co zatem oznaczają przyjęte zmiany dla pracodawców i dla pracowników?

Roczny okres rozliczeniowy

jak wynegocjować wynagrodzenie» Jak wynegocjować wymarzone wynagrodzenie w czasie rekrutacji?
Nowelizacja Kodeksu pracy umożliwia bardziej racjonalną organizację czasu pracy. Wydłużenie okresu rozliczeniowego z 4 do 12 miesięcy pozwoli przedsiębiorcom dostosować zapotrzebowanie na wykonywaną pracę wedle bieżących potrzeb. Niektóre branże odznaczają się dużą sezonowością i cierpią z powodu nieregularnych zleceń. W okresach przestoju muszą wypłacać pensję pracownikom, którzy jednak nie przynoszą zysku, bo notują przestoje w pracy. Z kolei w sezonie zleceń tracą klientów, bo nie mają wystarczających mocy przerobowych. Dodatkowo zaś muszą wypłacać wyższe wynagrodzenie za nadgodziny.

Jak dowiedzieliśmy się od dr Grażyny Spytek-Bandurskiej, ekspert prawa pracy, wydłużony okres rozliczeniowy nie będzie obowiązkowy. Co więcej, pracodawca będzie mógł go wprowadzić jedynie za zgodą związku zawodowego albo przedstawicielstwa pracowników. Nie ma też obowiązku wydłużania okresu rozliczeniowego do maksymalnego wymiaru, a więc do 12 miesięcy. Pracodawca może przyjąć, że okres rozliczeniowy wydłuży do dowolnej liczby miesięcy z zakresu od 7 do 12 miesięcy.

Co to oznacza dla pracownika? Jeżeliby okres rozliczeniowy wynosił 2 tygodnie, a pracodawca nakazał pracownikowi pracę po 12 godzin na dobę przez pierwszy tydzień, to w kolejnym tygodniu będzie musiał oddać mu tę nadwyżkę w formie czasu wolnego. Potwierdza to Izabela Szczygielska, adwokat WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

- Wydłużenie okresu rozliczeniowego może spowodować ograniczenie wydatków pracodawcy związanych z wynagrodzeniem pracowników za pracę w godzinach nadliczbowych, ponieważ pracodawca, zamiast dodatkowego wynagrodzenia za taką pracę, może udzielić pracownikowi czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Wydłużenie okresu rozliczeniowego będzie możliwe w odniesieniu do wszystkich systemów czasu pracy przewidzianych w Kodeksie pracy, jeżeli będzie to uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy - mówi Szczygielska.

Elastyczny czas pracy

Mecenas Szczygielska tłumaczy też, że pracodawca będzie zobowiązany do prowadzenia rozkładu czasu pracy swoich pracowników w formie pisemnej lub elektronicznej. Natomiast dr Grażyna Spytek-Bandurska zauważa , że może to w znacznej mierze przyczynić się do wzrostu biurokracji, której obawiają się właściciele firm.

- Okres, na jaki taki rozkład czasu pracy ma być sporządzony, nie musi się pokrywać z okresem rozliczeniowym, co jest szczególnie istotne w przypadku wprowadzenia długiego okresu rozliczeniowego. Maksymalny dobowy czas pracy pracownika będzie nadal zależał m.in. od systemu czasu pracy, jednak przedłużony okres rozliczeniowy będzie umożliwiał kumulację godzin nadliczbowych przy jednoczesnym odroczeniu terminu rekompensaty za taką pracę. Odmowa świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych w sytuacji, gdy zachodzą ustawowe przesłanki dopuszczalności takiej pracy, może stanowić podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej pracownika, a nawet przyczynę rozwiązania umowy o pracę - przestrzega Szczygielska.

Obawy pracowników rozwiewa jednak Monika Zaręba, specjalista ds. rynku pracy z organizacji Pracodawcy RP. Mówi bowiem, że wszystko będzie się odbywać w ramach wymiaru czasu pracy, obowiązującego danego pracownika, ustalonego na dany okres rozliczeniowy, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy i przy zachowaniu pozostałych norm ochronnych.

praca tymczasowa» Elastyczne formy zatrudniania pracowników - praca tymczasowa
- Są to m.in. normy dotyczące okresu odpoczynku dobowego i tygodniowego. Odpowiedź ta powinna uspokoić tych wszystkich, którzy obawiają się, iż wskutek wprowadzonych zmian będą zmuszeni do pracy ponad siły, po 12 godzin na dobę albo dłużej, bez prawa do należnego odpoczynku. Należy podkreślić, że przy takim rozliczeniowym rozkładzie czasu pracy pracownik, który w danym miesiącu nie wypracuje liczby godzin uprawniających go do minimalnego wynagrodzenia, prawo to będzie miał zagwarantowane - dodaje Zaręba.

Na nieszczęście pracowników do obniżenia kosztów pracy w godzinach nadliczbowych przyczyni się proponowane obniżenie wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych: zamiast 100% lub 50% wynagrodzenia pracownik miałby otrzymywać odpowiednio 80% lub 30% dodatku - informuje nas Izabela Szczygielska.

Najnowsze zmiany w Kodeksie pracy dają nadzieję na poprawę sytuacji na rynku pracy, która będzie odczuwalna dla wszystkich jego uczestników - tak pracodawców, jak i pracowników. Rozwiązanie w postaci wprowadzenia możliwości stosowania ruchomego czasu pracy jest w dużym stopniu wyjściem naprzeciw potrzebom rodziców z małymi dziećmi – takie uzasadnienie podaje na swojej stronie internetowej resort pracy. Nowy przepis ułatwi im bowiem godzenie życia rodzinnego z zawodowym.

Justyna Niedbał
Bankier.pl

j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~Obudź_się_Polsko
Ja również posiadam takowe rozwiązanie w firmie w której pracuję. I teraz zapytam tylko raz bo po co więcej się wkurzać.
GDZIE PODZIEWAJĄ SIĘ FUNDUSZE ZA PRZEPRACOWANE GODZINY NADLICZBOWE . skoro przepracowuję minimalnie 250 godzin w miesiącu a dostaję pensje za 168 godzin to przy moim 4 miesięcznym czasie rozliczeniowym
Ja również posiadam takowe rozwiązanie w firmie w której pracuję. I teraz zapytam tylko raz bo po co więcej się wkurzać.
GDZIE PODZIEWAJĄ SIĘ FUNDUSZE ZA PRZEPRACOWANE GODZINY NADLICZBOWE . skoro przepracowuję minimalnie 250 godzin w miesiącu a dostaję pensje za 168 godzin to przy moim 4 miesięcznym czasie rozliczeniowym jest na koncie godzin nadliczbowych 328 godzin to są realne pieniądze ponieważ już zostały zarobione defacto przepracowane.I dlaczego wartość tych środków nie procentuje na jakimś moim osobistym koncie gdzie wypłaci mi się to wszystko po ustalonym czasie z odsetkami. To mi wygląda poprostu na za...bistą pralnie kasy gdzie z moich środków przepracowanych ktoś korzysta nie płacąc podatków
~Paweł
Nie mam nic przeciwko takiemu rozwiązaniu ale tylko w sytuacji uwłaszczenia pracownika lub wywłaszczenia właściciela (umowa o pracę), szef nie ma pracy więc idzie do domu, pracownik nie ma pracy idzie do domu, równe prawo do przywilejów chyba że ktoś lekceważy sobie obowiązki to do zwolnienia. PONADTO: wynagrodzenie Nie mam nic przeciwko takiemu rozwiązaniu ale tylko w sytuacji uwłaszczenia pracownika lub wywłaszczenia właściciela (umowa o pracę), szef nie ma pracy więc idzie do domu, pracownik nie ma pracy idzie do domu, równe prawo do przywilejów chyba że ktoś lekceważy sobie obowiązki to do zwolnienia. PONADTO: wynagrodzenie adekwatne do odpowiedzialności na stanowisku pracy, udziały w firmie, coroczne lub półroczne dywidendy, "firma to ja".Wtedy z miłą chęcią mogę zarabiać 1500 zł. w czas postoju by w miesiącu lepszy wziąć np. 12 tysięcy.Pozdrawiam
~KF
Durnota jakich wiele!!!!!!!!!!!!Roczne rozliczenie!!!!!!!!!
~zbys
Ciekaw jestem ile jeszcze nerwów i bluzgan trzeba wylac zanim cos sie zmieni wtym pojebanym kraju .Mnie terz uszczesliwili elastycznym czasem pracy .pracuje wdelegaci wyjerzdzam do pracy w dniu wolnym pracuje sobote niedziele w poniedziałek odpoczywam wtorek sroda cwartek pracuje w piatek odpoczywam w delegaci zeby odpoczety Ciekaw jestem ile jeszcze nerwów i bluzgan trzeba wylac zanim cos sie zmieni wtym pojebanym kraju .Mnie terz uszczesliwili elastycznym czasem pracy .pracuje wdelegaci wyjerzdzam do pracy w dniu wolnym pracuje sobote niedziele w poniedziałek odpoczywam wtorek sroda cwartek pracuje w piatek odpoczywam w delegaci zeby odpoczety w sobote zjehcac do domu .Co za kurestwo nurz sie wkieszeni otwiera.A ci co chala to chyba pracodawcy co nie chca płacic za cieszka prace.
~misiak
na pewno elastyczny czas pracy ma dużo plusów, wystarczy przeczytać http://www.praca.blog.gowork.pl/jaki-czas-pracy-wybrac/
~kris
Rozwiązanie w postaci wprowadzenia możliwości stosowania ruchomego czasu pracy jest w dużym stopniu wyjściem naprzeciw potrzebom rodziców z małymi dziećmi – takie uzasadnienie podaje na swojej stronie internetowej resort pracy. !!!!!!!!

KTO MÓWI TAKIE BZDURY - ŻE NIBY CO ZAMIAST PO OŚMIU GODZINACH WRÓCIĆ
Rozwiązanie w postaci wprowadzenia możliwości stosowania ruchomego czasu pracy jest w dużym stopniu wyjściem naprzeciw potrzebom rodziców z małymi dziećmi – takie uzasadnienie podaje na swojej stronie internetowej resort pracy. !!!!!!!!

KTO MÓWI TAKIE BZDURY - ŻE NIBY CO ZAMIAST PO OŚMIU GODZINACH WRÓCIĆ DO DOMU TO PO DWUNASTU I TO JEST WYCHODZENIE NA PRZECIW
~jan
gorzej jak za komuny szkoda było tych strajków i pałek na plecach
~rt
Ktoś ma jakieś nowe ciekawe doświadczenia?
~nc87
Zarobki sa male wiec bierze sie nadliczbowki zeby zarobic. Dzieki tej ustawie prywatne firmy
Beda mialy wieksze pole manewru w kantowaniu pracownika wczesniej tez to robili a teraz
Bedzie jeszcze gorzej. Donaldzie tusku i cala ekipa z piaskownicy z wiejskiej zejdzicie na ziemie i puknijcie sie tlumany w glowe. W polsce jest
Zarobki sa male wiec bierze sie nadliczbowki zeby zarobic. Dzieki tej ustawie prywatne firmy
Beda mialy wieksze pole manewru w kantowaniu pracownika wczesniej tez to robili a teraz
Bedzie jeszcze gorzej. Donaldzie tusku i cala ekipa z piaskownicy z wiejskiej zejdzicie na ziemie i puknijcie sie tlumany w glowe. W polsce jest coraz gorze
~wolny
W Waszej (bo już nie mojej) Polsce będziecie przypinani do miejsca pracy i pojeni deszczówką 2 razy dziennie. Ja podziękowałem za taki kraj.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki