REKLAMA

Elastyczne formy zatrudniania pracowników - praca tymczasowa

2012-08-15 06:00
publikacja
2012-08-15 06:00
W dobie kryzysu elastyczne formy zatrudniania pracowników wydają się szczególnie atrakcyjną alternatywą zarządzania personelem. Niestabilne, krótkie zamówienia, niepewność zbytu towaru, skoki kursów walut, sezonowość, to tylko kilka powodów, aby szukać rozwiązań najlepiej dopasowanych do aktualnej sytuacji firmy.

praca tymczasowa
foto: Thinkstock

Najbardziej rozpowszechnioną elastyczną formą zatrudniania jest praca tymczasowa. Rozwiązanie to polega na kierowaniu pracowników zatrudnionych w agencji pracy do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika. Pracodawca użytkownik korzystający z pracy pracownika tymczasowego nie jest pracodawcą w rozumieniu Kodeksu Pracy, pomimo tego, że praca jest wykonywana bezpośrednio na jego rzecz i pod jego kontrolą.

Korzyści dla pracodawców


praca tymczasowa » Obalamy mity związane z pracą tymczasową
Zatrudnienie personelu w oparciu o pracę tymczasową niesienie za sobą wiele korzyści dla firm. Pracodawca zostaje odciążony z konieczności samodzielnego poszukiwania pracowników. Wszelkie koszty i czas związany z publikacją ogłoszeń i procesem rekrutacyjnym zostaje przeniesiony na agencję pracy. Podobnie jak koszty administracyjne zatrudnionego pracownika, takie jak umowy, wypłata wynagrodzenia, zaświadczenia, obowiązki wobec ZUS i US, itp. które również pozostają po stronie agencji. Zatrudnienie pracowników tymczasowych to rozwiązanie szyte na miarę dla firm, od których rynek wymaga dużej elastyczności i dostosowywania zatrudnienia do potrzeb produkcji. Umożliwia szybką wymianę pracowników. W przypadku rezygnacji któregoś z pracowników agencja poszukuje na to miejsce nowych osób, bez dodatkowych kosztów. Pracodawca może swobodnie dostosowywać liczbę pracowników przy stałej liczbie etatów. Praca tymczasowa pozwala również ograniczyć koszty godzin nadliczbowych i koszty wypowiedzenia umowy z pracownikiem. Agencja pracy może również na życzenie pracodawcy zorganizować biuro inhouse na terenie zakładu i na bieżąco pomagać w optymalnym planowaniu zatrudnienia. Co ważne, pracodawca może w każdym momencie zdecydować o zatrudnieniu pracownika tymczasowego na stałe.

Rekrutacje pracowników i ich obsługa personalna, szczególnie w przypadku masowych zatrudnień wymagają od firmy ponoszenia znacznych kosztów związanych bardzo często z koniecznością zatrudniania dodatkowego personelu kadrowego lub oddelegowania pracowników. Może to negatywnie wpływać na zaangażowanie w wiodącą działalność firmy. Rekrutacje i selekcje odpowiednich pracowników wymagają czasu i wiedzy, którą mogą zapewnić agencje pracy.

Obowiązki pracodawcy użytkownika


Agencja pracy rekrutuje, zatrudnia i przejmuje na swoje barki obsługę kadrowo-płacową pracowników. Do zadań pracodawcy należy zarządzanie czasem podległej grupą pracowników tymczasowych, zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, prowadzenie ewidencji ich czasu pracy, przeprowadzenie szkoleń BHP (wstępnych oraz stanowiskowych), zabezpieczenie miejsca ewentualnego wypadku z udziałem pracownika tymczasowego oraz przygotowanie protokołu wypadkowego.

 »Praca sezonowa: najwięcej zarobisz w Finlandii i Norwegii 

Ograniczenia w korzystaniu z usług pracy tymczasowej


Wszelkie kwestie związane z zatrudnianiem pracowników tymczasowych zostały ujęte w ustawie o pracy tymczasowej, która wprowadziła również pewne ograniczenia w korzystaniu z usług pracy tymczasowej. Pracodawca nie może na przykład zatrudnić pracownika tymczasowego do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 237 Kodeksu Pracy. Nie może również zatrudnić pracownika na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony regularny pracownik pracodawcy użytkownika, w okresie uczestniczenia tego pracownika w strajku. Pracodawca użytkownik nie może powierzać pracownikowi tymczasowemu pracy na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu. W okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencja pracy tymczasowej zatrudniająca pracownika tymczasowego może skierować tego pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy.

Zatrudnianie pracowników w oparciu o pracę tymczasową jest w Polsce każdego roku coraz bardziej popularne. Z usług agencji pracy korzysta coraz więcej przedsiębiorstw, nie tylko tych z kapitałem zagranicznym. Zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych zgłaszają zarówno firmy z branży produkcyjnej, logistycznej, handlowej, jak również te działające w sektorze usług poszukujące najczęściej pracowników administracyjnych oraz do pracy w call centre.


Tomasz Dudek
Operations Director OTTO Polska
Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~stas00
Praca tymczasowa tj.pośrednik z 1200zl zapir...ala 400zl dla siebie.Wychodzi 800zl na miesiąc coś wspaniałego.Teraz oplata czynszu i mediów i zostaje 100zl żeby przeżyć na miesiąc.To już lepiej od razu zgłosić się do MOPS!!!!!CBS powinna zająć się tymi pośrednikami bo to są firmy CÓRKI bezpośrednio związane z Praca tymczasowa tj.pośrednik z 1200zl zapir...ala 400zl dla siebie.Wychodzi 800zl na miesiąc coś wspaniałego.Teraz oplata czynszu i mediów i zostaje 100zl żeby przeżyć na miesiąc.To już lepiej od razu zgłosić się do MOPS!!!!!CBS powinna zająć się tymi pośrednikami bo to są firmy CÓRKI bezpośrednio związane z PRACODAWCA.
~umowy smieciowe
artykuł sponsorowany dlaczego niedopisali!!Praca tymczasowa sposobem na znalezienie niewolników wiedzto wszyscy co przez OTTo pracowali
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~kosa13
Jeżeli jesteś firmą szukającą profesjonalnych szkoleń bhp to doskonale zdajesz sobie sprawę jak bardzo drogie są tradycyjne szkolenia bhp a jak wiadomo w biznesie trzeba ciąć koszty gdzie się da, i właśnie dlatego mam ci do zaoferowania unikalne
szkolenia bhp online które dzięki temu żę odbywają się całkowicie
Jeżeli jesteś firmą szukającą profesjonalnych szkoleń bhp to doskonale zdajesz sobie sprawę jak bardzo drogie są tradycyjne szkolenia bhp a jak wiadomo w biznesie trzeba ciąć koszty gdzie się da, i właśnie dlatego mam ci do zaoferowania unikalne
szkolenia bhp online które dzięki temu żę odbywają się całkowicie drogą internetową pozwalają prowadzący zaoszczędzić sbędne wydatki dlatego możesz skorzystać z naszych usług o wiele taniej niż u konkurencji
~dezel
Praca tymczasowa w kraju gdzie ludzie są najlepiej wykształceni ?
Wiecie ile mamy tak naprawdę ludzi bezrobotnych, ile przybędzie w najbliższym czasie.
A ilu nie doczeka 67 roku życia ?

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki