REKLAMA

Mocne spadki powróciły na Wall Street

2020-04-01 22:05
publikacja
2020-04-01 22:05
Mocne spadki powróciły na Wall Street
Mocne spadki powróciły na Wall Street
fot. OSORIOartist / / Shutterstock

Nowojorskie indeksy spadły drugą sesję z rzędu. I to spadły bardzo mocno – bo po przeszło 4%. Na Wall Street zaczęły przeważać opinie, że zanim będzie lepiej, będzie jeszcze znacznie gorzej. I patrząc na statystyki epidemiologiczne trudno się tym opiniom dziwić.

Liczba oficjalnie potwierdzonych zakażeń chińskim koronawirusem wciąż rośnie wykładniczo. Stan na środowy wieczór to 911,3 tys. chorych i 45,5 tys. zmarłych. Z tego na same Stany Zjednoczone przypadało 203,6 tys. potwierdzonych przypadków Covid-19 oraz niemal 4,5 tys. zgonów. Wrażenie robi przede wszystkim tempo ekspansji koronawirusa w USA, znacznie szybsze niż w Europie.

W ślad za rosnącą liczbą zgonów wywołanych przez Covid-19 idą ograniczenia podstawowych wolności obywatelskich, co paraliżuje gospodarkę. W Europie Zachodniej stoi już praktycznie wszystko z wyjątkiem dostaw żywności i energii, a niedługo podobny scenariusz zapewne będziemy przerabiać w Stanach Zjednoczonych.

Potwierdzeniem tych obaw był marcowy raport koniunktury dla amerykańskiego przemysłu. Sam wskaźnik ISM osunął się z 50,1 pkt. do 49,1 pkt., sygnalizując tylko lekki spadek aktywności (znacznie płytszy niż w przypadku oczekiwanych przez rynek 45 pkt.).  Tyle tylko że fatalnie wypadły subindeksy nowych zamówień (spadek z 49,8 pkt. do 42,2 pkt.) oraz zatrudnienia (obniżka z 46,9 pkt. do 43,8 pkt.). Jeśli dodatkowo skorygować te dane o błędnie pozytywny sygnał w postaci wydłużenia czasu dostaw (czyli w tym przypadku zakłóceń w łańcuchu dostaw), to wyłania się z tego obraz głębokiej recesji. Z kolei raport ADP pokazał, że jeszcze przed głównym uderzeniem fali lockdownów amerykański prywatny biznes zaczął redukować liczbę pracowników.

Pod wpływem takich informacji trudno się dziwić, że stery rynku znów przejęły niedźwiedzie. „To będzie najgorsza bessa w moim życiu” – powiedział Jim Rogers, dawny wspólnik Geroge’a Sorosa w legendarnym Quantum Fund. „To nie jest czas na granie bohatera” – wtórował mu Soren Thorup Sorensen, szef Kirkbi Group. „Sądzę, że w kwietniu powtórzymy coś przypominającego tą panikę z poprzedniego miesiąca” – dodał Jeffrey Gundlach z DoubleLine.

Skoro nawet takie rynkowe tuzy szykują się na długą i głęboką bessę, to sytuacja zapewne jest daleka od powrotu do normalności. Tym bardziej, że rynek raczej nie zdążył „przetrawić” nadchodzącego załamania gospodarczego w ciągu zaledwie miesiąca panicznych spadków. Po tej pierwszej fazie paniki w drugiej połowie marca przyszła rachityczna nadzieja, która teraz powoli pęka.

W środę Dow Jones zaliczył blisko 1000-punktowy spadek, tracąc 4,44%. S&P500 zaliczył utratę przeszło stu punktów, obniżając się o 4,41%. Nasdaq Composite po utracie również 4,41% znalazł się na poziomie 7 306,78 pkt. Był to pierwszy krok w stronę przetestowania marcowych minimów, do których jednak droga wciąż jest daleka (S&P500 musiałby spaść jeszcze o 12%).

Nawet prezydent Donald Trump – przez złośliwych nazywanych cheerliderką poprzedniej hossy – ogłosił, że Amerykanów czekają dwa „bolesne” tygodnie.  Prognozy epidemiologów mówią, że w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 może umrzeć w tym roku 100-240 tys. ludzi. Szczyt zakażeń w ma przypaść w okolicach świąt wielkanocnych.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
chojnak
Dla lubiących wykresy - sprawdźcie ile wzrósł DJ, Nasdaq i SP500 od 2009r i ile, w związku z tym, ma przestrzeni do lecenia w dół (nawet nie na spadek 61,8 fibo ale na 50 fibo).
A teraz sprawdźcie ile wzrósł WIG20 od 2009r a ile już spadł. I ile dalej może polecieć jak pocągną go za sobą rynki ze Stanów Zjednoczonych.
Dla lubiących wykresy - sprawdźcie ile wzrósł DJ, Nasdaq i SP500 od 2009r i ile, w związku z tym, ma przestrzeni do lecenia w dół (nawet nie na spadek 61,8 fibo ale na 50 fibo).
A teraz sprawdźcie ile wzrósł WIG20 od 2009r a ile już spadł. I ile dalej może polecieć jak pocągną go za sobą rynki ze Stanów Zjednoczonych. Cash is the King, Panowie !
Cierpliwie i spokojnie. Jeszcze będą EPICKIE okazje do zakupu akcji w Polsce, przy WK poniżej 0,3 a C/Z bliskich 3, może góra 5.
Nasz czas przyjdzie.
ferdynand_kiepski
Akurat panowie wymienieni w artykule, w tym dawny wspólnik George Sorosa - to nie są moi idole. Nie tylko dlatego, że teraz piekne złote myśli to już i na ulicy można usłyszeć. Głównie dlatego, że długie lata brali udział w tej parodii westernu zwanej amerykańską giełdą. I wcale im to nie przeszkadzało. Wręcz Akurat panowie wymienieni w artykule, w tym dawny wspólnik George Sorosa - to nie są moi idole. Nie tylko dlatego, że teraz piekne złote myśli to już i na ulicy można usłyszeć. Głównie dlatego, że długie lata brali udział w tej parodii westernu zwanej amerykańską giełdą. I wcale im to nie przeszkadzało. Wręcz przeciwnie.
mooooo
Ludzi wysyłają na przymusowe urlopy firmy transportowe zwalniają na pułkach sklepowy hula wiatr tam jak ma nie spadać dobrze choć dopompowali w poprzednim tygodniu bo zapewne wskazówka spadła by poniżej 13 ts
mikroprzedsiebiorca
W czwartek znowu wyniki z USA ile osób zgłosi się po zasiłki dla bezrobotnych. Koronawirus+bańka spekulacyjna+niskie stopy i wysoka inflacja. Jak to się skończy ciekawe, pewnie wielką recesją w USA i na świecie oraz upadkiem obecnego systemu monetarnego?
xiven
formuje się trzecia fala spadkowa
tristans
Jak to możliwe, że wszyscy (jakieś 99%) siedzą w domach, ci którzy nie siedzą i na chwilę wyjdą, to z nikim się nie spotykają, a zakażenia nie mają tendencji spadkowej. Ciekawe też dlaczego politycy w Europie tak długo ostentacyjnie zwlekali z najmniejszymi obostrzeniami, podczas gdy Chiny przez cały luty dawały znać Jak to możliwe, że wszyscy (jakieś 99%) siedzą w domach, ci którzy nie siedzą i na chwilę wyjdą, to z nikim się nie spotykają, a zakażenia nie mają tendencji spadkowej. Ciekawe też dlaczego politycy w Europie tak długo ostentacyjnie zwlekali z najmniejszymi obostrzeniami, podczas gdy Chiny przez cały luty dawały znać że to nie przelewki. Coś tu śmierdzi.
hfjdj
To może u ciebie na wsi. Ja byłem w supermarkecie i jest ciągle ruch. Ludzie chodzą, mijają się i zarażają.
disnej2x
a jak ma byc skoro szpitale nie dostaly maseczek i kombinezonow? codziennie jakis oddzial zamykaja z powodu zarazenia personelu i pacjentow
szczecinianin
To będzie cud jak skończy się wzrost zachorowań w ciągu 2 tygodni,a że jestem nie wierzący to ciężko przychodzi mi wiara w cuda.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki