Trump omawiał sprawę zwolnienia szefa Fedu Jerome'a Powella

Prezydent USA Donald Trump omawiał sprawę zwolnienia ze stanowiska szefa amerykańskiego banku centralnego, Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome'a Powella - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na doniesienia agencji Bloomberga.

(fot. Carlos Barria / Reuters)

Frustracja Trumpa wobec szefa Fedu nasiliła się po podniesieniu w tym tygodniu przez Rezerwę Federalną stóp procentowych i po miesiącach strat na giełdzie - pisze agencja Bloomberga, powołując się na cztery osoby znające sprawę.

Prezydent wielokrotnie w ciągu ostatnich dni rozmawiał prywatnie na temat zwolnienia Powella - podał Bloomberg, powołując się na dwóch swoich rozmówców. Powiadomił też, że rzecznicy Białego Domu odmówili komentarza w tej sprawie, podobnie jak rzeczniczka Fedu Michelle Smith.

Rezerwa Federalna zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych w sytuacji, gdy prezydent publicznie apelował, aby tego nie robiła. Trump ostrzegł we wtorek Rezerwę Federalną, by "nie popełniała jeszcze jednego błędu", jakim - zdaniem prezydenta - byłoby kolejne w tym roku podniesienie przez bank centralny stóp procentowych. Podobne komentarze Trump wygłaszał lub publikował na Twitterze kilkukrotnie w ostatnich tygodniach. Część analityków odbierała te wypowiedzi jako próbę wpływania na niezależność Fedu.

"Mam nadzieję, że ludzie w Fed przeczytają edytorial w dzisiejszym +The Wall Street Journal+, zanim popełnią jeszcze jeden błąd. Oraz że nie pozwolą rynkowi stać się jeszcze mniej płynnym niż już jest. (...) Czujcie rynek, zamiast kierować się tylko liczbami bez znaczenia" - napisał Trump na Twitterze.

"WSJ" w przywołanym przez Trumpa komentarzu redakcyjnym argumentuje, że mimo słów szefa Fedu, który od miesięcy sugeruje kolejne podniesienie stóp procentowych wobec słabnącego tempa wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji, rozsądne byłoby wstrzymanie się z tym.

Zgodnie z oczekiwaniami Fed podniósł w środę główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w tym roku oraz dziewiąta w cyklu rozpoczętym w grudniu 2015 r.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Fedu Powell podkreślił, że Fed jest niezależny i skupia się na realizacji mandatu. Odnosząc się do ostatnich wypowiedzi Trumpa, który krytykował Fed za podnoszenie stóp proc., Powell dodał, że czynniki polityczne nie mają wpływu na decyzje Rezerwy Federalnej.

Prezydent Trump próbował wywierać presję na Powella, którego zresztą sam nominował, by nie podnosił stóp procentowych. Prezydent obawia się, że spowoduje to spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA, co w konsekwencji osłabi jego szanse na reelekcję w 2020 r.

Dobra kondycja gospodarki - ze wzrostem PKB na poziomie 3 proc. i 3,7-procentowym, najniższym od kilkudziesięciu lat bezrobociem - jest głównym atutem Trumpa w perspektywie następnych wyborów. (PAP)

cyk/ wj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 sel

Taka wygrana może dużo więcej kosztować, widać to w Turcji czy Korei Płn.

! Odpowiedz
0 1 sel

Jak pieprznie dolar to urośnie Euro trochę Frank Jen i Funt bo nie ma nic pod ręką.,.

! Odpowiedz
0 4 admiral1

Czy któryś z prezydentów USA wygrał z FEDem? Kennedy próbował.....

! Odpowiedz
0 0 open_mind

To co się wydarzy w najbliższych godzinach - dniach wszystkich nas zaboli. To nie jest 1929 rok to znacznie ........... Kto nie kmini o co chodzi niech wraca do FaceBooka.
Wygląda że w Tym roku przybędzie bardzo nietypowy gwiazdor.

Około 6 godzin temu, w leniwe niedzielne popołudnie, w weekend przed Wigilią, sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin wziął wolne od wakacji w Cabo, San Lucas, aby osobiście zadzwonić do prezesa amerykańskiej organizacji TOP SIX BANKS:

Sekretarz Mnuchin przeprowadził też serię rozmów z prezesami sześciu największych banków: Brian Moynihan, Bank of America; Michael Corbat, Citi; David Solomon, Goldman Sachs; Jamie Dimon, JP Morgan Chase, James Gorman, Morgan Stanley; Tim Sloan, Wells Fargo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 open_mind

Deep State już jest przygotowany do wyprowadzenia w styczniu z Białego domu Trumpa, i on o tym wie !? Czy powołując i finansując ISIS Obama i Clintonowa dokonali zdrady stanu !? Co dostali oni za tajemnicze koperty na pogrzebie Busha, że aż im szczęki opadły. Znajdziesz na YouTube.

! Odpowiedz
0 0 open_mind odpowiada open_mind

Dow Futures 22,290.00 -707.00(-3.07%)

! Odpowiedz
1 8 h-b

Wszystko jest niby dobre na papierze,a kondycja gospodarki szczególnie ??? A tylko oficjalny dług kraju-społeczeństwa na karku do spłaty już prawie 22 Bilionowy dalej rośnie - ale co go to obchodzi .... zresztą jak i wielu innych przed nim ! Spłacać te Ogromne długi każdego dnia narastające coraz mocniej będzie przecież całe społeczeństwa od noworodka do staruszka przez wieczność przyszłych Pokoleń.Żałosna pseudo polityka do wielu lat nic więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 kolumb1234

Spokojnie bracia starsi w wierze nie pozwolą na takie ruchy bez ich wiedzy

! Odpowiedz
2 8 open_mind

Wszystko jest pod kontrolą: To nie są lata 1929-te. Wróćcie do swojego telewizora i X Boxa oraz facebooka. Nie ma paniki. Władze wszystko zadrukują na poziomie ponad czasowym, tak że nic nie odczujesz tylko schudniesz. To wszystko dla twojej zdrowotności świat musi schudnąć bo otyłość zabija obecnie więcej jak terroryzm i wojny.

! Odpowiedz
3 36 ajwaj

Reasumujac nieco rozstrzalane ponizej:

105 lat temu, 23 grudnia 1913 r., Przyjęto ustawę o Systemie Rezerwy Federalnej, która przewidywała stworzenie instytucji do zarabiania pieniędzy w całym kraju i utrzymania stabilności dolara. Rezerwa Federalna została pomyślana jako prywatna korporacja typu zamkniętego. W momencie utworzenia Fed głównymi akcjonariuszami byli Rothschildowie, Morganie, Rockefellerowie, Warburgowie, Lehmans, Kunas, Leby, Shifa.

W rzeczywistości, pod znakiem Fed, ukrywał się amerykański bank centralny. Ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych i ich zwolennicy sami chcieli rządzić krajem, zdając sobie sprawę, że gdyby Bank Centralny pozwolił powstać, wziąłby tę władzę od nich. Dobrze pamiętali słowa Rotszylda: "Daj mi możliwość drukowania pieniędzy, i nie obchodzi mnie, kto pisze jakie prawa".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,72% 58 026,68
2019-11-20 17:15:02
WIG20 -0,57% 2 194,58
2019-11-20 17:15:00
WIG30 -0,77% 2 490,03
2019-11-20 17:15:00
MWIG40 -1,58% 3 749,54
2019-11-20 17:15:00
DAX -0,48% 13 158,14
2019-11-20 17:37:00
NASDAQ -0,51% 8 526,73
2019-11-20 22:03:00
SP500 -0,38% 3 108,46
2019-11-20 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.