REKLAMA
PIT 2023

Upadł rząd Mateusza Morawieckiego, premier bez wotum zaufania. "Misja zakończona niepowodzeniem"

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-12-11 16:18, akt.2023-12-11 22:32redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-11 16:18
aktualizacja
2023-12-11 22:32

Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Przeciw było 266 posłów. "To była misja zakończona niepowodzeniem" - skwitował marszałek Szymon Hołownia.

Upadł rząd Mateusza Morawieckiego, premier bez wotum zaufania. "Misja zakończona niepowodzeniem"
Upadł rząd Mateusza Morawieckiego, premier bez wotum zaufania. "Misja zakończona niepowodzeniem"
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego w dniu 11 grudnia i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów - poinformowano na stronie prezydenta. Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała, że "zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska odbędzie się w środę o godz. 9.00".

Wcześniej premier wygłosił pożegnalne expose, po czym posłowie PiS przez kilka godzin zadawali Morawieckiemu pytania, grając na czas. Do głosowania nad wotum zaufania doszło w końcu tuż po godzinie 16:00.

Przed 17 do Sejmu wpłynął poselski wniosek w sprawie wyboru Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Sejmu. O godz. 17.15 rozpoczęła się debata nad wyborem przez Sejm premiera. Przed 19 odbyło się głosowanie, w którym Sejm wskazał Donalda Tuska jako nowego premiera Polski.

Sejm w poniedziałkowym głosowaniu nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego; jego gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz'15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL-TD, Polski 2050 -TD, Lewicy i Konfederacji. Nieobecni byli Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro oraz trzech posłów koła Kukiz 15.

Sejm RP

Sejm w poniedziałkowym głosowaniu nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Teraz inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejmie Sejm. Kandydatem większości, którą mają KO, Trzecia Droga i Lewica, na to stanowisko jest Donald Tusk.

Marszałek Szymon Hołownia zarządził do godz. 17.15 przerwę w obradach; w tym czasie posłowie mogą zgłaszać kandydatury na premiera w drugim kroku konstytucyjnym.

"W związku z tym, że Sejm nie udzielił w trybie artykułu 154 ustęp 2 Konstytucji wotum zaufania Radzie Ministrów, a misja pana Mateusza Morawieckiego zakończyła się niepowodzeniem, inicjatywa wskazania premiera i Rady Ministrów przechodzi teraz zgodnie z artykułem 154 ustęp 3 Konstytucji w ręce Sejmu RP. Sejm RP przystąpi teraz do wyboru prezesa Rady Ministrów. Zwołuję posiedzenie Konwentu Seniorów w swoim gabinecie bezpośrednio po zarządzeniu przerwy" - powiedział marszałek Sejmu.

Taka jest polityka, nic nadzwyczajnego w tym nie ma, rządy się zmieniają - powiedział w poniedziałek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany czy jest rozczarowany nieudzieleniem przez Sejm wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego.

Co dalej

Pod koniec listopada, po październikowych wyborach parlamentarnych prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym.

W sytuacji nieuzyskania wotum zaufania dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego - inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm. Wystawienie wspólnego kandydata - Donalda Tuska - zapowiedziały kluby KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy, razem mające większość 248 posłów.

Zgodnie z harmonogramem na stronie Sejmu, po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów tzw. w drugim konstytucyjnym kroku. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów.

Po przerwie i zgłoszeniu kandydatów posłowie przejdą do wyboru premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym - wynika z harmonogramu Sejmu. Wówczas odbędzie się debata, a ok. godz. 19-20 - głosowanie nad wyborem premiera. Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W ostatni czwartek Sejm zmienił swój regulamin, tak aby głosowanie w tzw. drugim kroku konstytucyjnym przebiegało przy użyciu urządzeń do liczenia głosów oraz poprzez podniesienie ręki. Wcześniej regulamin przewidywał wybór premiera za pomocą imiennych podpisanych kart wrzucanych do urn.

We wtorek, 12. grudnia, o godzinie 9.00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie nad nową Radą Ministrów odbędzie się o godz. 15.

1 grudnia prezydent Andrzej Duda pytany o powołanie rządu w tzw. drugim kroku podkreślał, że wszystko odbędzie się zgodnie z konstytucyjnymi unormowaniami i terminami. "Nie będę przeciągał i nie będę tego opóźniał" - zaznaczył prezydent.

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek w poniedziałek rano w RMF FM zapowiedział, że prezydent Duda będzie w poniedziałek wieczorem w Sejmie i zaprosi na spotkanie Donalda Tuska, by ustalić termin zaprzysiężenia jego rządu. Najprawdopodobniej będzie to środa 13 grudnia. 

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Od lat blisko tematyki finansowej. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (82)

dodaj komentarz
dasbot
"Jak aktywnie wspierać Polskich rolników w epoce wyzwań klimatycznych i na coraz bardziej wymagających rynkach?"............obalić raz na zawsze bzdurę, że to człowiek przyczynia się do zmian klimatu

"Dodał, że w czasach rządów PiS ograniczono dług publiczny w relacji do PKB o ok. 3 punkty procentowe"..
"Jak aktywnie wspierać Polskich rolników w epoce wyzwań klimatycznych i na coraz bardziej wymagających rynkach?"............obalić raz na zawsze bzdurę, że to człowiek przyczynia się do zmian klimatu

"Dodał, że w czasach rządów PiS ograniczono dług publiczny w relacji do PKB o ok. 3 punkty procentowe".......trzeba najpierw ustalić co to jest tzw. PKB. U nas w 70% oparty na konsumpcji, sprawdźcie ile przemysł kontrybuuje do tego PKB i zadajcie sobie pytanie, jaka byłaby skala problemu, gdyby zmieniono definicję PKB opartego na tworzeniu realnych dóbr, zamiast wyimaginowanych usług, informacji i........ostatnio również usług specjalnych, np. prostytucja
"Z punktu widzenia przyszłego rozwoju i bezpieczeństwa kraju, taką kluczową inwestycją jest Centralny Port Komunikacyjny"..........ma to sens tak długo, jak powstanie tam największy w Europie hub cargo. Okęcie w środku stolicy jest w tym sensie mało efektywne (zakaz lotów nocą)

"Świat jest dziś znów niebezpiecznym miejscem. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Neoimperialna polityka Rosji dopiero nabiera rozpędu"........proponuję porównać z neoimperializmem USA, czyli sprawdzić ile wojen od 1945 wywołało jedno i drugie mocarstwo..........

"Amerykanie przekazali nam informację, że 15 grudnia zdolność operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa w Redzikowie"........świetnie, tylko czym i przed kim mamy się bronić? Co ten kraj "mlekiem i miodem płynący" posiada szczególnego, czego nie mają inni (surowce? technologie? co jeszcze?

"A mianowicie wydatki materiałowe na uzbrojenie, na armię polską nie będą zaliczane, w przypadku wyliczeń związanych z procedurą nadmiernego deficytu, do deficytu budżetowego" - powiedział premier. Ocenił, że "to bardzo ważna sprawa"........to jest miara wasalizmu, a nie suwerenności. W imię chorej geopolitycznej dokryny, zadłużamy się na potęge i finansujemy dobrobyt kraju, który to żelaztwo produkuje (por. ostatnia wypowiedź Blinkena, jaki to sukces USA odniosły finansując UA w kontekście 90% całej 100+ mld USD pomocy, która została wyprodukowana przez lokalne firmy (to się nazywa dbałość o własne interesy w imię cudzej wolności i łez milionów..........)

"Czwarte wyzwzanie to rewolucja cyfrowa"........no pewnie, przygotowanie podwalin pod cyfrowy pieniądz emitowany przez bank centralny pod egidą BIS..........

Tego nie powiedział, ale warto przytoczyć w kontekście czekającej nas debaty o przyjęciu Euro. Trzeba powtarzać i edukować naród (do którego Swetru tak pompatycznie się odniósł)...........„Daj mi kontrolę nad podażą pieniądza narodu, a nie będzie mnie obchodzić, kto tworzy jego prawa” - Mayer Amschel Rothschild.
jaguar_61
pierwsza kadencja OK,ale to co w drugiej wyrabiali to się"w pale nie mieści"....
rozsadkunamtrzeba
Maciej Zembaty "Sejm kalek"
A na głowie ma czapeczkę, W prawej ręce niesie teczkę
A na szyi ma wstążeczkę, A na ustach ma piosneczkę
O jedności w społeczeństwie, Żeby jedność była wszędzie
Bo w jedności leży siła, Byle tylko jedna była
Jedna świnia, jedna krowa, Jedna dupa, jedna głowa
Teraz będzie głosowanie
Siadł
Maciej Zembaty "Sejm kalek"
A na głowie ma czapeczkę, W prawej ręce niesie teczkę
A na szyi ma wstążeczkę, A na ustach ma piosneczkę
O jedności w społeczeństwie, Żeby jedność była wszędzie
Bo w jedności leży siła, Byle tylko jedna była
Jedna świnia, jedna krowa, Jedna dupa, jedna głowa
Teraz będzie głosowanie
Siadł i puścił z pyska pianę
karbinadel
Raczej Jacek Kleyff. A ta zwrotka zaczynała się od słów:
"Przedstawiciel paranoi wstał, nikogo się nie boi.
Będzie chyba całkiem szczery gdyż przy sobie ma papiery"

kaczdzonjar
pisowska mafia juz ucieka na San Escobar
panguzik
U vatowskich mafiosów dziś strzelaja korki od szampana .
zops
Bierzcie sprawy w swoje ręce, jak mawiał Lech Wałęsa w 1989 roku. A może do Biedronki?
incitatus
Podobno obecnie po nieuzyskaniu wotum zaufania, MM ocenia, że szanse na powołanie rządu z jego udziałem wzrosły z 20-30% do 50-60%.
karbinadel
Dziś dostał od PiS kwiaty, a jutro zwalą na niego winę za "zwycięstwo" i wyrzucą
inwestor.pl
Too Big to Fail wersja PL. :-)

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki