REKLAMA

PiS przechodzi do opozycji. "To nie jest koniec Prawa i Sprawiedliwości". Politycy komentują brak wotum zaufania dla Morawieckiego

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-12-11 17:12, akt.2023-12-11 17:49redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-11 17:12
aktualizacja
2023-12-11 17:49

To nie jest koniec PiS. Ponad 7 mln 600 tys. osób oddało swój głos na Prawo i Sprawiedliwość, zatem nie widzę tu żadnego końca - powiedział w poniedziałek w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

PiS przechodzi do opozycji. "To nie jest koniec Prawa i Sprawiedliwości". Politycy komentują brak wotum zaufania dla Morawieckiego
PiS przechodzi do opozycji. "To nie jest koniec Prawa i Sprawiedliwości". Politycy komentują brak wotum zaufania dla Morawieckiego
fot. Krystian Maj / KPRM / / Flickr

Sejm w poniedziałkowym głosowaniu nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego; jego gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz'15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL-TD, Polski 2050-TD, Lewicy i Konfederacji.

Za udzieleniem wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zagłosowało 190 posłów - 187 z PiS i 3 z Kukiz'15; trzech posłów klubu PiS nie wzięło udziału w głosowaniu. Byli to Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro. Przeciw wotum zaufania dla rządu Morawieckiego było 266 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, premier Beacie Szydło i ministrom za osiem lat współpracy, osiągnęliśmy bardzo dużo, realizując to, co obiecaliśmy Polakom – przekazał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

"Dziękuję Premierowi @MorawieckiM i Premier @BeataSzydlo oraz Ministrom za 8 lat współpracy. Od 2015 roku prowadziliśmy razem Polskie Sprawy. Były momenty ważne i trudne, chwile sukcesów i problemów. Osiągnęliśmy bardzo dużo, realizując to, co obiecaliśmy Polakom. Dziękuję!" – napisał na platformie X (dawniej Twitterze) prezydent Duda.

PiS: "Nie widzę tu żadnego końca"

Po głosowaniu szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapewnił, że głosowanie nie oznacza końca Prawa i Sprawiedliwości. "Ponad 7 mln 600 tys. osób oddało swój głos na Prawo i Sprawiedliwość, zatem nie widzę tu żadnego końca" – podkreślił.

Z kolei Przemysław Czarnek (PiS) ocenił, że "stało się to, co przewidział ustawodawca konstytucyjny w 1997 roku, tworząc trzy kroki powoływania rządu". "Gdyby nie przewidywał tego typu sytuacji, to by nie tworzył art. 155. Działamy według standardów demokratycznych, konstytucyjnych. Proszę być spokojnym" - powiedział Czarnek.

Pytany jak się czuje po głosowaniu, odparł: "Doskonale, lepiej się nie czułem od dawna".

Poseł PiS Michał Wójcik powiedział PAP, że "wynik jest jasny: "Nie udało się panu premierowi uzyskać dodatkowych głosów, a jednocześnie zawiązała się mocna koalicja, szeroka, popierająca Donalda Tuska, w której jest Konfederacja". "Jasno widać po głosowaniu, jak to wygląda" - ocenił. "Pan premier obiecywał, że rozmawia z kilkudziesięcioma osobami, więc jestem zaskoczony, że jednak nie udało się nikogo pozyskać" - przyznał.

Taka jest polityka, nic nadzwyczajnego w tym nie ma, rządy się zmieniają - powiedział w poniedziałek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany czy jest rozczarowany nieudzieleniem przez Sejm wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego.

Prezes PiS został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy jest rozczarowanym tym głosowaniem. "Proszę państwa, taka jest polityka. Nic nadzwyczajnego w tym nie ma. Rządy się zmieniają" - odparł Kaczyński.

"Teraz jest tylko pytanie, na czym ta zmiana będzie polegała? Z zapowiedzi to, to będzie wyglądało tak, że koniec polskiej demokracji" - podkreślił prezes PiS. Ale - jak dodał - mamy nadzieję, że jednak tak nie będzie".

W pewnym momencie do prezesa Kaczyńskiego podszedł lider AgroUnii, poseł KO Michał Kołodziejczak, który zapytał go, czy wyciągnie konsekwencje za przywóz zboża do Polski z Ukrainy. "Najpierw wobec pana wyciągniemy konsekwencje" - odparł Kaczyński.

Pytany, czy wywalczył Polskę marzeń, prezes PiS powiedział, że Polska jego marzeń to Polska bez polityków, którzy będą działali na rzecz obcych państw.

Na pytanie, czy chciałby przekazać komuś władze w partii i do kiedy będzie szefem PiS Kaczyński odparł, że "jest statut partii i będzie wszystko zgodnie ze statutem"

Na pytanie dziennikarza, czy pogratuluje szefowi PO Donaldowi Tuskowi, który prawdopodobnie zostanie nowym premierem, Kaczyński odparł: "Pan chyba żartuje".

Jako Polak czuje się zasmucony, bo to będzie zły czas dla Polski. Wolałbym, żeby ten wynik był inny, bo dla Polski byłoby lepiej - powiedział poseł PiS, były szef MAP Jacek Sasin po głosowaniu nad udzieleniem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego.

Jacek Sasin przyznał, że z przykrością przyjmuje wynik głosowania. "To jest zły wynik dla Polski" - ocenił.

"Ta większość ukształtowała się na sali sejmowej kilkanaście dni czy kilka tygodni temu, więc zaskoczenia szczególnego nie było" - powiedział poseł PiS. "Ale nie ukrywam, że wolałbym, żeby ten wynik był inny, bo dla Polski byłoby lepiej" - dodał.

Sasin przyznał, że "jako Polak czuje się zasmucony, bo to będzie zły czas dla Polski".

PSL: "Przeciągana agonia"

Tak pięknie przeciągana agonia, trwająca cztery tygodnie, a wynik i tak był jasny - powiedział Marek Sawicki (PSL). "Zaczynamy nowe" – oświadczył szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk. "Czuję ogromną ulgę, to jest koniec końca" - wtórował przedmówcom Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ten historyczny moment to efekt całej naszej, wspólnej pracy podczas kampanii wyborczej. Myślę, że cierpliwe czekanie bez nerwowych ruchów dziś zostało zwieńczone odsunięciem rządu PiS i premiera Morawieckiego" – powiedział PAP szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk. "Zaczynamy nowe" – oświadczył.

Z kolei Marek Sawicki (PSL) ocenił po głosowaniu, że "to smutny dzień". "Tak pięknie przeciągana agonia, trwająca cztery tygodnie, a wynik i tak był jasny, więc po co było całą tę farsę ciągnąć tyle czasu. Nie rozumiem Morawieckiego" - powiedział PAP.

Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) w rozmowie z PAP wskazał, że emocje na sali plenarnej sięgnęły dziś zenitu. "Sam czuję ogromną ulgę. Jednak 266 głosów było przeciw. Premiera Morawieckiego nie wsparł jego własny minister sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro). Widać, że rząd nie miał nawet Zjednoczonej Prawicy, a pseudo zjednoczoną" – ocenił. Dodał, że "to jest koniec końca". Zaznaczył, że już dziś wieczorem Donald Tusk zostanie premierem.

Marszałek Sejmu o expose Morawieckiego: wysłuchaliśmy mów pogrzebowych nad pewnym politycznym projektem

To, co słyszeliśmy było mowami pogrzebowymi nad trumną pewnego politycznego projektu – powiedział w poniedziałek o expose Mateusza Morawieckiego, debacie i pytaniach marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Drugi krok wyłaniania rządu będzie realizowany po raz pierwszy w historii" – zaznaczył.

"Jesteśmy po długim, długim wystąpieniu pana premiera Morawieckiego, po pożegnalnych tak naprawdę pytaniach, bo to była w większości seria epitafiów, które były nad grobem tego politycznego projektu (...). Bardzo dziwnie słuchało się tego, że oto rząd idzie po wotum zaufania i sam przyznaje i ci, którzy zadają pytania, że tego wotum nie będzie, że to już koniec" – ocenił Hołownia na konferencji prasowej.

"To, co słyszeliśmy dzisiaj było mowami pożegnalnymi, w sensie politycznym mowami pogrzebowymi nad trumną pewnego politycznego projektu, który dzisiaj się zakończył" – dodał.

PO: "w głosowaniu brało udział mniej posłów PiS, niż należy do klubu parlamentarnego"

W głosowaniu na wotum zaufania dla rządu Morawieckiego brało udział mniej posłów PiS, niż należy do klubu parlamentarnego - powiedział poseł KO Arkadiusz Myrcha.

Arkadiusz Myrcha (KO) zwrócił uwagę, że w głosowaniu brało udział mniej posłów PiS, niż należy do klubu parlamentarnego - 187 ze 191. "Chyba nie ma Zbigniewa Ziobro, co nie było szczególnym zaskoczeniem" - zauważył.

Jego zdaniem, jest to "wynik, o którym cała Polska wiedziała od dwóch miesięcy". "Nie wiedział o nim Morawiecki i Kaczyński, państwo z PiSu, cieszymy się, że w końcu po ośmiu latach nastąpił kres tych fatalnych rządów" - dodał.

Zandberg: Stało się coś, co było oczywiste

Stało się coś, co było oczywiste. Mateusz Morawiecki nie ma w tym parlamencie większości, więc nie mógł zostać premierem - ocenił poseł Lewicy Adrian Zandberg po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego

W ocenie Zandberga, "stało się coś, co było oczywiste". "Mateusz Morawiecki nie ma w tym parlamencie większości, więc nie mógł zostać premierem. Po co przeciągał to przez ostatnie tygodnie, pozostanie jego słodką tajemnicą" - dodał.

Źródło:Bankier24
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Od lat blisko tematyki finansowej. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (16)

dodaj komentarz
kaczyslaw_
Oczywiście, że to już koniec ***. *** zbudował swoje poparcie na katastrofie smoleńskiej, dlatego prezes najniższy tak pielęgnował miesiączki, aby nie stracić elektoratu.

Patrząc na stan zdrowia prezesa to już nie dotrwa do kolejnych wyborów parlamentarnych, a kiedy braknie prezesa w partii to pozostali się zagryzą walcząc o władzę.
rozsadkunamtrzeba
PIS nie przechodzi do opozycji
PIS zostaje oderwany od koryta wolą ponad 12 milionów Polaków
I kwiczy, oj kwiczy
A rząd na godziny do ostatniej chwili robił przekręty
Bo tylko dla tego PIS chce być u władzy
kaka2002
Napisałem to już pod innym artykułem ale powtórzę to jeszcze raz:

Ciągle nie mogę uwierzyć, że skończył się nierząd III PISowskiej Rzeszy... od wczoraj widzę na ulicach Polaków którzy są uśmiechnięci i szczęśliwi... :)

Kochani Rodacy, ponownie daliśmy radę odsunąć komunistów od władzy i to bez przelewu krwi.
karbinadel
Jarosław K. pokazał dziś swoją prawdziwą twarz
sloneczkodzg
Ponoć reaktywuje się Wolna Europa jak PO zawładnie wszystkie stacje TV . Mój tata to przynosił ,, bibułę " z pracy to się czytało na maxa .
mesten
Przecież za PO Błaszczak mógł szczekać w kazdych wiadomosciach i nikt nie dokładał do tego negatywnych komentarzy.
bankiersantiago
Jak to było z tą ślepą kobyłą, której zaproponowali start w Wielkiej Pardubickiej?
Jej odpowiedź brzmiała: "Yhaaa, nie widzę przeszkód"?
pstrzezek
Za 4 lata z *** zostanie mniej więcej tyle co z dawnego SLD, albo nawet i mniej. Socjal a la PRL idzie tą samą drogą

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki