PIT 2023

POLITYKADonald Tusk nowym premierem Polski. Koalicja przejęła władzę

2023-12-11 18:50, akt.2023-12-11 22:34
publikacja
2023-12-11 18:50
aktualizacja
2023-12-11 22:34

W poniedziałek wieczorem Donald Tusk został nowym premierem Polski. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw. Już niedługo, bo we wtorek rano, ma przedstawić swój program działania oraz nowych członków Rady Ministrów.

Donald Tusk nowym premierem Polski. Koalicja przejęła władzę
Donald Tusk nowym premierem Polski. Koalicja przejęła władzę
fot. Sejm RP / / YouTube

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera.

Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu poparło ją 157 posłów KO, 33 posłów Polski 2050-TD, 32 posłów PSL-TD, 26 posłów Lewicy; przeciw było 181 posłów PiS, 17 posłów Konfederacji i trzech posłów Kukiz'15.

Nie głosowało 9 posłów PiS: Adam Andruszkiewicz, Jan Krzysztof Ardanowski, Marek Ast, Grzegorz Gaża, Krzysztof Lipiec, Grzegorz Matusiak, Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro, a także poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Sejm RP

Wcześniej Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Przeciw było 266 posłów. "To była misja zakończona niepowodzeniem" - skwitował marszałek Szymon Hołownia.

We wtorek, 12. grudnia, o godzinie 9.00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie nad nową Radą Ministrów odbędzie się o godz. 15.

"Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień nie tylko dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, że przegonimy zło. I to się stało dzięki wam, to wyście zrobili. Wy na tej sali, ale przede wszystkim miliony Polek i Polaków i za to chciałem wam bardzo serdecznie podziękować" - powiedział Tusk w Sejmie po głosowaniu.

"Będę dłużnikiem tych wszystkich, którzy zaufali tej nowej wspaniałej polskiej nadziei, bo przecież ten dzień 15 października to był dzień wielkiej polskiej nadziei. I tym wszystkim, którzy zaufali, bo głęboko wierzą w nas i w Polskę albo dają kredyt, nawet ostrożnie, zaufania, ale jednak postanowili dokonać tej - nie boję się tego słowa - historycznej zmiany" - podkreślił Tusk.

Kaczyński do Tuska: pan jest niemieckim agentem

Po głosowaniu głos zabrał Donald Tusk. Skierował słowa m.in. do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak powiedział, każdego dnia słyszał teksty z telewizji typu „Tusk do Berlina”. „Każdego dnia słyszałem tę płytę nagraną wiele lat temu przez Jacka Kurskiego (byłego prezesa TVP - PAP). Kiedy nagrał tę płytę, twój brat, Lech Kaczyński, powiedział do mnie, publicznie, że takiego łajdaka świat nie widział” – powiedział Tusk.

Dlatego – jak mówił – chciał dedykować zwycięstwo obu swoim dziadkom. „Obaj byli kolejarzami , relikwią w naszym domu do dziś jest karta żywnościowa Polaka, którą w Gdańsku miało kilkaset osób, bo więcej się nie odważyło być Polakiem w czasie okupacji. Obaj spędzili wojnę w obozach koncentracyjnych, kiedy 90 proc. ludzi uciekało z dawnego Wolnego Miasta Gdańsk i wybrało Niemcy. Pośród kilku tysięcy, którzy pozostali, było dwóch moich dziadków, Polaków, Józef Tusk i Franciszek Dawidowski" - powiedział Tusk.

Po jego wystąpieniu posłowie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Potem na mównicę wyszedł Kaczyński. Zapytany przez marszałka Sejmu, w jakim trybie chce zabrać głos, czy sprostowania, odpowiedział, że "jest taki tryb, jak ktoś kogoś obraża".

„Nie wiem, kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno: pan jest niemieckim agentem, po prostu niemieckim agentem" – powiedział, zwracając się do Tuska.

Marszałek Szymon Hołownia stwierdził w reakcji, że „dziwne są tego rodzaju obelgi, rzucane w takim momencie, w takim dniu, panie pośle Kaczyński”.

Tusk odniósł się do słów Kaczyńskiego po swoim spotkaniu w Sejmie z prezydentem Andrzejem Dudą. "Jarosław Kaczyński jest naprawdę bezcenny. Nie ma lepszego dowodu na to, że warto było 15 października przegonić zło. Jeśli ktoś chciał jeszcze raz podkreślić jak bardzo ważne było, żeby odsunąć ich od władzy, to Jarosław Kaczyński zrobił to dzisiaj. Jestem przekonany, widziałem to zresztą po minach, nawet posłanek i posłów PiS-u, prezydent też nie ma wątpliwości, że tak się nie robi" - powiedział Tusk.

Jak mówił, "to jest jego (Kaczyńskiego) problem". "Ja właściwie powinienem być wdzięczny, że tak bardzo odkrywa to, co naprawdę mu w głowie siedzi" - dodał.

Politycy PiS komentują wybór Donalda Tuska na premiera

"To co dzisiaj wydarzyło się na sali sejmowej to wielkie oszustwo wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Lewicy, którzy głosowali w proteście wobec polityki Tuska, a liderzy tych partii zgotowali im powrót tego co było!" - skomentował na platformie X (dawniej Twitter) rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

Jak dodał, "większość Polaków była przeciwko powrotowi Platformy do władzy!".

Do wyboru Tuska na premiera odniosła się na tej platformie także była premier, eurosposłanka PiS Beata Szydło. "Polskę czeka powrót zjawisk, które znamy z przeszłości - polityka uległości wobec Berlina i Moskwy, +resetów+, finansów państwa prowadzonych w stylu +pieniędzy nie ma i nie będzie+, mrożenia strategicznych inwestycji, osłabiania armii i bezpieczeństwa Polski" - napisała.

Jednak - jak dodała - tak, jak w 2015 roku nastał dla Polski czas odbudowy oraz rozwoju, tak ponownie - oby jak najszybciej - Polacy będą mogli znów zadbać o swój kraj.

"To, kiedy Polska wróci na drogę niezależności i rozwoju zależy tylko od nas" - zaznaczyła Szydło. Jak dodała, Prawo i Sprawiedliwość pokazało Polakom, że można realizować obietnice wyborcze, wprowadzać programy społeczne poprawiające jakość życia milionów Polaków, rządzić krajem skutecznie i z pożytkiem dla obywateli.

"Zaowocowało to najwyższym w historii Polski poparciem wyborców, utrzymującym się na poziomie niemal 8 mln osób" - dodała.

"To w naszych rękach jest dalszy los Polski. Trzeba - jak zawsze - wsłuchiwać się w głos Polaków, wyciągnąć wnioski z wydarzeń ostatnich lat i działać. Czeka nas praca, którą musimy zacząć już od dziś. Praca na rzecz kolejnego zwycięstwa dla Polski, Polski wolnej, dumnej i żyjącej swoimi wartościami" - zakończyła wpis europosłanka.

Jak wybierany jest premier i członkowie rządu

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W ostatni czwartek Sejm zmienił swój regulamin, tak aby głosowanie w tzw. drugim kroku konstytucyjnym przebiegało przy użyciu urządzeń do liczenia głosów oraz poprzez podniesienie ręki. Wcześniej regulamin przewidywał wybór premiera za pomocą imiennych podpisanych kart wrzucanych do urn.

1 grudnia prezydent Andrzej Duda pytany o powołanie rządu w tzw. drugim kroku podkreślał, że wszystko odbędzie się zgodnie z konstytucyjnymi unormowaniami i terminami. "Nie będę przeciągał i nie będę tego opóźniał" - zaznaczył prezydent.

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek w poniedziałek rano w RMF FM zapowiedział, że prezydent Duda będzie w poniedziałek wieczorem w Sejmie i zaprosi na spotkanie Donalda Tuska, by ustalić termin zaprzysiężenia jego rządu. Najprawdopodobniej będzie to środa 13 grudnia. 

pap/bpl

Źródło:Bankier24
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (181)

dodaj komentarz
cichy380
Książka znanego dziennikarza śledczego Sumlińskiego pt. "Niebezpieczne związki Donalda Tuska" to nie dowód, ale są w niej opisane rzeczy, które powinny zapalić czerwoną lampkę i odrzucić kandydaturę tego człowieka na premiera. Nie brakuje nam przecież polityków.

Bardzo ciekawe jest, że sam Donald Tusk nie odniósł
Książka znanego dziennikarza śledczego Sumlińskiego pt. "Niebezpieczne związki Donalda Tuska" to nie dowód, ale są w niej opisane rzeczy, które powinny zapalić czerwoną lampkę i odrzucić kandydaturę tego człowieka na premiera. Nie brakuje nam przecież polityków.

Bardzo ciekawe jest, że sam Donald Tusk nie odniósł się do niej. Czy wciąż obowiązuje w tym kraju zasada "kłamstwo powtórzone milion razy staje się prawdą, a przemilczana prawda kłamstwem"?
cichy380
Czyli Hołownia idący do wyborów pod hasłem "trzecia strona" szybko odsłania twarz i udowadnia, że jest farbowanym listem i człowiekiem platformy. Zero neutralności, głosowanie jak i wypowiedzi to dowód. To było do przewidzenia. Człowiek TVN.

Ciekawe jak dziś czują się jego wyborcy?
karbinadel
Jarosław Beztrybiusz w szczytowej formie :)
pagodzik
Na cale szczescie bez Lewicy, ale z Konfederacja tez jest wiekszosc. I od czasu do czasu (raz, dwa razy w roku?) ten Sejm przeglosuje jakies madre prawo.
karbinadel
W Moskwie żałoba, główny rozbijacz UE jedności Zachodu odszedł do lamusa (z którego już raczej nie wróci)
podatnik-
Pragnę przypomnieć co zawdzięczamy tym (w większości są to goście) ano zawdzięczamy bajzel jakim jest PRL bis, który w w dniu 12 grudnia 2023 jest zadłużony na ponad 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli jest bankrutem?Jak wiemy stworzyły go elity(kontraktowa opozycja) ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku Pragnę przypomnieć co zawdzięczamy tym (w większości są to goście) ano zawdzięczamy bajzel jakim jest PRL bis, który w w dniu 12 grudnia 2023 jest zadłużony na ponad 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli jest bankrutem?Jak wiemy stworzyły go elity(kontraktowa opozycja) ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostała się do żłoba. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV - nie uczciwi normalni tylko KAPUSIE! A teraz chcą żeby Naród zachowywał się jak obywatele Państwa Izrael ( w dużej części Polki/acy) czyli można było stworzyć demokratyczny Izrael a nie można było demokratycznej POLSKI?. Czegoż to Naród miałby bronić? Majątków różnej maści kombinatorów? I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 12 grudnia 2023 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i gdzie podstawowym jest pytanie jak zdobył majątek? Czyli problem polega na tym czy ten Naród ma Ojczyznę? i do tego świętowanie 31 sierpnia jako święta obalenia komunizmu przez funkcjonariusza Tuska zakrawa na chichot historii patrząc na efekty, jakie to obalenie dało Narodowi? Wyborco pamiętaj ten bajzel stworzyli: Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, środowisko PSLu udające chłopów, komunista z dziada pradziada Włodzimierz Czarzasty oraz zagadka towarzyska Hołownia z komisarzem politycznym i towarzystwo dziadka Korwina -nie zasługujące na zainteresowanie zgodnie z wolą głosujących! Przypominam to są ci sami ludzie co ten BAJZEL stworzyli! Tak więc jedyna metoda to zacząć od nowych fundamentów!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
piewcateorii
Jeśli nie wypełnią obietnic, to tylko przez ruinę, jaką zostawili po sobie pisiory. Dajmy im więcej czasu.
jacmen
Cpk Niemcom przeszkadza? Co boją się że Niemcy tez zaczną rzucać wszystko i wylatywać w Bieszczady?
karbinadel
Nikt się nie będzie wycofywał z modernizacji armii - aczkolwiek przypominam, że Niemcy są naszym sojusznikiem w ramach NATO, a nie wrogiem. Może wreszcie załapiesz, kto jest naszym prawdziwym wrogiem (dla ułatwienia: nie Bruksela)

Powiązane: Rząd Donalda Tuska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki