Minister energetyki Bułgarii nie wyklucza importu gazu z USA

Bułgarska minister energetyki Temenużka Petkowa w środę nie wykluczyła importu amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego po wybudowaniu interkonektora, który ma połączyć bułgarski system gazociągowy z terminalem LNG w greckim Aleksandrupoli.

Na posiedzeniu Rady Konsultacyjnej Południowego Korytarza Gazowego w stolicy Azerbejdżanu, Baku, Petkowa mówiła o możliwościach dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego dla Bułgarii, która obecnie jest zależna prawie wyłącznie od rosyjskich dostaw. O wypowiedzi minister poinformowała służba prasowa resortu energetyki.

Petkowa przypomniała, że znowelizowana w listopadzie ub.r. strategia energetyczna przewiduje udział Bułgarii w budowie terminalu LNG w Aleksandrupoli i nabycie 20 proc. akcji w tym terminalu. Po zakończeniu budowy interkonektora łączącego terminal z Bułgarią, co zaplanowano na koniec 2020 r., Sofia zacznie importować gaz z dalszych lokalizacji, w tym z USA - poinformowała.

Głównym źródłem dywersyfikacji stanie się jednak złoże Szach Deniz II w Azerbejdżanie, z którym kilka lat temu podpisano umowę na dostawy w wysokości 1 mld metrów sześc. rocznie. Dodatkowe 500 mln metrów sześc. z mocy przesyłowych Południowego Korytarza Gazowego i interkonektora z Grecją jest zarezerwowane dla innych dostawców - podkreśliła Petkowa.

Minister oceniła, że interkonektor z Grecją jest kluczowym ogniwem Południowego Korytarza Gazowego i elementem wspólnej inicjatywy Grecji, Bułgarii, Rumunii i Węgier na rzecz budowy wertykalnego korytarza dla dostaw południepółnoc. Prace nad budową tego interkonektora rozpoczną się w bieżącym roku i powinny zakończyć się w 2020 r., jednocześnie z uruchomieniem Gazociągu Transadriatyckiego (TAP), który jest częścią Południowego Korytarza Gazowego - mówiła.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ akl/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil