REKLAMA

Mija 16 lat od zamachu na WTC

2017-09-11 12:32
publikacja
2017-09-11 12:32

16 lat temu, 11 września 2001 roku, doszło do największego w dziejach zamachu terrorystycznego. Członkowie Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, a jeden spadł na gmach Pentagonu w Arlington w stanie Wirginia. Czwarta maszyna, która prawdopodobnie miała trafić w Biały Dom, rozbiła się w Pensylwanii dzięki akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami.

/ fot. Peter Morgan / Reuters

Runęły dwie wieże WTC, zawaliło się jedno skrzydło Pentagonu. Zginęło niemal trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków, tysiące ludzi zostało rannych. Podczas akcji ratunkowej po zamachu śmierć poniosło ponad trzystu strażaków i policjantów.

Do dziś nie zidentyfikowano 40 procent zabitych w zamachu. Na początku sierpnia amerykańskie władze poinformowały o identyfikacji 1641. ofiary terrorystów. Badania są trudne i żmudne, z tak zwanej strefy zero pobrano blisko 22 tysiące próbek.

Ataki na WTC i Pentagon były bezpośrednią przyczyną ogłoszenia przez prezydenta George'a Busha wojny z terroryzmem. Na całym świecie zaostrzono też środki bezpieczeństwa, między innymi na lotniskach, a wiele krajów wprowadziło ustawy antyterrorystyczne, ograniczające w niektórych przypadkach prawa obywatelskie.

Przywódca Al-Kaidy - Osama bin Laden - po latach poszukiwań został zabity przez amerykańskie oddziały specjalne w 2011 roku w Pakistanie.

Kolejne rocznice tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku odbywają się w nastroju refleksji nad wciąż aktualnym zagrożeniem ze strony islamskiego terroryzmu. W ostatnich latach w zamachach zginęły lub zostały ranne tysiące ludzi. Hasło islamskich fundamentalistów "dżihad", tłumaczone jako "święta wojna", oznaczające walkę z cywilizacją Zachodu, przewija się w groźbach terrorystów z tak zwanego Państwa Islamskiego.

11 września 2001 roku o godzinie 8.46 czasu nowojorskiego Boeing 767 (lot 11) z 92 osobami na pokładzie uderzył w górne piętra jednego z dwóch wieżowców World Trade Center w Nowym Jorku. Kilkanaście minut potem samolot (lot 175) z 65 osobami uderzył w środkową część drugiego wieżowca. Budynki zawaliły się. Trzeci porwany Boeing 757 (lot 77) z 64 osobami na pokładzie uderzył o 9.37 w budynek Pentagonu. Czwarty samolot (lot 93) z 44 osobami rozbił się kilka minut po godzinie 10.00 w Pensylwanii. Wcześniej na jego pokładzie doszło do walki pasażerów z porywaczami, zarejestrowanej przez magnetofon w kokpicie samolotu. Porywacze najprawdopodobniej zamierzali skierować maszynę na Biały Dom lub Kapitol.

Po badaniach ustalono, iż łącznie, w wyniku czterech zamierzonych katastrof lotniczych, w zamachu zginęły 2973 osoby, w tym sześcioro Polaków. Ponadto śmierć poniosło 19 porywaczy. 26 osób nadal oficjalnie jest uznawanych za zaginione. Ustalając liczbę ofiar i ich tożsamość, po raz pierwszy w historii, na masową skalę posłużono się badaniami materiału genetycznego, które były praktycznie jedynym sposobem identyfikacji szczątków ofiar.

Nowojorskie centrum handlu WTC zbudowano w latach 1966-1973. Kompleks składał się z siedmiu budynków, z których najwyższe były dwie bliźniacze wieże zwane Twin Towers. Budynki te liczyły po 110 pięter, a ich wysokość wynosiła - 415 oraz 417 metrów. W WTC pracowało około 25 tysięcy osób.

W 10. rocznicę ataków z 11 września, w Nowym Jorku zwiedzającym udostępniono pomnik poświęcony ofiarom. Ma formę dwóch sadzawek, w których woda jest w ciągłym ruchu. Na ścianach znajdują się nazwiska ofiar. Potem otwarto National September 11 Memorial Museum. Obiekt w dużej części znajduje się w podziemiach zniszczonych biurowców. W miejscu WTC powstaje nowy kompleks budynków. Projekt zagospodarowania terenu opracował Daniel Libeskind, amerykański architekt polskiego pochodzenia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K.Koziełł/E.Leo/O.Kłosińska/dok./pp

Źródło:IAR
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
abcx
Runęły trzy wieże WTC! - Ciekawe czy się kiedyś dowiemy dlaczego WTC 7 (trzeci wieżowiec) zawalił się mimo że nie trafił w niego żaden samolot.
nostromo25
Ja dowiedzialem sie jakies 16 lat temu, choc nie mialem dostepu do Wikipedii. Jesli Ty wciaz nie wiesz, to pewnie juz nigdy nie bedziesz.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki