Mieszkanie za mniej. Promocje na kredyty mieszkaniowe w bankach

Gdzie zaoszczędzić kilka tysięcy na prowizji? 

Prowizja od udzielenia kredytu jest kosztem, o którym nie wszyscy klienci pamiętają. Zwykle kredytowana, powiększa kapitał do spłaty, co w efekcie zwiększa wysokość raty. Jej zmniejszenie lub całkowite uniknięcie jest możliwe obecnie w jedenastu bankach.

Część z nich nie stawia przed klientem wyższych wymagań niż w przypadku obniżenia marży – spełniając wszystkie lub niektóre warunki pozwalające na wynegocjowanie niższego comiesięcznego zobowiązania, klient zapewnia sobie także niższą prowizję. Taką możliwość mają klienci aż dziewięciu banków.

Kredyty mieszkaniowe – wysokość prowizji i warunki jej obniżenia w różnych bankach

Bank

Prowizja standardowa

Obniżka prowizji

Czynności i produkty gwarantujące uzyskanie obniżki

Alior Bank

Od 2 proc. do 5 proc.

1 pp.

Ubezpieczenie na życie.

Bank BPH

5 proc. – marża od 1,75 proc. do 2,55 proc.

1,6 proc. marża od 2,45 proc. do 3,25 proc.

1,08 pp.

Ubezpieczenie na wypadek zgonu i niezdolności do pracy (za każdego z kredytobiorców).

0,48 pp.

Ubezpieczenie na wypadek czasowej niezdolności do pracy, utraty pracy albo poważnego zachorowania (za każdego z kredytobiorców).

Możliwość wyboru niższej prowizji kosztem wyższej marży. W wariancie dla prowizji wyjściowej w wysokości 1,6 proc. bank nie pobierze prowizji, jeśli w kredycie zostanie zastosowane co najmniej po jednym z obu ubezpieczeń.

Bank BPS

3 proc.

1,2 pp.  

Spełnienie warunków obniżających prowizję o 1,1 pp. + limit kredytowy w koncie.

 1,1 pp.   

Obniżona prowizja dostępna po spełnieniu warunków regulaminu promocji uprawniającej do skorzystania z obniżonej marży (szczegóły w tabeli dotyczącej marż).

1 pp.  

Konto osobiste w banku

Bank Pocztowy

3,5 proc.

0 proc.

Obniżona prowizja dostępna po spełnieniu warunków obniżających marżę kredytu (szczegóły w tabeli dotyczącej marż).

Bank Zachodni WBK

2 proc. – klient wewnętrzny

2,5 proc. – klient zewnętrzny 

Do 0 proc.

Ubezpieczenie Bezpieczna Hipoteka oraz ubezpieczenie na życie Bezpieczna Hipoteka Skorzystanie z oferty spowoduje zwiększenie marży.

BGŻ BNP Paribas

Do 5 proc.

2 proc.

Konto osobiste w banku.

Do 0 proc.

Zakup pakietu ubezpieczeń.

Credit Agricole

2 proc. – marża 3 proc.

0 proc. - marża 3,2 proc.

Możliwość wyboru niższej prowizji kosztem wyższej marży.

Deutsche Bank

2 proc.

Do 0 proc.

Wybór kredytu hipotecznego w pakiecie ubezpieczeniowym, inwestycyjnym lub ubezpieczeniowo-inwestycyjnym.

eurobank

2 proc. – marża standardowa

0 proc – marża standardowa podwyższona o 0,3 pp.

Do 1 proc. 

Ubezpieczenie od utraty pracy na okres 3 lat. 

Możliwość wyboru niższej prowizji kosztem wyższej marży.

ING Bank Śląski

1,9 proc.

Do 0 proc.

Konto osobiste z wpływami w wysokości min. 2000 zł (dotyczy niższej obniżki marży).

mBank

Do 4 proc.

Do 0 proc.

Indywidualne negocjacje warunków cenowych.

Pekao SA

2,49 proc.

0,5 pp.

Konto osobiste w banku.  

PKO Bank Polski

Do 3,5 proc.

Do 0 proc.

Ubezpieczenie od utraty pracy i hospitalizacji na okres 4 lat.

O 50 proc.

Oferta dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Do 75 proc.

Oferta dla posiadaczy Oszczędnościowej Książeczki Mieszkaniowej lub lokaty Kapitał na Własny Kąt.

Raiffeisen Polbank

2 proc.

Do 0 proc.

Ubezpieczenie na życie lub od utraty źródła dochodu. 

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl, stan na 19.08.2016 roku

Wśród produktów, które gwarantują wyeliminowanie prowizji lub przynajmniej obniżenie jej wysokości, dominują ubezpieczenia. Tą drogą poszło aż dziesięć banków, jednak w części z nich wykup polisy ubezpieczeniowej nie wystarczy. Najbardziej wyróżnia się propozycja PKO BP – klienci, którzy nie chcą decydować się na opłacanie składek, mogą skorzystać z obniżenia marży dzięki zgromadzonym oszczędnościom na dedykowanej celowi mieszkaniowemu książeczce oszczędnościowej lub lokacie. Propozycja jest jednak przydatna tylko dla tych klientów, którzy wybrali bank z dużym wyprzedzeniem czasowym. 

Niższa prowizja może spowodować zwiększenie marży wyjściowej – tak jest w czterech bankach. Dwa z nich automatycznie obniżają prowizję do 0 proc., podwyższając jednocześnie oprocentowanie. W Banku BPH prowizja jest obniżana w ten sposób tylko do pewnego poziomu, a Bank Zachodni WBK w pierwszej kolejności wymaga od klienta kupna ubezpieczenia. Dopiero po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej klient zostaje zwolniony z opłacania prowizji, jednak odsetki wzrosną na wskutek wyższego oprocentowania.

W jaki jeszcze sposób obniżyć ratę kredytu?

Do jednej z form obniżenia wysokości rat jest skorzystanie z mechanizmu bilansującego. Polega on w teorii na prowadzeniu przez bank dodatkowego rachunku technicznego, na którym klient gromadzi swoje oszczędności. Bank obliczając co miesiąc odsetki, dokonuje korekty wysokości kapitału do spłaty w oparciu o posiadane środki na rachunku objętym mechanizmem bilansującym. Oznacza to, że zgromadzone fundusze traktuje jako spłacony kapitał, dzięki czemu odsetki są mniejsze. Warto nadmienić, że klient ma stały dostęp do swoich oszczędności – w przypadku, kiedy dokonana zostanie wypłata części środków, bank na powrót zwiększy kapitał do spłaty o wysokość dokonanej wypłaty. Jedynie w dwóch bankach w Polsce można skorzystać z mechanizmu bilansującego. Należą do nich Pekao SA oraz PKO BP. Warto sprawdzić, czy usługa w danym banku nie jest płatna, ponieważ skutecznie zmniejszy ona osiągane z mechanizmu korzyści. 

Jak widać, obniżenie rat kredytu hipotecznego nie jest nieosiągalne. Zainteresowany niższymi odsetkami klient posiada zwykle szeroki wybór produktów, które umożliwią mu osiągnięcie korzystniejszej marży. Wysokość otrzymanych obniżek będzie zależała od indywidualnych preferencji klienta. Najlepiej na tym wyjdą ci, którzy już wcześniej planowali aktywnie korzystać z proponowanych usług, a obciążenia związane z ich użytkowaniem nie będą traktowane jako zło konieczne.

Monika Dekrewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~Leko

Bankom właśnie o to chodzi....Weźcie kredyt i zarżnijcie się na 30 lat........:)

! Odpowiedz
0 12 ~autor_widmo

ale dziady!!! jak kreske bralem to marza byla 1-1,6% w PLN!!!!! a teraz, co ja widze, az sie wlos jezy, ludzie nie bierzcie z taka marza kredytu! rpp ruszy stopy i sie kapciami nakryjecie jak wam rata poleci do gory! a bank nie obnizy marzy, trzeba bedzie brac nowy kredyt na ten stary po nowemu, koszmar

! Odpowiedz
0 8 ~ola

DEWELOPERSKI SPISEK I NAGANIANIA CIAG DALSZY !

! Odpowiedz
0 11 ~Edward

Kredyt na mieszkanie to jakbys kupowal dwa. Kredyt 200 tys PLN do oddania 380 tys. PLN. Ladnie sobie okragly stol rozpuscil banksterke. Ludzie nie dajcie sie im. Deweloperzy to mafiozi z dobrymi ukladami w miastach. Na zachodzie nie kupuje sie domow i mieszkan. Je sie wynajmuje. Przyklad Szwajcaria: tacy bogaci a jedynie 2% kupuje domy na kredyt lub mieszkanie. Oni oszczedzaja i wyjezdzaja na starosc. A co Ty zrobisz jak juz zbudujesz wymarzony dom po 30 latach? Zostaniesz w tej dziurze do konca zycia bo zal bedzie sprzedac krwawice !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 2 ~Grzesiek

Koszt wynajmu niejednokrotnie jest wyzszy od kosztu kredytu + czynszu (mieszkanie). wiec po 30 latach mozesz obudzic sie z własnym mieszkaniem i mozesz je np sprzedać i wyjechac. albo mozesz obudzić się i nie miec nic i też wyjechać... tylko za co?

nie kazdy chce tez zakładac rodzine i sie zastanawiać czy dziś ktoś zapuka do drzwi i powie "nara, mam nowego lokatora" i wynoś się z całym dobytkiem

Na zachodzie mają srodki żeby i wynająć i oszczędzić więc do czego to porównanie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~wiatraczek

kupowal 3 nie dwa.Podczas 20-25 lat kredytu koszt koszt wyposazania I remontowania mieszkania jest czesto rowny wartosci 3 mieszkania.
Na wynajmie tych kosztow nie ma, dlatego o tym koszcie uzywania mieszkania nie wspominaja naganiacze I sprzedawcy kredytow.
Dlatego znajomi na wunajmie odkladali na wplate, jezdzili na wycieczki, a po zaciagnieciu kredytu, przychodzili jeszcze pozyczac na mebelki.
Jak ktos lubibyc bateryjke w sysytemie,utrzymujaca wszystkich, oraz waska grupe akumulatorow u gory, to niech bierze kredyt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~usunięty

znakomite warunki, po czym bank zmienia regulamin i idź sobie do sądu. Nie macie wstydu, żeby poważnie pisać o tych fikcyjnych ubezpieczeniach.

! Odpowiedz
1 4 ~RUS

Pozdrowienia dla przepięknej Pani Okulistki z LuxMedu :)

! Odpowiedz
6 10 ~marco

trzebaby mieć beret zryty, żeby w Polsce brać kredyty

! Odpowiedz
6 7 ~Kasia

Getin Bank nie potrzebuje promocji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 0,6900%
2020-05-27
WIBOR 3M 0,0000 0,6800%
2020-05-27
LIBOR 3M CHF -0,0040 -0,6408%
2020-05-21
EURIBOR 3M 0,0010 -0,2740%
2020-05-26