REKLAMA

"Mieszkanie Plus" a wcześniejsze programy mieszkaniowe. Najważniejsze różnice

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2016-06-03 14:13redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-06-03 14:13

Znamy już założenia narodowego programu mieszkaniowego rządu premier Beaty Szydło. “Mieszkanie Plus”, choć ma zastąpić dotychczasowe programy mieszkaniowe, czyli “Mieszkanie dla młodych” i “Rodzinę na swoim”, już w podstawowych założeniach i idei zdecydowanie różni się od poprzedników.

Podstawową ideą dotychczasowych programów była pomoc młodym ludziom kupującym swoje pierwsze mieszkanie. Na dopłatę ze środków państwa mogły liczyć osoby nabywające nieruchomość na kredyt. Tym razem wsparcie i pomoc państwa ma być przesunięta w stronę osób zainteresowanych wynajmem nieruchomości i oszczędzających na własne mieszkanie.

fot. / / KPRM

Dotychczasowe programy miały szereg założeń ograniczających z jednej strony grupę beneficjentów (choćby przez kryterium wiekowe), z drugiej - nieruchomości, jakie mogły być nabywane z dofinansowaniem. “Mieszkanie Plus” ma być kierowane do wszystkich obywateli. A mieszkania, które będą udostępniane na wynajem z opcją wykupu mają być budowane z udziałem państwa, na gruntach należących do Skarbu Państwa. Jednak przy ustalaniu kolejności udzielenia pomocy, pod uwagę będą brane aspekty dochodowe i rodzinne. Ma tutaj obowiązywać skala punktowa uwzględniająca m.in. wynagrodzenie i liczbę dzieci.

“Mieszkanie Plus” a poprzednie programy mieszkaniowe - porównanie założeń

“Rodzina na swoim”,

“Mieszkanie dla młodych”

“Mieszkanie Plus”

Odbiorcy

Kupujący mieszkanie na kredyt

Wynajmujący mieszkania/

Oszczędzający na mieszkanie

Kryterium dochodowe

Nie

Tak (jako kryterium ustalania kolejności otrzymywania pomocy)

Kryterium wiekowe

Tak

Nie

Premiowanie rodzin wielodzietnych

Tak

Tak (rodziny wielodzietne pierwsze w kolejności do otrzymania pomocy)

Udział państwa

Dofinansowanie/Dotowanie kupna przez beneficjentów programu mieszkania na kredyt

Udział w budowaniu mieszkań (udostępnianie terenów), premiowanie oszczędzania na własne mieszkanie

Warunek pierwszego mieszkania

Tak*

Nie

Zakres czasowy trwania programu

Programy kilkuletnie

Program wieloletni, 10-15 lat lub więcej

*w przypadku MdM we wrześniu 2015 roku zniesiono warunek pierwszego mieszkania dla rodzin wielodzietnych

Źródło: opracowanie Bankier.pl

Zarówno z “Rodziny na swoim”, jak i “Mieszkania dla młodych” nie mogły korzystać osoby już posiadające nieruchomość. Nowy program mieszkaniowy uwzględnia także i takie osoby. Zgodnie z zapowiedziami, posiadaczom nieruchomości mają być dedykowane subkonta mieszkaniowe, na których będą mogli odkładać środki na remont posiadanej nieruchomości lub budowę domu. Subkonta mają być wyposażone w specjalne premie za systematyczne odkładanie środków.

Kwestią, która zdecydowanie różni wcześniejsze pomysły na rozwiązanie problemu mieszkaniowego od obecnego jest okres jego realizacji. RnS oraz MdM były to programy zaplanowane na kilkuletnie okresy, “Mieszkanie Plus” jest zapowiadane jako program wieloletni. Na konferencji prasowej poświęconej prezentacji założeń programu jako okres realizacji programu wskazano 10-15 lat, a może więcej.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (61)

dodaj komentarz
~Offeret
NORWEGIA WAM DAJE BARDZO DUZO PIENIEDZY,,,,,,,WIEMY ZA CO !!!!!!!!!!-A WY ZNIESLAWIACIE-OKRADACIE-DISKRIMINUJECIE .. NORWESKIEGO OBYWATELA .....O KURWA TWAZ,,,,,,,,, ONZ+ TRIBUNAL OF JUSTIC,,,,,,,,,,,,,, POKAZE WSZYSTKO NA CALYM SWIECIE wy polske MORDERCY....!!!!
~Radissimo
Jako kredytobiorca "frankowy" jestem przeciwny dotowaniu przez Państwo kolejnych zakupów mieszkań z moich i innych podatników pieniędzy, zanim nie dokona się przewalutowania (tj. należytej interpretacji tych kredytów jako ZŁOTOWE) po kursie z dnia umowy toksycznych kredytów w PLN denominowanych w (vel indeksowanych do) Jako kredytobiorca "frankowy" jestem przeciwny dotowaniu przez Państwo kolejnych zakupów mieszkań z moich i innych podatników pieniędzy, zanim nie dokona się przewalutowania (tj. należytej interpretacji tych kredytów jako ZŁOTOWE) po kursie z dnia umowy toksycznych kredytów w PLN denominowanych w (vel indeksowanych do) CHF.
Rząd zaniedbuje dialog nawet i w tej dziedzinie (tj. między grupami kredytobiorców).
~habib
Trzeba było brać w złotowkach
~aldjrencjr
A ja jestem przeciwny pomocy frankowiczom za pieniądze podatników. Nikt im kredytu brać nie kazał, tym bardziej w obcej walucie. Co? Złotówki nie pasowały? Chciało się zaoszczędzić? To nie wyszło, ryzyko jak w każdym interesie.
~upsss
20 mld na 500 plus konsekwencje: stracona szansa na obniżkę podatków w szczególności od dochodów osobistych, ludzie mogli dostac więcej pieniędzy z pracy a nie z jałmużny, wzrost szarej strefy i ubytek dochodów podatkowych, ludzie uciekają z rynku pracy żeby obniżyć sobie roczny dochód, pieniadze pochodzą z dlugu państwa który obywatele 20 mld na 500 plus konsekwencje: stracona szansa na obniżkę podatków w szczególności od dochodów osobistych, ludzie mogli dostac więcej pieniędzy z pracy a nie z jałmużny, wzrost szarej strefy i ubytek dochodów podatkowych, ludzie uciekają z rynku pracy żeby obniżyć sobie roczny dochód, pieniadze pochodzą z dlugu państwa który obywatele splacaja z podatków od pracy, PKB nie wzrośnie dzuieki temu programowi bo kasa wydawana jest w marketach i na spłatę kredytów, ostatecznie banki i markety będą beneficjentami tego programu a kasa wyjedzie na Zachód, wzrost wszelkiej patologi, alkoholizmu i zacheta dla uchodźców którzy przyjeżdżają do krajów gdzie jest socjal, ten program nie rozwiązuje żadnych problemów a tworzy nowe, pieniądze powinny iść naobnizke podatków, zusow zey zachęcić ludzi do otwierano firm,na programy dla zdolnej młodzieży stypendia jak na zachodzieeuropy i usa, programy prozdrowotne
~rumcajs
czysta propaganda jak za prl --20 zł za metr .to o 100procent więcej niż ja płacę obecnie, czas zacząc agitacje wyborcza .....
~Jacek
MDM był mocno zagmatwany, pamiętam jak kupowałem mieszkanie nawet w bankach bali się żeby z nim kredyt robić ...mimo to go zrozumiałem ... Tego programu jakoś pojąć nie mogę.
Jak rząd , zamierza wybudować mieszkania wszędzie w Polsce bo chyba nie tylko w W-wie, skąd te grunty ? Kto to w ogóle bedzie budował ? Co jeśli np w Legnicy,
MDM był mocno zagmatwany, pamiętam jak kupowałem mieszkanie nawet w bankach bali się żeby z nim kredyt robić ...mimo to go zrozumiałem ... Tego programu jakoś pojąć nie mogę.
Jak rząd , zamierza wybudować mieszkania wszędzie w Polsce bo chyba nie tylko w W-wie, skąd te grunty ? Kto to w ogóle bedzie budował ? Co jeśli np w Legnicy, Lesznie czy innym mniejszym mieście nie ma takich gruntów - to co cała rodzina ma się wyprowadzać, zmieniać pracę i heja do Warszawy , Wrocławia czy Krakowa? Co zresztą też nie jest pewne , ćzy akurat w tych miastach stanie choć jeden blok taki - nawet nie chce się zastanawiać ile jest dokladnie miast w PL,
Ostatnia rzecz - książeczki mieszkaniowe już były !
Mam taką i może najpierw niech rząd odda tym co mają w nich wtopione pieniądze własnie z podobnego programu na lata a pożniej każe w podobny sposób ludziom oszczędzać !
~audytPISu
Sam program jest dobry.

Tylko wolumeny mieszkań szuję na około 5-10 tys./rocznie i jest spóźniony o ok.15 lat niestety

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk na spotkaniu z dziennikarzami w resorcie poinformował, że program ma być realizowany na nieruchomościach "niezbyt atrakcyjnych w sensie finansowym".
Sam program jest dobry.

Tylko wolumeny mieszkań szuję na około 5-10 tys./rocznie i jest spóźniony o ok.15 lat niestety

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk na spotkaniu z dziennikarzami w resorcie poinformował, że program ma być realizowany na nieruchomościach "niezbyt atrakcyjnych w sensie finansowym".
- Nie zabudujemy działki w centrum Wrocławia czy Warszawy. Wyobrażamy sobie, że np. mamy w
centrum Warszawy działkę i po jej sprzedaży mamy dochód rzędu 50-100 mln zł, a za te pieniądze możemy uzbroić teren dla budowy budynków w kilku wybranych (tańszych - PAP) lokalizacjach - wskazał Adamczyk. Podkreślił, że przy realizacji programu Mieszkanie Plus resort liczy też na współpracę z samorządami.

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/do-finansowania-mieszkania-plus-beda-wykorzystane-grunty-panstwowe,649544.html
~blogmieszkanie
otóż to nic dodać nic ująć napisałem o tym na swoim blogu
http://mieszkanieoddewelopera.blog.pl/2016/06/07/mieszkanie-plus/
~malma
pani Szydło najpierw niech coś nareszcie zrobi z kredytami toksycznymi dla Polaków wiadomo o jakie chodzi, najpierw trzeba sytuacje wyprowadzić na jasną strone mocy, bo kredyty frankowe są jak tykajaca bomba, a później rozdawać za darmo jednym tanie mieszkania ,kiedy drudzy popełniają samobójstwa z powodu pułapki w jakiej się znaleźli pani Szydło najpierw niech coś nareszcie zrobi z kredytami toksycznymi dla Polaków wiadomo o jakie chodzi, najpierw trzeba sytuacje wyprowadzić na jasną strone mocy, bo kredyty frankowe są jak tykajaca bomba, a później rozdawać za darmo jednym tanie mieszkania ,kiedy drudzy popełniają samobójstwa z powodu pułapki w jakiej się znaleźli ,inni jak niewolnicy nie mogący z powodu tego kredytu, ani sprzedać mieszkania które jest za małe , duże lub z innych przyczyn życiowych chcą zmienić frankowicze to też Polacy płacący podatki

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki