REKLAMA

Mieczysław Groszek dla Bankier.pl: Konsumenci chcą równoprawności gotówki i płatności bezgotówkowych

Michał Kisiel2020-09-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00
Mieczysław Groszek dla Bankier.pl: Konsumenci chcą równoprawności gotówki i płatności bezgotówkowych
Mieczysław Groszek dla Bankier.pl: Konsumenci chcą równoprawności gotówki i płatności bezgotówkowych
/ Bankier.pl

Pandemia spowodowała gwałtowne zmiany na rynku płatności bezgotówkowych – konsumenci zaczęli domagać się możliwości płacenia bezkontaktowo.  – Nawet w okresie zamknięcia gospodarki obserwowaliśmy wzrost zainteresowania instalacją terminali – mówi w rozmowie z Bankier.pl dr Mieczysław Groszek, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o przyszłości płatności bezgotówkowych.

Prezesa Fundacji Polska Bezgotówkowa zapytaliśmy o to, czy zmiany w preferencjach płatniczych konsumentów będą trwałe. – Spora część biznesów przeniosła się do internetu. To bardzo wzmocniło płatności w e-commerce – mówi Mieczysław Groszek, wskazując, że będzie to zapewne oznaczać trwałe podbudowanie tego segmentu rynku.

W najbliższym czasie olbrzymi wpływ na rynek płatności detalicznych będą miały innowacje, wskazuje prezes. Uruchomienie funkcji zbliżeniowej w BLIK czy wprowadzenie tzw. Soft POS (akceptowania płatności kartowych na smartfonach, zamiast specjalnych terminali) będzie oznaczać m.in. obniżenie kosztów akceptacji płatności bezgotówkowych.

– W zakresie wyrafinowanych narzędzi, po pierwsze (wyzwaniem będzie - przyp. red.) rozwój tzw. płatności w tle. To będzie 'załatwiało' za nas wszelkie czynności związane z transakcjami. Drugim elementem są płatności na portalach społecznościowych. Te mikropłatności omijające dotychczasowe systemy będą miały nowe wcielenia - od crowdfundingu, który jest czymś na kształt bankowości inwestycyjnej w mediach społecznościowych, do drobnych rozliczeń, np. kieszonkowego – podkreśla Mieczysław Groszek.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (6)

dodaj komentarz
and00
Też bym chciał równouprawniana obrotu gotówkowego, jednak władze wciąż ograniczają możliwość rozliczania się gotówką, wprowadzają limity, a podobno to oficjalny środek płatniczy w tym kraju
daniel_1
tekst o niczym.
Brak danych dla poparcia wybajdurzonych tekstów.
Bajki i opowieści dziwnej treści.
Do tego nagłówek: Konsumenci CHCĄ!
PS
Że komuś nie wstyd.
bankster-kreator odpowiada barysza51
a ty byś np. chciał iść do banku po kredyt i pani w banku ci powie, że nie dadzą ci kredytu bo jesteś nieodpowiedzialny, kupujesz za dużo gumek, viagry, alkoholu i leczysz się na serce bo tak wynika z twoich bezgotówkowych płatności kartą. To tylko jeden z wielu przykładów wyższości prywatności gotówki nad przelewem. Nawet jak chcesz a ty byś np. chciał iść do banku po kredyt i pani w banku ci powie, że nie dadzą ci kredytu bo jesteś nieodpowiedzialny, kupujesz za dużo gumek, viagry, alkoholu i leczysz się na serce bo tak wynika z twoich bezgotówkowych płatności kartą. To tylko jeden z wielu przykładów wyższości prywatności gotówki nad przelewem. Nawet jak chcesz żonie zrobić prezent i macie wspólne konto to nie masz jak zamówić prezentu żeby o tym nie wiedziała ale jak kupisz prezent za gotówkę to i owszem nie będzie wiedziała co i kiedy i ile kosztował ten prezent. Jak myślisz, że pieniądze pierze się w pralce to gratulacje, zatrzymałeś się zatem w latach 50-tych.
jas2 odpowiada bankster-kreator
Prawda cię wyzwoli.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki