REKLAMA

Giełdowy producent gier wchodzi na rynek konopi

Adam Hajdamowicz2019-05-14 16:21redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-05-14 16:21

Producent gier z NewConnect zmienia nazwę i rozpoczyna działalność w branży konopi leczniczych. Spółka potrzebuje jednak do tego przeprowadzić kolejną emisję akcji.

Giełdowy producent gier wchodzi na rynek konopi
Giełdowy producent gier wchodzi na rynek konopi
/ YAY Foto

Notowana na NewConnect spółka Telehorse zmieniła nazwę na Cannabis Poland. Akcjonariusze zdecydowali ponadto o zmianie działalności na branżę konopną. Sama spółka podaje, że wchodzi tym samym w „jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się obecnie dziedzin w wielu krajach świata z USA i Kanadą na czele”.

Podczas Walnego Zgromadzenia spółka uchwaliła ponadto emisję akcji z prawem poboru na nie więcej niż 30.800.000 akcji w cenie 0,10 zł, co oznacza możliwość pozyskania ok. 3 mln zł. Biorąc pod uwagę obecną kapitalizacje spółki wynoszącą 5 mln zł, potencjalna emisja akcji może się okazać naprawdę spora. Dzień prawa poboru akcji ustalono na 4 czerwca 2019 roku, a każdy akcjonariusz posiadający na koniec tego dnia akcje spółki, otrzyma 4 prawa poboru za każdą akcję.

Informacja o chęci zmiany profilu działalności pojawiła się już w projekcie uchwał na WZA z 16 kwietnia tego roku. W ciągu zaledwie czterech sesji kurs spółki podskoczył wtedy o aż 200 proc. i późniejszej solidnej korekty wciąż znajduje się o ponad 60 proc. wyżej niż przed tym komunikatem.

fot. / / bankier.pl

Cannabis Poland planuje rozwój w dziedzinie produkcji i sprzedaży wyrobów farmaceutycznych i medycznych z głównym nastawieniem na produkty zawierające kannabinoidy wytwarzane z konopi siewnej, czyli gatunku konopi, który jest całkowicie legalny w Polsce.

Spółka zamierza skupić swoją działalność na produkcji i dystrybucji urządzeń oraz olejków do waporyzacji (inhalacji) kannabinoidów, a także prowadzić prace badawcze nad nowymi produktami spełniającymi wymagania prawne. Warto dodać, iż od 1 listopada 2017 roku w Polsce dopuszczalne jest stosowanie do celów leczniczych marihuany wytwarzanej z konopi indyjskich.

Ciągłe zmiany nazw i nieustanne emisje

Warto tu nieco wspomnieć o giełdowej historii tej spółki. Na rynku NewConnect zadebiutowała ona w 2014 roku jako Blue Ocean Media, a jej głównym obszarem działalności było świadczenie usług marketingowych skierowane w szczególności do podmiotów z branży nieruchomościowej. Już w 2017 roku zdecydowano się jednak na zmiany i rozpoczęto działalność inwestycyjną w obszarze produkcji gier komputerowych.

Nowa działalność poszła wtedy w parze ze zmianą nazwy na Pixel Venture Capital. W międzyczasie spółka dwukrotnie przeprowadzała emisje akcji mające pomóc sfinansować założone plany. Z jedną z takich emisji pojawił się jednak problem, a KNF ją nawet na pewien czas wstrzymała ze względu na uznanie spółki za tak zwane ASI (alternatywną spółkę inwestycyjną). Tego typu forma prawna wymaga jednak spełnienia dodatkowych kwestii formalnych, czego w opinii Komisji wtedy zabrakło.

Już kilka miesięcy później spółka Pixel Venture postanowiła jednak o ponownej zmianie prowadzonej działalności. Po tym jak przejęto producenta gier Telehorse zdecydowano bowiem o odejściu od inwestowania w branżę gamingową i skupiono się na samym tworzeniu produkcji. Jednocześnie znów zmieniono nazwę, tym razem korzystając z przejętej firmy. Od tamtej pory mieliśmy zatem na giełdzie Telehorse. Jak widać, nie na długo.

Spółka z problemami

Tak częste zmiany profilu działalności wyraźnie pokazują, że w spółce nie działo się ostatnio zbyt dobrze. Widać to zresztą po osiąganych wynikach finansowych, gdzie roczne przychody ze sprzedaży w 2018 roku nie przekroczyły nawet 10 tysięcy zł. Ze względu na gigantyczne odpisy strata netto wyniosła natomiast aż 1 mln zł. Spółka, aby wciąż funkcjonować musiała się zatem dotychczas ratować kolejnymi emisjami, a sytuacja ta trwa w zasadzie do dziś. Miejmy nadzieję, że próba wejścia w branżę, która niedawno na moment doprowadziła do prawdziwego szaleństwa na Wall Street, okaże się już nieco większym sukcesem.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
krypsy
Kiedy wreszcie dodacie ticker Bitcoina na głównej? Zawsze jak wchodzę to widzę news spóźniony o $1000 od aktualnej ceny. Nie lepiej po prostu dodać ticker, a pisać o rzeczach gdy jest o czym pisać np. konferencji Consenus 2019, albo rekordowym wolumenie przez kolejny dzień z rzędu?
obronca_przebraza
Jak nie w lewo to w prawo! Taką mam koncepcję!
knf
Takie spółki należy piętnować a nie promować.

Emisja akcji jest celem i środkiem sama w sobie, roczne przychody rzędu 10 tys zł.
dziki_losos
Prawdziwa perełka NewConnect.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki