REKLAMA

Hemp & Wood sprowadzi testy na koronawirusa. Kurs wystrzelił

Adam Hajdamowicz2020-03-26 15:39redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-03-26 15:39

Kolejna giełdowa spółka będzie dystrybuować testy na koronawirusa. Po tej informacji kurs Hemp & Wood rósł nawet o ponad 170 proc., a spółka do leczenia epidemii chce również wykorzystywać m.in. konopie indyjskie.

Hemp & Wood sprowadzi testy na koronawirusa. Kurs wystrzelił
Hemp & Wood sprowadzi testy na koronawirusa. Kurs wystrzelił
fot. Polina Tankilevitch / / Pexels

Zarząd spółki Hemp & Wood poinformował, że w dniu 24 marca 2020 roku zawarł z chińską firmą Innovita (Tangshan) Biological Technology Co., Ltd. umowę, na podstawie której Hemp&Wood został dystrybutorem na terytorium Polski produktów Innovita, w tym testów na koronawirusa 2019-nCoV Ab (Colloidal Gold). Umowa została zawarta na okres do dnia 19 marca 2021 roku z możliwością przedłużenia na kolejny rok.

Informacja ta przyniosła ogromne wzrosty na akcjach Hemp & Wood. Kurs notowanej na New Connect spółki rósł dziś nawet o ponad 170 proc. i znalazł się dzięki temu najwyżej od października 2017 roku. Jednocześnie towarzyszyły temu bardzo wysokie jak na ten podmiot obroty, które dziś wyraźnie przekroczyły 2 mln złotych.

fot. / / Bankier.pl

Założona w 2006 roku Innovita jest spółką grupy specjalizującej się w badaniach i rozwoju wykrywania patogenów układu oddechowego oraz badaniach diagnostycznych in vitro. Grupa ma cztery oddziały: w Pekinie, Tangshanie, Kantonie i Kuala Lumpur. Grupa jest największym producentem w swojej kategorii w Chinach. „Test 2019-nCoV Ab jest pierwszym szybkim testem na łączne wykrywanie IgM i IgG zatwierdzonym przez chiński National Medical Products Administration (NMPA). Test przeszedł także najostrzejszą ocenę chińskiego urzędu National Institutes for Food and Drug Control” – czytamy w komunikacie polskiej spółki.

Hemp & Wood podkreśla przy tym jednak, że niektóre lub wszystkie z opisanych wyżej działań mogą przynieść efekt dopiero w dłuższej perspektywie czasowej lub z przyczyn niezależnych od spółki zakończyć się na etapie negocjacji warunków współpracy z potencjalnymi partnerami lub na innym, wczesnym etapie prac.

Konopie pomogą w walce z koronawirusem?

Równocześnie działająca w branży konopnej spółka Hemp & Wood ogłosiła, że rozpoczęła aktywne działania związane z wykorzystaniem kanabinoidów CBD/THC przy zwalczaniu skutków oraz zapobieganiu nawrotom epidemii koronawirusa COVID-19. Działania te zostały rozpoczęte w efekcie analizy możliwości wykorzystania kompetencji spółki w obszarze użycia kanabinoidów CBD/THC, w tym także wykorzystania kompetencji dotychczas pozyskanych partnerów.

Hemp & Wood rozpoczął działania mające na celu:

1. ustalenie możliwości wykorzystania węgla aktywnego produkowanego z paździerzy z konopi przemysłowych w filtrach do zastosowań m.in. medycznych i szpitalnych, a także maskach o stopniu filtracji bakteryjnej BFE przekraczającej 98 proc., zatrzymujących drobnoustroje chorobotwórcze oraz bakterie i wirusy (w tym koronawirusa COVID-19), przy czym prace prowadzone będą przez spółkę we współpracy z naukowcami i/lub uczelniami oraz specjalistycznymi instytutami naukowymi;

2. prowadzenie badań społecznych na temat wpływu kanabinoidów CBD/THC na bakterie i wirusy, w tym koronawirusa COVID-19;

3. uruchomienie aplikacji mobilnej do obsługi ww. badań.

Hemp & Wood to nie jedyna giełdowa spółka, która zamierza włączyć się w jakiś sposób w walkę z koronawirusem. Poszczególne firmy podchodzą jednak do tej sprawy na różne sposoby. Dystrybucję testów na koronawirusa rozpoczął już m.in. PZ Cormay, tymczasem przykładowo UNIMOT zamierza sprowadzone z Chin testy przekazać polskiemu rządowi w formie darowizny. W niejednym z tego typu przypadków rozgrzane w związku z pandemią spółki były ponadto okazją dla insiderów do zrealizowania szybkich zysków.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Hiszpanie zakupili awaryjnie kilkaset tysięcy testów w Chinach i nadają się one do kosza. Czułość zamiast obiecywanej 80% jest poniżej 30%.
dasbot
Pamiętam czasy, jak producenci obuwia zmieniali profil na internetowy. Podobnie ci produkujący żurawie do pracy na budowach. Teraz kolejni korzystają z chwili...... Wiele rzeczy się zmienia na świecie, ale nie ludzka natura........... Chciwość i strach, wiecznie. Amen
sebastian_successful_investor
Wiec kupuj akcje ziomek a nie marudz, bo kapitalizm, to nie mamusia teraska!
pkc
pamiętam łukbut :)

a pelikany łykały jak swieże rybki , gnijaca fladre

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki