REKLAMA

Masz stare komiksy? Możesz na tym nieźle zarobić

Wojciech Boczoń2014-03-08 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2014-03-08 06:00

Sprzedam komiks, bo zbieram na samochód - to jedno z ogłoszeń zamieszczonych na Allegro. W branży komiksowej tzw. białe kruki wyceniane są nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Za granicą ceny unikatów idą w milionach dolarów. Traktowane są jako inwestycja alternatywna.

Polski rynek komiksów rodził się w bólach. Choć pierwsze zeszyty pojawiły się jeszcze w latach dwudziestych minionego wieku, to w okresie PRL-u niechętnie postrzegano tę formę sztuki, która kojarzyła się z Zachodem. Władze wymogły nawet, by nie używać słowa "komiks". Dlatego zamiennie pojawiały się określenia "historyjki obrazkowe" lub "kolorowe zeszyty". Okres PRL-u nie pozwalał rozwijać skrzydeł polskim twórcom komiksów, więc część z nich zdecydowała się na emigrację, gdzie doceniono ich talent. Taką decyzję podjął jeden z najbardziej znanych polskich rysowników - Grzegorz Rosiński, współtwórca popularnej na całym świecie serii komiksów z cyklu Thorgal.

Mimo niekorzystnych warunków, w okresie PRL na rynku pojawiły się komiksy, które dla wielu dzisiejszych 30 i 40 latków mają status kultowych. To między innymi serie Tytus, Romek i ATomek, Kapitan Żbik, Kajko i Kokosz, wspomniany wyżej Thorgal czy magazyn komiksowy Relax. Dopiero lata 90. przyniosły prawdziwy komiksowy boom w Polsce, a polscy czytelnicy mogli zapoznać się z bohaterami zagranicznych wydań.

Zobacz, co trzymasz na strychu

Dziś ceny pierwszych wydań niektórych komiksów z lat 60 czy 70-tych kosztują po kilkaset złotych, a kompletne serie kosztują kilka tysięcy. Pierwszy numer "Kapitana Żbika" na rynku wtórnym kosztuje w granicach 500-600 zł. Podobne ceny osiągają pierwsze wydania Tytusa Romka i ATomka. Za komplet "Czterech Pancernych i Psa" płacono niedawno nawet powyżej 2 tys. zł. Oczywiście mowa o komiksach w dobrym stanie, które przedstawiają dla kolekcjonerów dużą wartość. Cena takich komiksów z roku na rok rośnie.


Szkic do okładki komiksu Kapitan Żbik wart 8 tys. zł.

Kilka dni temu firma DESA Unicum zorganizowała pierwszą aukcję poświęconą wyłącznie sztuce komiksu i ilustracji. Zainteresowanie kolekcjonerów i miłośników tej formy sztuki było bardzo duże. Całkowity obrót podczas aukcji wyniósł ponad 250 tys. zł., a nowych właścicieli znalazło 80 proc. oferty.

25 tys. zł za okładkę z Kajkiem

Na licytacji wystawiono 79 obiektów. Najwyższą cenę osiągnął szkic okładki komiksowej do Kajtka i Koka - Zwariowana wyspa 2. Przebił cenę wywoławczą sześciokrotnie i został wylicytowany za 22 tys. zł.

kapitan żbik
Oryginalny szkic okładki Kajtka i Koka osiągnął cenę 22 tys. zł

Drugą pozycję zajęła ilustracja przedstawiająca bohaterów Tytusa, Romka i A'Tomka autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego również jako Papcio Chmiel. Pracę wylicytowano z wywoławczych 8 tys. zł do 11 tys. zł. Na podium znalazły się również ex aequo Superman Edwarda Lutczyna i szkic do okładki komiksu Kapitan Żbik - po 8 tys. zł. Ostateczne kwoty były wyższe, bo nabywcy musieli uiścić jeszcze dodatkową opłatę aukcyjną (na przykład cena Kajka i Koka wyniosła finalnie 25 300 zł).


Rysunek wart 8 tys. zł.

Na aukcji pojawiły się też plansze do pierwszego komiksu z serii Kajko i Kokosz: Kajko i Kokosz - Sztuka latania. Wylicytowana cena wynosiła od 2 do 4 tys. zł. Na aukcji pojawiła się nieopublikowana nigdy okładka do komiksu Kapitan Kloss, cz. II - Wyspaz roku 1971 r, którą wylicytowano za 6 tys. zł.

Superman Edwarda Lutczyna
Superman Edwarda Lutczyna wart 8 tys. zł.

Za 7 tys. zł wylicytowano planszę i okładkę komiksu Bogowie z Gwiazd autorstwa Bogusława Polcha (Bunt Olbrzymów). Składająca się z ośmiu części seria powstała na podstawie teorii znanego ufologa Ericha von Danikena i zdobyła sporą popularność na Zachodzie - przetłumaczono ją na 12 języków. W 1982 roku zawitała także do Polski dzięki Krajowej Agencji Wydawniczej. "Według Ericha von Danikena" jest jedną z najlepszych serii stworzonych przez Polaków - łączny nakład wszystkich wydanych w naszym kraju części wyniósł 1,6 miliona egzemplarzy.

Na aukcji znalazła się też oryginalna okładka do serii komiksów o agencie kosmicznej agencji detektywistycznej "Univers" - komiksu Funky Koval, wbrew sobie. Niestety, ku zaskoczeniu organizatorów nie znalazła nabywcy.

2,89 mln dolarów za komiks Supermana

W Polsce aukcje komiksów dopiero raczkują, ale za granicą cieszą się dużym powodzeniem. Najdrożej sprzedanym na aukcji egzemplarzem jest numer komiksu Action Comics z 1938 roku, w którym zadebiutował Superman. Został sprzedany za 2,89 mln dolarów, podczas gdy cena z okładki wynosi zaledwie 10 centów. Drugim najdrożej sprzedanym komiksem jest wydany rok później zbiór z pierwszym rysunkiem Batmana. Jego cena na aukcji wyniosła 2,57 mln dolarów.


Najdroższy komiks sprzedany na licytacji - 2,89 mln dol.

Źródło: http://www.empireonline.com/

Unikatowe zagraniczne komiksy docierają także na rynek polski. Można je znaleźć między innymi na portalu Allegro. Zaskakują nie tylko ceny, ale same opisy aukcji. Na przykład sprzedawca komiksu Amazing Spider Man nr 1 z 1963 roku wystawia swój egzemplarz za 9,9 tys. zł, bo potrzebuje pieniędzy na samochód. Ale te kwoty nie przebiją stawek białych kruków, które możemy znaleźć na ebay.com. Tam ceny wywoławcze niektórych egzemplarzy idą w miliony dolarów.

Wojciech Boczoń
Bankier.pl

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~colo
spróbujcie na skupkomiksów.pl Ja za całkiem przyzwoitą kasę sprzedałem im swoją kolekcję
~Bartek666
Dobry mam dwa stare komiksy pierwsze polskie wydanie Elektry z 1989 i wydanie specjalne 3/93 Superman dla ziemi z 1993 proszę o kontakt 728476111
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~marek11
mam stare komiksy mieszkam w niemczech chce sprzedac nr tel...015121530322
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Miniek
To ile za kajko kokosza z 1985r zloty puchar cz1
~marek11
czesc ktos pomoze mam stare komiksy z 1976r mieszkam w niemczech chce sprzedac jak najszybciej podam tytuly....julie wood 1sztuka coccobbill 2sztuki i 5 szyuk jakies samoloty i czolgi stalingrad hirosima berlin i takie tam
~Miniek
A ja mam kajko kokosza cz1 zloty puchar z 1985 r. Wydanie pierwsze, Cz2 z 88 r. Wydanie drugie,szkola latania z 86r. Wydanie drugie ile za to dostane
~Kamila
Mam komiks Tytus Romek i Atomek H J Chmielewski Ksiega vii wydana w maju 1974 ..Marvel comicsy 1991-1997 Spinder-Man, X-Men , G.I.JOE, Turtles ,DAREDEVIL, Super Men, Star wars mm ile moge za to dostac pieniedzy gdy bede chciala sprzedac .

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki