REKLAMA

MasterCard pozwany na 19 mld funtów za zbyt wysokie opłaty

2016-07-06 09:15
publikacja
2016-07-06 09:15

Jeden z największych graczy na rynku kart płatniczych może zostać ukarany gigantyczną karą finansową za zbyt wysokie opłaty interchange stosowane w Wielkiej Brytanii przez 16 lat. Pozew opiewa na 19 mld funtów.

Prawie 100 mld zł – tyle wynosi wartość kary w przeliczeniu na polską walutę (według średniego kursu NBP z dnia 5.07.2016 r.). Sprawa została założona w oparciu o ustawę dotyczącą praw konsumenckich z 2015 roku przez amerykańską spółkę prawniczą. Prowadzący pozew były rzecznik usług finansowych twierdzi, że MasterCard przez kilkanaście lat pobierał bezprawnie zawyżone opłaty od sklepów za każdą transakcję kartową – donosi brytyjski dziennik „The Guardian”.

fot. / / Mastercard

Organizacja kartowa zaprzecza, jakoby miało dojść do takiego procederu. Były rzecznik finansowy, Walter Merricks, mówi jednak, że przez te 16 lat konsumenci płacili z własnej kieszeni za podwyższone przez sprzedawców ceny produktów i usług. Stawka, jaką nadpłacił przez te lata każdy Brytyjczyk, została oszacowana na kilkaset funtów.

MasterCard może mieć teraz spory problem. Argumentacja pozwu jest zgodna z postanowieniami Parlamentu Europejskiego w zakresie dopuszczalnych opłat interchange. MasterCard wypracowywał w ostatnich latach ok. 10 mld dolarów przychodu rocznie. Jeśli sąd uzna firmę winną i nałoży na nią wnioskowaną karę, jej kwota będzie znacznie wyższa od przychodów – wyniesie ok. 25 mld dolarów.

Te rosyjskie restauracje nie przyjmują kart Visa i Mastercard

Te rosyjskie restauracje nie przyjmują kart Visa i Mastercard

Dwie rosyjskie restauracje odmawiają przyjmowania płatności kartami Visa i Mastercard. Jak tłumaczą ich właściciele, czynią to z „powodów patriotycznych”. Dlatego za potrawy klienci będą mogli płacić używając rosyjskiego systemu „Mir”.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~noe
Ustawa dotycząca praw konsumenckich z 2015 roku, a opłaty były pobierane od szesnastu lat. Wydawało mi się, że tylko u nas prawo działa wstecz.
~mms
Rewanż za Volkswagena. Teraz kolej na uderzenie USA.
~jojo
uderzenie w ułesa będzie polegało na zrzuceniu$jako waluty rezerwowej
w kraju gdzie głównym towarem exportowym jest dług będzie to jak kopniak w jaja
~mms odpowiada ~jojo
Wybacz. Wpierw upadnie ojro, yen a na końcu $.
~jojo odpowiada ~mms
czas pokaże jak to wszystko się potoczy
przyszło nam żyć w bardzo ciekawych czasach ;)

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki