REKLAMA

Te rosyjskie restauracje nie przyjmują kart Visa i Mastercard

Marcin Hołubowicz2016-06-15 12:44redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-06-15 12:44

Dwie rosyjskie restauracje odmawiają przyjmowania płatności kartami Visa i Mastercard. Jak tłumaczą ich właściciele, czynią to z „powodów patriotycznych”. Dlatego za potrawy klienci będą mogli płacić używając rosyjskiego systemu „Mir”.

Dwie restauracje w Moskwie nie przyjmują kart Visa i Mastercard z "pobudek patriotycznych" / SXC

Wspomniane restauracje znajdują się w Moskwie. To „Kitajskaja Gramota” i „Dr Żywago”. Jak powiedział właściciel drugiej z nich w rozmowie z „Moscow Times”:  - Ideą powstania naszej restauracji było wykorzystywanie rosyjskich składników do tworzenia narodowej kuchni. System „Mir” to lokalny produkt finansowy, dlatego postanowiliśmy go wspierać.

Co ciekawe, u „Dr Żywago” zapłacimy jeszcze kartą American Express. Natomiast „Kitajskaja Gramota” honoruje także China UnionPay, ponieważ serwuje potrawy kuchni chińskiej.

Jak na razie moskiewskie restauracje są wyjątkiem, jednak karty „Mir” posiada już coraz więcej Rosjan, więc niewykluczone, że kolejne punkty usługowe mogą pójść ich śladem i dołączyć do „patriotycznej akcji”.

Czym jest rosyjski „Mir”?

Rosyjski system krajowych kart płatniczych „Mir” powstał w odpowiedzi na zachodnie sankcje. W 2014 r. Visa i Mastercard zawiesiły przetwarzanie transakcji kartami wydanymi przez trzy rosyjskie banki. Wówczas powstał Krajowy System Kart Płatniczych (NSPK), który obsługuje rosyjski MIR. System działa od grudnia 2015 r., ale intensywnie się rozwija, ostatnio wyszedł poza granice Rosji.

Użytkownicy kart „Mir” będą mogli z nich skorzystać w Wietnamie, ale plany ekspansji są szersze i obejmują, oprócz państw azjatyckich, także Europę Zachodnią. W kwietniu chiński potentat rynku e-commerce podpisał umowę z rosyjskim systemem płatniczym. Dzięki temu właściciele kart „Mir” będą mogli płacić nimi na platformie AliExpress.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Marta
Bardzo dobre podejscie, a wiadomosc dotarla nawet do nas, wiec o tym slychac. Nie wiem jak w Europie mozna godzic sie na placenie AMERYKAŃSKIM korporacjom daniny od kazdej transakcji na naszym kontynencie??? Inna rzecz, ze w Niemczech tez nieprzychylnie patrzy sie na VISA i MC, wielokrotnie spotykalam sie z odmowa przyjecia w mniejszych miastach.
~iza
Dla czego państwa bandyckie tak często używają słowa pokój
~Eryk
Wyznawco Maciorowicza obłóż sobie łeb lodem bo nienawiść ci go rozwali
~QQQQ
W Polsce można zrobić coś podobnego - mamy organizację "Polski Standard Płatności" (konsorcjum międzybankowe rozwijające system BLIK).
Można pomyśleć o "Polskiej Karcie" - najlepiej dwusystemowej (podobnie jak niektóre rosyjskie) - w Polsce działa jako "PSP", a za granicą na podst.
W Polsce można zrobić coś podobnego - mamy organizację "Polski Standard Płatności" (konsorcjum międzybankowe rozwijające system BLIK).
Można pomyśleć o "Polskiej Karcie" - najlepiej dwusystemowej (podobnie jak niektóre rosyjskie) - w Polsce działa jako "PSP", a za granicą na podst. umowy z VISĄ albo MC
~kasia
No to pomyśl. Visa inc zadaje się ma własnej kasy w firmie 27mld dolców
~fote
Wstyd z czymś takim chodzić .Na miejscu kacapa to bym kaskę z banku wyjął i kupił dolary
~edmund
Stara zasada: Jak Bóg Kubie, tak.... uważam, że Rosjanie dobrze czynią i nie płaszczą się przed politycznymi firmami z zachodu. Patrzą one, jak wydutkać miejscowy naród.
~jasiu
Jak tak moszna ??? Przeciesz Soros to filantrop i dobroczynca dla calego swiata i jeszcze dalej :)
~tindala
Propagandowa tromtadracja. I ich święte suwerenne prawo. Jakiś oligarcha na tym zarobi. A naród podpompuje sobie ego.
I Love Putinescu and jego sovietmuskulaturę :)

~fasdf
Jeszcze nich sobie zmienią nazwy na rosyjskie. Juz nie wspomnę o całej reszcie

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki