REKLAMA

Magierowski: Nie ma projektu KPRP ws. rezygnacji z kredytu mieszkaniowego

2016-11-18 19:25
publikacja
2016-11-18 19:25

Opcja rezygnacji z kredytu mieszkaniowego w dowolnym momencie dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej była wśród propozycji Kancelarii Prezydenta ze stycznia i nadal jest analizowana, obecnie nie ma jednak projektu w tej kwestii - powiedział PAP szef biura prasowego KPRP Marek Magierowski.

fot. jarek78 / / YAY Foto

O tym, że Kancelaria Prezydenta chce zaproponować rozwiązanie, które umożliwi dużej grupie kredytobiorców rezygnację z kredytu mieszkaniowego w dowolnym momencie, poinformowało w piątek RMF FM. Rozwiązanie ma polegać na tym, że kredytobiorca "będzie mógł pójść do banku, oddać klucze do mieszkania i uwolnić się od reszty kredytu hipotecznego - nieważne jak wysokiego".

Według rozgłośni rozwiązanie to miałoby dotyczyć nie tylko kredytobiorców walutowych, ale także złotowych - tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji finansowej; np. osób, które nagle straciły pracę i rata kredytu zaczęła pochłaniać im zdecydowaną większość dochodów.

"Taka opcja znajdowała się wśród propozycji KPRP ze stycznia 2016 r. i nadal jest analizowana. Aktualnie nie ma jednak projektu rozwiązań prawnych w tym zakresie. Prezydent wciąż czeka na rezultaty prac Komitetu Stabilności Finansowej, który miał przedstawić konkretne propozycje dotyczące kredytów odnoszących się do walut obcych" - poinformował PAP dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski, pytany o doniesienia radia.

Prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej zapowiedział złożenie projektu ustawy "o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki". W styczniu minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński przedstawił projekt, który zakładał m.in. przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote "po sprawiedliwym kursie". Projekt odnosił się do kredytów denominowanych we wszystkich obcych walutach, nie tylko we frankach.

Projekt krytycznie oceniła Komisja Nadzoru Finansowego. Według niej jego skutki finansowe mogłyby "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy".

W Kancelarii Prezydenta powołano następnie zespół pracujący nad modyfikacją prezydenckiego projektu tzw. ustawy frankowej.

Ustawa spreadowa

W sierpniu został złożony w Sejmie projekt prezydencki, który przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 r. do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 r.). Dotyczyć ma konsumentów, a także tych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

Łopiński podkreślał w październiku w Sejmie - przedstawiając prezydencki projekt o zwrocie spreadów frankowcowm - że to ledwie pierwszy etap rozwiązania problemu frankowców. Przypomniał, że prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał w sierpniu, że kwestia przewalutowania tych kredytów zostanie rozwiązana stopniowo, przy wykorzystaniu mechanizmów nadzorczych nad bankami. Mechanizmy te, wypracowywane przez grupę roboczą Komitetu Stabilności Finansowej, mają skłonić banki do rezygnacji z kredytów indeksowanych lub waloryzowanych do obcych walut.

W pracach sejmowych znajdują się też dwa inne projekty dotyczące kredytów hipotecznych. Projekt Kukiz'15 ustawy o "restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów" zakłada, że kredyty w złotych i denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotych.

W myśl projektu PO kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. w szwajcarskim franku. Miałoby ono następować po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy między wartością kredytu, po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Bank miał umarzać część tej kwoty. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, a stanowiła zobowiązanie kredytobiorcy w całości. (PAP)

mzk/ par/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~Anka
Czy ktoś może wie, kiedy banki zwrócą należności za niesłusznie naliczane spreedy? Duzo sie o tym mówi, a czas ucieka. Chce odzyskać tylko to, co moje. Z reszta poradzę sobie sama.
~OLD_X
"Prezydent wciąż czeka" - na co?
Być może nie da się objąć tą "opcją" kredytów już trwających.
Ale dla nowych ta "opcja" powinna być obowiązkowym standardem.
Jeśli tej "opcji" nie wprowadzą, PiS już nigdy nie dostanie mojego głosu.
(ciekawe czy to Ich obchodzi?)
~podatnik
co robi obecne ministerstwo finansów spi , złotówka najgorsza walutą, czy to dobre rządy
~ddf
A co to za kredyt hipoteczny, który jest zabezpieczony całym majątkiem rodzin na kilka pokoleń naprzód?

Parahipoteczny?
Amberhipoteczny?
Naciągowohipoteczny?
A może hipotetyczny?

Szykujcie walizki. Kilka mln ludzi wyniesie was na klapkach kubota.
~student
Dpuszczalny spreed?,kto ma to ustalić?średnia z kantorów?
~satyryk
Przeciez kredyt hipoteczny z samej istoty zakłada zwrot mieszkania .Nie sa potrzebe zadne inne przepisy.Ide do Banku oddaje klucze i mam i w d...Prawnicy z banku moga mi skoczyc na ...
~noe
A kto tobie naopowiadał takich bajek? U nas nie ma takich przepisów. Jedź do USA, to tak zrobisz.
~rttyuiop
ten facet już doszczętnie oszalał, właśnie dzisiaj stwierdził że nie będzie kwoty wolnej od podatku dla bogatych (dla biednych oczywiście będzie) z matematycznego, i praktycznego punktu widzenia to stwierdzenie jest idiotyczne i ma chyba tylko za zadanie omamić ludzi którzy z trudem skończyli podstawówkę
~noe
"tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji finansowej; np. osób, które nagle straciły pracę i rata kredytu zaczęła pochłaniać im zdecydowaną większość dochodów." Jak ktoś stracił pracę, to jaki dochód pochłania rata?
~Mk
Oszusci i klamcy! Wygral wybory oszustwem i powinien podac sie do demisji! Czlowiek ktory oszukal wlasny narod nie moze byc prezydentem.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki