REKLAMA

MRPiPS: dodatkowy nabór do programu "Senior plus" rozpoczęty

2018-03-01 13:22
publikacja
2018-03-01 13:22
fot. diego_cervo / YAY Foto

W czwartek rozpoczął się dodatkowy nabór wniosków w ramach programu "Senior plus" - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Program skierowany jest do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów.

Na 2018 r. resort zaplanował 80 mln zł na program "Senior plus". Podczas pierwszego naboru do konkursu wykorzystano ponad 50 mln zł. Powstanie dzięki temu 214 nowych placówek, a 224 już istniejące otrzymają wsparcie finansowe na bieżące funkcjonowanie. Od 1 marca samorządy mogą startować do drugiego naboru - na ten cel przeznaczono 25,6 mln zł.

Wyniki konkursu mają być znane nie później niż do 20 kwietnia.

Program "Senior Plus" na lata 2015-20 (znany wcześniej jako "Senior-Wigor") jest skierowany do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć na swoim terenie domy lub kluby dziennego pobytu dla seniorów. Z placówek mogą korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które są nieaktywne zawodowo. Seniorzy mogą spędzać czas w ośrodkach od poniedziałku do piątku - przez kilka godzin dziennie. Tam mogą korzystać z pomieszczeń do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Mają też możliwość zjedzenia ciepłego posiłku.

W ramach programu "Senior plus" jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu "Senior plus" można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Ministerstwo poinformowało w lutym, że w 2018 r. jednorazowe wsparcie na utworzenie (przebudowę lub remont) i wyposażenie placówki otrzyma 76 dziennych domów i 138 klubów na łączną kwotę ponad 35 mln zł. Zapewnią one osobom starszym 5 tys. 387 nowych miejsc pobytu. Najwięcej nowych placówek powstanie w województwach: mazowieckim (35), małopolskim (21) i śląskim (20). Z kolei środki na funkcjonowanie przyznano 154 dziennym domom "Senior plus" oraz 70 klubom. Łączna kwota dofinansowania to blisko 15 mln zł. Najwięcej placówek otrzyma dofinansowanie w woj.: mazowieckim (23), śląskim (24), wielkopolskim (24).(PAP)

autor: Paweł Żebrowski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki