REKLAMA

Klienci szturmem ruszyli do banków z oszczędnościami. Wysokość wpłat na lokaty pobiła kolejny rekord

Monika Dekrewicz2023-03-17 08:30analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-17 08:30

W styczniu br. wysokość wpłat na lokaty pobiła kolejny rekord – i to z dużą nawiązką. Klienci wpłacili na początku roku na depozyty blisko 81,50 mld zł. To wynik o ponad 16,50 mld zł lepszy od tego z grudnia ubiegłego roku.

Klienci szturmem ruszyli do banków z oszczędnościami. Wysokość wpłat na lokaty pobiła kolejny rekord
Klienci szturmem ruszyli do banków z oszczędnościami. Wysokość wpłat na lokaty pobiła kolejny rekord
fot. marcin jucha / / Shutterstock

Średnie oprocentowanie zmienia kierunek

Nowy rok na lokatach rozpoczął się od spadku średniej stawki wszystkich nowo założonych depozytów ogółem. Zgodnie z szacunkami NBP średnie oprocentowanie dla wszystkich terminów wyniosło 6,04 proc. w skali roku, co stanowi wynik o 0,21 pp. gorszy od tego z grudnia ubiegłego roku. Warto również podkreślić, że styczeń 2023 r. to pierwszy miesiąc od kwietnia 2021 r., w którym odnotowano gorszy wynik niż w poprzedzającym miesiącu.

Najbardziej do tego rezultatu „przyłożyły się” lokaty na najkrótszy z analizowanych terminów, czyli na okres nie dłuższy niż 1 miesiąc. W grudniu ubiegłego roku średnia stawka nowo otwartych depozytów na ten krótki termin wyniosła 6,20 proc. rocznie. Miesiąc później było to już 5,04 proc. w skali roku. Gorsze stawki figurowały również przy otwieranych w styczniu lokatach na termin powyżej miesiąca do kwartału (średnia o 0,03 pp. niższa od tej grudniowej) czy lokatach dłuższych niż półroczne do 12 miesięcy włącznie (spadek średniej o 0,18 pp.). Rodzynkiem w tym towarzystwie są lokaty dłuższe niż na 3 miesiące do 6 miesięcy włącznie. W ich przypadku średnia stawka nowo otwartych depozytów wyniosła 6,39 proc. w skali roku, czyli o 0,03 pp. więcej niż w ostatnim miesiącu ubiegłego roku.

Reklama

Mimo że średnia dla wszystkich założonych w styczniu lokat obniżyła się w skali miesiąc do miesiąca, to wciąż jest to trzecia co do wysokości wielkość w ostatnich latach.

Wysokość wpłat z rekordem

Średnie oprocentowanie nowo otwartych depozytów i wysokość wpłaconych na nie oszczędności – grudzień 2022 r. i styczeń 2023 r.

Okres lokaty

wysokość wpłaconych środków [zł]

średnie oprocentowanie dla nowo otwartych depozytów [p.a.]

grudzień 2022 r.

styczeń 2023 r.

grudzień 2022 r.

styczeń 2023 r.

do 1M

16,72 mld

13,78 mld

6,20%

5,04%

powyżej 1M do 3M

28,95 mld

37,51 mld

6,27%

6,24%

powyżej 3M do 6M

12,37 mld

20,83 mld

6,36%

6,39%

powyżej 6M do 12M

6,87 mld

9,36 mld

6,54%

6,36%

powyżej 12M

brak danych

brak danych

brak danych

brak danych

Ogółem*

64,91 mld**

81,47 mld**

6,25%

6,04%

*Różnice w sumie a danymi podanymi w komórce Ogółem wynikają z zaokrąglenia

**Dotyczy lokat od 1 miesiąca do 12 miesięcy włącznie

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych NBP

Spadek oprocentowania na lokatach nie wpłynął na wysokość wpłacanych na nie kwot. W styczniu 2023 r. klienci szturmem ruszyli do oddziałów banków lub logowali się na konta w bankowości internetowej, czego efektem było pobicie rekordu wpłacanych oszczędności w ciągu ostatnich 5 lat. 

W tym okresie klienci wpłacili blisko 81,50 mld zł i to bez wzięcia pod uwagę lokat na terminy dłuższe niż 12 miesięcy – w przypadku tych okresów Narodowy Bank Polski po raz kolejny nie udostępnił danych. Jest to więcej aż o ponad 16,50 mld zł w stosunku do wyniku z grudnia 2022 r.

Największą różnicę zrobiły lokaty dłuższe niż miesiąc do 3 miesięcy włącznie oraz oferty na terminy dłuższe niż kwartał do 6 miesięcy włącznie. W ich przypadku wpłacono odpowiednio o 8,56 mld zł i 8,46 mld zł więcej niż w zamykającym miesiącu 2022 r. Większą popularnością cieszyły się również lokaty dłuższe niż pół roku do 12 miesięcy włącznie (wpłata 9,36 mld zł w porównaniu do 6,87 mld zł w grudniu). Mniej chętnych znalazło się natomiast do wpłaty swoich oszczędności na okres do 1 miesiąca włącznie. Na lokatach na ten termin odnotowano spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca o ok. 2,94 mld zł.

Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityk Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (66)

dodaj komentarz
zoomek
A potem 404 - niema takiej strony. Siem popsuł bank i niema. Czego nie rozumiesz?
Było, zniknęło jak SVB we mgle. Nie to że straszę ale wyłącznie fizyczne dobra pod osobistą kontrolą są faktycznie wasze. W banku to nie jest wasze tylko banku - macie tylko roszczenie.
To nie jest żart tylko Sąd Najwyższy z roku 2016.
Nie
A potem 404 - niema takiej strony. Siem popsuł bank i niema. Czego nie rozumiesz?
Było, zniknęło jak SVB we mgle. Nie to że straszę ale wyłącznie fizyczne dobra pod osobistą kontrolą są faktycznie wasze. W banku to nie jest wasze tylko banku - macie tylko roszczenie.
To nie jest żart tylko Sąd Najwyższy z roku 2016.
Nie jesteś właścicielem własnych pieniędzy jeśli są w banku.
https://www.bitchute.com/video/vTbuc2b24Kdv/
Jeszcze o przenoszeniu wartości
https://www.bitchute.com/video/UMEvQbrvLFoX/
jpelerj
Tytuł ma się nijak do artykułu, w którym autorka przekonuje nas, że wartość nowo zakładanych lokat (a nie nowych środków) wzrosła w stosunku do grudnia. Przy tym "Największą różnicę zrobiły lokaty dłuższe niż miesiąc do 3 miesięcy i kwartał do 6 miesięcy włącznie. W ich przypadku wpłacono odpowiednio o 8,56 mld zł i 8,46 mld Tytuł ma się nijak do artykułu, w którym autorka przekonuje nas, że wartość nowo zakładanych lokat (a nie nowych środków) wzrosła w stosunku do grudnia. Przy tym "Największą różnicę zrobiły lokaty dłuższe niż miesiąc do 3 miesięcy i kwartał do 6 miesięcy włącznie. W ich przypadku wpłacono odpowiednio o 8,56 mld zł i 8,46 mld zł więcej niż w grudniu 2022 r. Mniej chętnych znalazło się natomiast do wpłaty swoich oszczędności na okres do 1 miesiąca włącznie. Na lokatach na ten termin odnotowano spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca o ok. 2,94 mld zł." Ciekawe byłóby dopiero, gdyby podani ile wpłacono nowych środków, a ile to proste rolowanie wcześniejszych (w tym miesięcznych) lokat. I tyle w temacie. Wspaniały artykuł o tym, jak ukręcić bat z gó...na.
socjalistyczneg
Głupich nie sieją..., sami się rodzą.
bha
Może raczej niby wszyscy ruszyli. Przecież prawie połowa Polaków nie posiada od lat i to w tym dynamicznym rosnącym niby dla wszystkich niby dla wszystkich co roku? coraz godniejszych na rynku pracy stawach zarobkach? nie posiada prawie żadnych oszczędności!!!!. A reszta % do ma do jakiś 30 tyś, a tylko około 5 % osób ma oszczędności100 Może raczej niby wszyscy ruszyli. Przecież prawie połowa Polaków nie posiada od lat i to w tym dynamicznym rosnącym niby dla wszystkich niby dla wszystkich co roku? coraz godniejszych na rynku pracy stawach zarobkach? nie posiada prawie żadnych oszczędności!!!!. A reszta % do ma do jakiś 30 tyś, a tylko około 5 % osób ma oszczędności100 tyś i więcej. A jeśli już to i tak kokosy z tego zamrożenia mamony i obracania nią wygodnie przez system raczej zbyt wielkie nie będą.Niestety
minekminka134
Fundusz gwarancyjny ma do dyspozycji 20 mld PLN to pokryje 1,5% wszystkich oszczędności. Czy jutro będą kolejki w bankach?
luckyrich
Jeśli chodzi o inwestowanie bezpiecznej części swojego kapitalu.... Teraz bezpieczniej jest inwestować bezpośrednio w obligacje skarbowe niż kupować fundusze obligacji. Antyinflacyjne kupowane rok temu dają mi teraz 18-19%. Dopiero jak stopy % zaczną obniżać - wtedy warto będzie przeskoczyć na fundusze obligacji. A część agresywna?Jeśli chodzi o inwestowanie bezpiecznej części swojego kapitalu.... Teraz bezpieczniej jest inwestować bezpośrednio w obligacje skarbowe niż kupować fundusze obligacji. Antyinflacyjne kupowane rok temu dają mi teraz 18-19%. Dopiero jak stopy % zaczną obniżać - wtedy warto będzie przeskoczyć na fundusze obligacji. A część agresywna? Zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto bezpieczne? Nie zawsze - też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem (w tym akcje, obligacje, złoto, towary). Można inwestować by co roku średnio mieć 8-9%. Jak to robić? Przeczytajcie sobie ksiazkę pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Jest o inwestowaniu w akcje, obligacje, fundusze ETF, złoto, nieruch. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej w polskich warunkach, by nie musieć pracować do końca życia.
sterl
Gdy upadają banki a fundusz gwarancyjny zjadły Skoki to chyba zły kierunek?.
sterl
Credit Suisse 700 mld depozytów i aktywów , a UBC proponuje za niego 1 mld $
lightning_network
...ruszyli szturmem do banków z żetonami, bo przecież trudno to nazywać: pieniędzmi :)

a wystarczyło ze dwa miesiące temu kupić na promocji cyfrowe złoto i mieliby kilkadziesiąt procent marginesu na inflację, czyli na jakieś 3 lata :)
od_redakcji
No tak, ale Złoto mogą ci złodzieje ukraść, zniszczyć przy okazji drzwi, mieszkanie a ciebie pobić albo zabić. A tak w banku mają pewność, że umoczą tylko kasę! Heheh

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki