REKLAMA
PILNE

Krzysztof Piech dla Bankier.pl: W zastosowaniach blockchaina jeszcze możemy konkurować z najlepszymi

Michał Kisiel2020-09-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00
Krzysztof Piech dla Bankier.pl: W zastosowaniach blockchaina jeszcze możemy konkurować z najlepszymi
Krzysztof Piech dla Bankier.pl: W zastosowaniach blockchaina jeszcze możemy konkurować z najlepszymi
/ Bankier.pl

Cyfrowy oficjalny pieniądz to już nie pieśń przyszłości, w wielu krajach jest tuż za rogiem. – W grę wchodzi walka o pozycję międzynarodową walut, ich rolę w rozliczeniach, handlu – mówi w rozmowie z Bankier.pl Krzysztof Piech, profesor Uczelni Łazarskiego.

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o przyszłości cyfrowego pieniądza.

Swój cyfrowy pieniądz tworzą banki centralne gospodarczych mocarstw, próbując w globalnej konkurencji przegonić rywali. Ale nie tylko one. CBDC testują też Szwecja czy Jamajka, a nad podobnymi projektami pracują prywatne firmy, jak chociażby Facebook. – Na tym tle Polska prezentuje się nijak. W tym sensie, że podejście niektórych instytucji jest takie, że skoro nic nie musimy, to po co cokolwiek robić – wskazuje Krzysztof Piech.

Nawet jeśli w świecie tradycyjnych finansów nie jesteśmy w stanie konkurować z globalnymi centrami, to w zakresie nowych technologii mieliśmy taką szansę. – Być może jeszcze nie wszystko stracone, ale musielibyśmy poczekać na zmianę podejścia władz do tego tematu – twierdzi Krzysztof Piech.

Banki w Polsce próbują wykorzystywać technologię blockchain i mają w tej dziedzinie poważne sukcesy. Są obecnie jednak raczej niechętne wobec kryptowalut. To wynik m.in. podejścia instytucji nadzorujących rynek, wskazuje rozmówca Bankier.pl.

– Moglibyśmy mieć bankowość, która poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii byłaby w stanie podbijać rynki zagraniczne. Technicznie można to zrobić. Regulacyjnie, przy dużej przychylności, też jest to możliwe. (...) Wierzę, że znajdą się przywódcy, liderzy, w polskim sektorze bankowym, którzy podejmą to wyzwanie i spróbują swoich sił w konkurowaniu z największymi na świecie – mówi Krzysztof Piech.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
cycybum
Kurcze to już kolejny wpis usunięty na bankier. Nie użyłem nawet 1 brzydkiego wyrazu. To co zauważyłem, to promowana jest podręcznikowa wiedza typu, że dobra jest inflacja 3%, że obniżka stóp procentowych napędza gospodarkę oraz że NBP jest instytucją rządową.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki