Kredyty hipoteczne na coraz dłużej

Jeszcze dekadę temu można było zaciągnąć kredyt mieszkaniowy najwyżej na 15 lat, 5 lat temu było to już 25 lat. Obecnie banki gotowe są czekać 40 lat i dłużej – pisze Parkiet.

Standardem stała się oferta maksymalnej spłaty kredytu hipotecznego w ciągu 30 lat. Na 35 lat pożyczy Fortis Bank i BOŚ. Bank Millennium gotów jest czekać 40 lat, a mBank i MultiBank mają w ofercie kredyty udzielane na 45 lat.

Mariusz Drzewiecki, wicedyrektor ds. sprzedaży i marketingu w MultiBanku mówi, że klienci nadal zaciągają jednak najczęściej kredyty na 25-28 lat. To jednak i tak o ok. 5 lat więcej niż wynosiła długość kredytu kilka lat

- Oferty na 35 lat i dłużej robią na klientach wrażenie, ale widać też, że ich przerażają. Wciąż tkwi w Polakach mentalna bariera przed życiem z kredytem – mówi Maciej Kossowski z firmy Expander. Klienci chcą się pozbyć kredytu jak najszybciej i często starają się wyznaczyć sobie krótszy okres spłaty, aby się do tego zmobilizować.

Jednak eksperci zachęcają, by decydować się na dłuższe okresy spłaty, bo zdarzenia losowe mogą pokrzyżować ambitne plany. Tym bardziej że można wynegocjować korzystne warunki wcześniejszej spłaty, a w standardowych ofertach banki robią z tym problem przeważnie w pierwszych 3-5 latach trwania kredytu.


Na podstawie: Halina Kochalska / www.parkiet.com
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne