Koszt budowy domu na progu 2016 roku

Budowa domu to dla większości z nas największa inwestycja w życiu. Sama budowa trwa zwykle minimum 2-3 lata i wiąże się z koniecznością nie tylko skoordynowania wielu zadań, ale również z dokładnym zaplanowaniem budżetu przedsięwzięcia. Aby ułatwić planowanie tak dużej inwestycji serwis Kalkulatory Budowlane obliczył, jaki będzie koszt budowy średniej wielkości domu na początku 2016 roku.

(YAY Foto)

Założenia projektowe

Pod uwagę został wzięty modelowy dom z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni uż. 135 m2. Budynek, jak większość budowanych obecnie domków nie jest podpiwniczony, ale posiada niewielki garaż (20 m2) oraz kotłownię. Na parterze ponadto znajduje się salon, kuchnia, korytarz i WC, a na piętrze 4 sypialnie, łazienka i korytarz.

Budowa prowadzona systemem zleconym - wszystkie prace wykonują wynajęte firmy budowlane. Do prac zatrudniamy firmy, ze średniej półki cenowej takie, które z jednej strony gwarantują doświadczenie i zadowalającą jakość, a z drugiej oferują wciąż przystępne ceny. Również wykorzystane materiały pochodzą ze średniej półki cenowej. Nie stosujemy najtańszych, jak również najdroższych obecnych na rynku rozwiązań, staramy się połączyć w najlepszej proporcji cenę i jakość.

Dom posiada prostą formę dwuspadowy dach, brak wykuszy lub lukarn, które podnosiłyby znacząco koszty. W bryle domu uwzględniono natomiast dwa niewielkie balkony. Źródłem ciepła jest piec gazowy, a w pełni wyposażona kotłownia została ujęta w kosztorysie.

W obliczeniach nie została uwzględniona cena  działki budowlanej, może ona wynosić równie dobrze kilkanaście tysięcy, jak i kilka milionów złotych. Przy tak dużych rozbieżnościach jakiekolwiek uśrednienia tracą sens.

Szczegółowe koszty wybudowania domu

Przyjmując powyższe założenia łączny koszt inwestycji opiewa średnio na kwotę 423 tysięcy złotych. Oczywiście ceny mogą różnić się w zależności od regionu, w tym przypadku przyjęto województwo wielkopolskie.

W ramach powyższej kwoty można wyróżnić kilka etapów budowy:

  • Stan zero obejmuje budowę fundamentów na standardowych ławach fundamentowych. Koszt tego etapu wynosi około 19 500 zł.
  • Stan surowy otwarty etap, na którym budynek rośnie w oczach. Stan surowy otwarty obejmuje między innymi budowę ścian nośnych (doliczamy tu również ściany działowe), stropów oraz dachu. Na potrzeby kalkulacji w tym etapie zostały uwzględnione również koszty elewacji zewnętrznej i wykończenia dachu. Etap SSO opiewa na kwotę 162 tys. zł.
  • Stan surowy zamknięty stolarka okienna, drzwi wejściowe oraz brama garażowa dodatkowe 18 800 zł.
  • Stan deweloperski obejmujący wykonanie kompletu instalacji wewnętrznych (elektryczna, grzewcza, wodno-kanalizacyjna), posadzek, ścian, sufitów, wyposażenie kotłowni oraz montaż parapetów. Koszt tego etapu to około 83 700 zł.
  • Wykończenie pod klucz wnętrza koszt tego etapu to ok. 87 200 zł. Oprócz standardowych elementów wykończenia pod klucz (podłogi, ściany, drzwi wewnętrzne, biały montaż w łazience) w podanej cenie zostały też uwzględnione podstawowe meble do każdego z pomieszczeń (meble kuchenne z AGD, zestaw wypoczynkowy do salonu, wyposażenie sypialni, szafy wnękowe itd.).
  • Podstawowe zagospodarowanie ogrodu. Tu uwzględniamy przede wszystkim ogrodzenie terenu, ozdobne ogrodzenie od frontu, wykonanie i wykończenie tarasu, komplet ścieżek i podjazdów z kostki betonowej, bramę wjazdową z napędem oraz furtkę. Koszt tego etapu szacuje się na poziomie około 51 800 zł.

Przedstawione powyżej pozycje zawierają oczywiście pewne założenia co do wykorzystanych materiałów w oparciu o rozwiązania najczęściej stosowane w polskich domach jednorodzinnych. Szczegółowe założenia, możliwość przeprowadzenia samodzielnej kalkulacji, jak również alternatywne warianty kosztowe można znaleźć tu.

Jakie są perspektywy rynku  budowlanego w Polsce w 2016?

W połowie 2015 roku miała miejsce ważna nowelizacja  prawa budowlanego. Dla większości małych inwestorów indywidualnych pozwolenia na budowę zastąpiły zgłoszenia. Jeżeli tylko projekt jest zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a właściwy starosta nie wniesie zastrzeżeń w ciągu 30 dni inwestor może rozpoczynać budowę.

Nowelizacja prawa budowlanego korzystnie wpłynęła na pozycję inwestora w kontaktach z urzędem, zlikwidowała też wiele uciążliwych formalności . Ułatwieniem dla inwestorów jest nie tylko milcząca zgoda na inwestycję po upływie 30 dni, ale również ograniczenie liczby dodatkowych dokumentów. Inwestor nie musi już składać między innymi oświadczeń o dostawie mediów, czy połączenia działki z drogą gminną lub powiatową. Utrudnieniem jest natomiast dodatkowy dokument informacja o obszarze oddziaływania obiektu. Odpowiedni dokument musi zostać sporządzony przez projektanta. Jeżeli projekt  takiej informacji nie zawiera, konieczne jest zlecenie jej opracowania.

Warto wspomnieć, że pozytywny wpływ na spodziewaną liczbę nowych inwestycji mają również ceny materiałów budowlanych.

- Ceny większości materiałów budowlanych w ostatnich latach się ustabilizowały i nic nie zapowiada gwałtownych podwyżek w 2016 roku mówi Marcin Gajewski, przedstawiciel serwisu Kalkulatory Budowlane.  Stabilne ceny stwarzają pozytywny klimat do inwestycji. Widzimy to najlepiej po rosnącej liczbie kosztorysów tworzonych w naszym serwisie przez osoby planujące rozpoczęcie budowy dodaje Marcin Gajewski.

Polska w 2050 r. będzie wyludniona

Polska w 2050 r. będzie wyludniona

W 2050 r. w Polsce będzie mieszkało tylko 34 mln 856 tys. ludzi – tak wynika z najnowszej prognozy demograficznej Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to spadek liczby ludności w stosunku do 2014 r. o 3,15 mln osób, czyli o ponad 8 proc. Osoby w wieku 65+ będą stanowiły 31,5 proc. populacji. Jednocześnie liczba kobiet w wieku rozrodczym spadnie o 1/3!

Negatywnie na klimat inwestycyjny wpłynie  zapewne  mniejsza dostępność kredytów  bankowych. Od  początku 2015 roku minimalny wkład własny wymagany przez banki przy umowie kredytu hipotecznego wzrasta z 10 do 15%. W połączeniu z rosnącymi marżami w ofertach banków można się spodziewać, że liczba udzielanych kredytów w 2016 roku nie wzrośnie.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gary

Mam dobre doświadczenia z ludźmi z Szymbud z Ujsoł. Na stronie szymbud.com/us%C5%82ugi-budowlane mają rozpisaną ofertę w szczegółach, ale najlepiej po prostu zadzwonić. Stawiają domy od fundamentów aż do stanu – pod klucz, chociaż to jest też u nich do uzgodnienia. Ja część prac sam wykonałem, żeby trochę przyoszczędzić, akurat znam się na budowlańce całkiem nieźle, a jeszcze szwagier pomagał, także sprawnie poszło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~koko

Większość komentarzy nie ma nic wspólnego z artykułem i jest napisana przez trolli za kasę.

! Odpowiedz
1 0 ~greggal

warto warto tylko to trochę skarbonka bez dna, ostatnio ociepliliśmy dom 15 cm warstwą dobrego styropianu polskiego producenta termo Organiki. Liczymy na oszczędności w sezonie grzewczym, ale też w jeden sezon się nie zwróci. Nie mniej tak już jest z inwestycją dobra,z wraca się, ale najpierw trzeba mieć własny wkład

! Odpowiedz
3 0 ~janek

Dom to skarbonka, poważna i droga inwestycja, ale naprawdę warto mieć swój dom i chociażby mały ogród. Nie ma to jak wolnoć tomku w swoim domku ;) z ogrzewania i kotłów to mogę polecić ogrzewanie pelletem i kotły ze strony 499.com.pl. Jeszcze dotację można dostać, więc o koszta nie trzeba się martwić!

! Odpowiedz
4 4 ~mg

moja koleżanka postawiła dom za 200tys, i to się wprowadziła i ociepliła system gospodarczy,,,dom ma 140m z garażem i kotłownia

! Odpowiedz
5 4 ~kama

Obliczenia niezłe ale cena działki nie jest uwzględniona, jeśli jej nie mam pozostaje mi jedynie szukać takich osiedli jak Villa Campina, tam jest szansa że zamknę się w 399tys z dopłatą jeśli się jeszcze wyrobię.

! Odpowiedz
3 0 ~bolo

oszczędzam na promocjach w marketach, teraz kupiłem okap w media expert i dostałem 1000 zł na sprzęt. Okap jak okap. Wszystko to samo, ważne żeby nie jakiejś firmy krzak.

! Odpowiedz
2 0 ~włos

nie wiem czy wszystko to samo, zawsze znajdzie się jakiś chłam który chą wcisnąć. Jedyne co to dają dużo kasy na promo więc produkt też powinien być solidny.

! Odpowiedz
3 6 ~abc

metr kosztuje 2500

! Odpowiedz
3 5 ~ewa

dom 110m2 parter , wysoki strych=poddasze
porotherm 25 plus 20 cm styro , wszytskie isntalacje ( pokoje grzejniki reszta podlogowka),
dachowka brass cementowa, parapety klinkier , rolety zewnetrzne , okna 3 szybkow drutex w kolorze braz , kominy prefabrykat, wentylacja systemowa , drzwi greda antywlam, kociol z zasobnikiem 100L, =284.000 pln stan dewleoperski z gwarancja 3 lata! (tynki wewnetrzne rowniez , elektryka, wod-kan , co i cw )

dodam ze w Moim miescie za te pieniadze moza co najwyzej kupic mieszkanie w granicach 50 m2 od dewelopera (Gliwice)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne