REKLAMA

Korea Południowa też podnosi stopy procentowe

Michał Żuławiński2021-08-26 08:51analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-26 08:51
Korea Południowa też podnosi stopy procentowe
Korea Południowa też podnosi stopy procentowe
fot. Travel man / / Shutterstock

Bank Korei po raz pierwszy od wybuchu pandemii podniósł stopy procentowe. To pierwsze tego typu posunięcie w wykonaniu banku centralnego z dużej i rozwiniętej gospodarki.

Decyzją Banku Korei podstawowa stopa procentowa wzrośnie z 0,5 proc. do 0,75 proc. Taki ruch był teoretycznie oczekiwany przez rynek, choć w ankiecie agencji Reutera tylko 16 na 30 ekonomistów wyraziło takie przekonanie.

Tym samym zakończył się trwający 15 miesięcy okres najniższych stóp w historii Korei. Zdaniem analityków, kolejnej podwyżki (do 1 proc.) spodziewać możemy się już w listopadzie.

Inflacja w Korei Południowej wyniosła w lipcu 2,6 proc. i była najwyższa od 2012 r. Cel inflacyjny koreańskiego banku to 2 proc. w średnim okresie. W komunikacie banku centralnego podkreślono także, że w ostatnich miesiącach „wartość kredytów dla gospodarstw domowych wzrosła, a ceny nieruchomości przyspieszyły we wszystkich regionach kraju”.

W dniu decyzji banku centralnego, główny indeks giełdy w Seulu spadł o 0,55 proc. Od początku roku Kospi zyskał natomiast 6,29 proc., a ciągu 12 miesięcy aż 33,49 proc. Z kolei notowania koreańskiego wona stabilizują się na poziomie 1170 za dolara. To o ok. 100 wonów więcej niż na początku roku.

Warto dodać, że Korea Południowa jest pierwszym rozwiniętym krajem w regionie Azji i Pacyfiku, który zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. W sąsiedniej Japonii wciąż trwa „walka” banku centralnego ze zbyt niską inflacją, więc o zacieśnianiu polityki monetarnej nie ma mowy. Na podwyżki stóp nie zdecydowały się jeszcze władze monetarne Australii i Nowej Zelandii, choć w przypadku tej ostatniej było już bardzo blisko. W skali świata podwyżki stóp procentowych w rozwiniętych gospodarkach to również rzadkość - na krok taki zdecydowała się jedynie Islandia, a więc gospodarka o wiele mniejsza od Korei.

Monetarnym wydarzeniem dnia jest jednak nie decyzja Banku Korei, lecz rozpoczęcie sympozjum Rezerwy Federalnej w Jackson Hole. Więcej na ten temat w artykule „Jackson Hole i wielkie pytanie o drukowanie”.

MZ

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jas2
Niech podnoszą. Co ma być im lepiej niż nam?
pstrzezek
My też kiedyś wsiądziemy do tego pociągu. Jak będzie przejeżdżał przez Włoszczową to może się zatrzyma. A może nie
jas2
"W sąsiedniej Japonii wciąż trwa „walka” banku centralnego ze zbyt niską inflacją, więc o zacieśnianiu polityki monetarnej nie ma mowy."

No proszę. A jak piszę, że 5% to optymalna inflacja i chwalę za to NBP, RPP i rząd razem wzięte, to dostaję minusy.
pstrzezek
Problem w tym że ty nie chwalisz. Ty włazisz bez wazeliny ;)))
jas2 odpowiada pstrzezek
Doradź mi jak chwalić, żebyś tego nie uważał za wazelinę. Wiele rzeczy mi się polityce rządu nie podoba, ale akurat 5% inflacji uważam za bardzo dobrą rzecz.
Zachęca ludzi do wydawania pieniędzy. Masz jakiś inny pomysł, żeby ludzie nie trzymali bezproduktywnie pieniędzy?
mooooo
A w usa historyczne szczyty I stabilne wzrosty bierzmy przykład że światowego raju
demeryt_69
Aż trudno uwierzyć, że kilkadziesiąt lat temu to było jedno z najbiedniejszych społeczeństw na świecie wycieńczone okupacją japońską i wojną z Północą.
liczygrosz
Nacjonalistyczne podejście + sumienność + ciężka praca
jas2 odpowiada liczygrosz
I nieograniczona możliwość eksportu i importu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki