REKLAMA
WAŻNE

Koniec wiecznych umów terminowych

2015-08-10 14:59
publikacja
2015-08-10 14:59
Koniec wiecznych umów terminowych
Koniec wiecznych umów terminowych
fot. piechowiak /

Ministerstwo Pracy ogłosiło sukces w walce z umowami śmieciowymi. Ograniczenie maksymalnego okresu trwania umowy terminowej do 33 miesięcy, ujednolicenie okresów wypowiedzenia niezależnie od rodzaju umowy o pracę oraz skrócenie do 3 miesięcy maksymalnej długości umów na okres próbny - to wszystko ma przyczynić się do zmniejszenia popularności umów śmieciowych.

Koniec wiecznych umów terminowych

Podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu pracy w istotny sposób wpłynie na eliminację niektórych patologii rynku pracy. Do tej pory możliwe było zatrudnienie kogoś na czas określony na ponad 6 lat.

Tak długie umowy terminowe zawierało się w Polsce tylko ze względu na różnice w długości okresu wypowiedzenia w zależności od rodzaju umowy. W efekcie okazało się, że w Polsce blisko co piąty pracownik zatrudniony na umowie o pracę pracuje na czas określony. Jest to jeden z najgorszych wyników w UE. Niestety, rozwiązanie tego problemu zajęło ustawodawcy aż 5 lat.

Nowela podpisana przez Prezydenta skraca maksymalną długość trwania umowy terminowej do 33 miesięcy. Jednocześnie ujednolicono okresy wypowiedzenia niezależnie od rodzaju kontraktu.

Długość wypowiedzenia zależeć będzie tylko od czasu przepracowanego u pracodawcy. Dla osób pracujący do 6 miesięcy okres wypowiedzenia wyniesie 2 tygodnie. Pracownik zatrudniony dłużej niż pół roku, ale mniej niż 3 lata będzie miał miesięczny okres wypowiedzenia. 3 miesiące będzie trwać okres wypowiedzenia osoby zatrudnionej co najmniej 3 lata.

Ponadto zawarcie umowy na okres próbny z jednym pracownikiem możliwe będzie tylko raz i nie na dłużej niż 3 miesiące.

Koniec umów śmieciowych?

Zdaniem resortu pracy nowelizacja Kodeksu pracy przyczyni się do ograniczenia liczby "umów śmieciowych". To jednak wydaje się mało prawdopodobne. Umowy "śmieciowe" czyli w większości przypadków umowy o dzieło zawierane są z pracownikami nie tylko po to, by miał on możliwie krótki okres wypowiedzenia, ale by zmniejszyć jednostkowe koszty pracy brutto z uwagi na niższe składki na ubezpieczenia społeczne płacone od tych umów.

Nowelizacja KP nie zmienia wartości klina podatkowego, poprawia jedynie parametry socjalne umowy o pracę w pewnym sensie czyniąc ją jeszcze bardziej nieelastyczną w stosunku do umów o dzieło - tym samym istnieje spore ryzyko, że popularność umów "śmieciowych" jeszcze wzrośnie.

Zmiany w KP są dobre dla pracowników. Utemperują też niektórych pracodawców, których stać na zatrudnienie pracowników na czas nieokreślony, ale nie robili tego, bo mogli łatwo obejść prawo. Niestety, nie ma się co łudzić, że nowe przepisy w jakikolwiek sposób zachęcą pracodawców, do tej pory oferujących jedynie umowy zlecenia lub dzieło, by nagle zatrudnili pracowników na podstawie umów o pracę.

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~andrea
Czy to oznacza ,iż tego heroicznego czynu dokonał : " D U D E K " ???
~zzzz
W wielu przypadkach zachęty z zasady nie działają.Do pewnych rzeczy można tylko zmusić.Choć oczywiście niezbyt mi się to podoba.
~jerzy
Głupki,znowu wyślę pracę do Chin.Jeżeli galwanizernia otrzymuje maksymalne zezwolenie ne 10 lat to na jaki okres ma zatrudnić pracowników?
~plazowicz
Czerwone kombinuje jak koń pod górę. Przy tej wysokości płacy dla znacznej części pracowników takie przepisy to kula u nogi. Tak samo pracodawcy też nie będa zadowoleni. Dla kogo więc te przepisy?
~anonim
I w tym momencie kobietom, które potencjalnie mogą zajść w ciąże będzie trudniej o pracę. Kobiety będącej na urlopie macierzyńskim nie można zwolnić. Gdy kobieta przechodzi na urlop macierzyński potrzebne jest zastępstwo. Najczęściej takie osoby bierze się na określony termin, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy wcześniej wymieniona I w tym momencie kobietom, które potencjalnie mogą zajść w ciąże będzie trudniej o pracę. Kobiety będącej na urlopie macierzyńskim nie można zwolnić. Gdy kobieta przechodzi na urlop macierzyński potrzebne jest zastępstwo. Najczęściej takie osoby bierze się na określony termin, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy wcześniej wymieniona kobieta wróci do pracy. Znane są przypadki takich kobiet, które potrafiły zachodzić w ciąże jedną po drugiej i nawet przez 6 lat siedzieć i pobierać pensję, a ponieważ często nie znamy do końca nawet swoich najbliższych tak i nie wszyscy pracodawcy z ogromną dozą zaufania będą podchodzić do nowych pracownic, które potencjalnie mogą im wywinąć taki numer.
~tb
zajście w ciążę - straszny numer do wywinięcia, grzech ciężki. Pracownica mi zaszła w ciążę, podła.
A ja głupi nie wiedziałem że od seksu można zajść!
~ass33 odpowiada ~tb
Skoro firma utrzymuje bachora, to powinniśmy ją wszyscy bzyknąć seksem grupowym. U nas mieliśmy kobitkę, która - według papierów - urodziła w 14. miesiącu. =D
~pluto85
W I półroczu 2015 -4% urlopów rodzicielskich biorą tatusiowie, wobec 1,5% w 2014 roku.
~nemo odpowiada ~tb
Przeczytaj najpierw komentowany tekst ze zrozumieniem. Nawet kilkukrotnie, jak trzeba.
~svcw6
http://pieniadzeniesmierdza.pl/2015/07/09/dlaczego-tak-malo-zarabiasz/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki