REKLAMA

Kolejne zawiadomienie w sprawie tzw. afery respiratorowej. Szczerba mówi o "zbrodni VAT-owskiej"

2021-04-14 13:54
publikacja
2021-04-14 13:54
Kolejne zawiadomienie w sprawie tzw. afery respiratorowej. Szczerba mówi o "zbrodni VAT-owskiej"
Kolejne zawiadomienie w sprawie tzw. afery respiratorowej. Szczerba mówi o "zbrodni VAT-owskiej"
/ Twitter

KO wraca do sprawy tzw. afery respiratorowej, o której głośno było przed rokiem. Posłowie: Dariusz Joński i Michał Szczerba poinformowali o skierowaniu do prokuratury czwartego już zawiadomienia w tej sprawie, tym razem - jak mówili - dotyczącego podejrzenia wyłudzenia podatku VAT.

Chodzi o podpisaną w 2020 r. przez firmę E&K, należąca według mediów do handlarza bronią, umowę z Ministerstwem Zdrowia na dostawę 1241 respiratorów, z której firma nie wywiązała się w całości - dostarczyła tylko 200 sztuk respiratorów.

Joński podkreślił, że od "afery respiratorowej" minął już rok, a do Skarbu Państwa wciąż nie wróciło 70 milionów złotych wydanych na zakup urządzeń od firmy E&K i nikomu nie postawiono zarzutów w tej sprawie. Przypomniał zarazem, że wraz ze Szczerbą skierowali już trzy zawiadomienia do prokuratury dotyczące tej nieudanej transakcji. "Dzisiaj składamy czwarte zawiadomienie w sprawie afery respiratorowej, tym razem w sprawie przestępstwa karno-skarbowego, do którego mogło dojść, a chodzi o kwotę prawie 13 kolejnych milionów złotych" - powiedział Joński.

Szczerba określił to domniemane przestępstwo jako "zbrodnię VAT-owską". "To określenie, którego autorem jest Zbigniew Ziobro. To ten Sejm i ta kadencja zmieniła przepisy Kodeksu karnego, mówiąc o tym, że wtedy, kiedy przedsiębiorca w fakturze podaje nieprawdę i wtedy, kiedy łączna wartość kwoty, występującej w fakturze jest większa niż 10-krotność kwoty określanej mieniem wielkiej wartości, wtedy mamy do czynienia ze zbrodnią VAT-owską" - podkreślał poseł KO.

Jak mówił, w "aferze respiratorowej" na konto handlarza bronią trafiło 160 mln złotych. "Od tej kwoty powinien być odprowadzony 8-procentowy podatek na urządzenia medyczne. A co się dzieje? Handlarz bronią wystawia fakturę VAT i wpisuje stawkę 0 proc. Ministerstwo zdrowia - kierownictwo i urzędnicy nie reagują" - mówił Szczerba. Według niego przestępstwo, jakiego mógł się dopuścić w tej sprawie właściciel firmy E&K, zagrożone jest karą do 25 lat pozbawienia wolności.

Polityk ocenił ponadto, że Polska w coraz większym stopniu staje się "krajem systemowej korupcji". "Urzędnicy zachowują się jak te chińskie małpki: +nie widzę, nie słyszę, nie mówię+. Tak było wtedy, kiedy faktura VAT-wska ze stawką zerową trafiła na biurko (ówczesnego) ministra (zdrowia Łukasza) Szumowskiego i wiceministra (Janusza) Cieszyńskiego, nie zrobili w tej sprawie kompletnie nic. Dopiero kontrola poselska, którą konsekwentnie prowadzimy od czerwca, doprowadziła do tego, że w drugiej połowie marca faktura została zwrócona do wykonawcy, ale nikt nie powiadomił prokuratury o tym przestępstwie, o tej zbrodni VAT-owskiej. Robimy to dopiero my" - zaznaczył Szczerba.

Wiosną 2020 roku Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę ze spółką należącą - jak donosiły media - do handlarza bronią. Firma E&K, która miała dostarczyć 1241 respiratorów, nie wywiązała się jednak ze zobowiązań - dostarczyła jedynie 200 sztuk, mimo że rząd wcześniej wpłacił jej 154 miliony złotych zaliczki (cała umowa opiewała na 200 mln zł).

W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju ub.r., resort zdrowia odstąpił od umowy i otrzymał zwrot przedpłaconych pieniędzy w kwocie ponad 14 mln euro. Na firmę nałożono też kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki.

Sprawę badała prokuratura. W końcu stycznia na stronach KPRM ukazało się oświadczenie w tej sprawie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. "Oświadczam, że po zapoznaniu się ze sprawą zakupu respiratorów w kwietniu 2020 r. mogę stwierdzić, iż decyzja o skorzystaniu z firmy E&K została podjęta w oparciu o informacje przekazane przez służby specjalne, które nie dostrzegały przeciwwskazań do podjęcia takiej współpracy" - czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapewniał, że decyzja o podpisaniu z firmą E&K umowy na zakup respiratorów była racjonalna, ze względu na panującą sytuację epidemiczną i braki sprzętu na całym świecie w związku z epidemią COVID-19. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

autor: Marta Rawicz

mkr/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
lelo1949
Scerba do szpitala na salowego a szperacz szafkowy silny to na noszowego
males
quart - piszesz do ciemnogrodu co na oczy nie widziały faktury VAT nie mówiąc o jej wystawianiu i zasad z tym związanymi, o przepływie kasy nie wspominam, czy jesteś płatnym czekistą niedobrej zmiany co sieje zamęt rodem z TVP. Większość czytających bankiera wie co to jest faktura VAT i jakie są z ty związane zobowiązanie quart - piszesz do ciemnogrodu co na oczy nie widziały faktury VAT nie mówiąc o jej wystawianiu i zasad z tym związanymi, o przepływie kasy nie wspominam, czy jesteś płatnym czekistą niedobrej zmiany co sieje zamęt rodem z TVP. Większość czytających bankiera wie co to jest faktura VAT i jakie są z ty związane zobowiązanie i kiedy należy ją wystawić , wiemy też jaki gigantyczny przekręt tam jest zrobiony
qart
Może ktoś wytłumaczy Szczerbie, że dostawy nie było, kasa jest zwracana i w takim przypadku wystawia się fakturę koryygującą. VAT w sumie ZERO panie Szczerba, pana wiedza podatkowa też ZERO.
300_pala
Od kiedy faktura sprzedażowa to 0?
marszalek2020
Jeden z tych gości nosi maskę podobną do dzioba kaczki. Pewnie myśli że w ten sposób pokazuje że w PO też są ludzie co mają tyle rozumu co Kaczyński. Może to dziwne ale pamiętajmy do jakiego elektoratu ten człowiek startuje.
marszalek2020
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Afera-respiratorowa-Spolka-E-K-oddala-Ministerstwu-Zdrowia-blisko-25-mln-zl-8092715.html
300_pala odpowiada marszalek2020
A odsetki i brakująca reszta to kiedy ?
jarekzbyszek
Jak kradnie lub oszukuje rząd: to nic się nie stało. Dno i kompletna demoralizacja PIS.
grzegorzkubik
Ooo znów tern zabawny typ z PO:)))
volksempfanger
Słychać wycie, znakomicie :)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki