REKLAMA

Kolejna giełdowa huśtawka PiS-u. Tym razem Altus

Adam Torchała2016-11-04 12:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-11-04 12:00
Kolejna giełdowa huśtawka PiS-u. Tym razem Altus
Kolejna giełdowa huśtawka PiS-u. Tym razem Altus
fot. CHIP EAST / / FORUM

Jaki jest przepis na wysoką zmienność na akcjach? Rząd informuje, że nakłada na branżę podatek, akcje tanieją, potem pojawia się informacja, że pomysł będzie łagodzony i akcje odrabiają straty. Podobną przejażdżkę politycy fundowali inwestorom już nie raz. Najświeższy przykład właśnie można obserwować na GPW.

31 października do Sejmu trafił projekt ustawy znoszącej zwolnienie z podatku dla funduszy inwestycyjnych w tym m.in. FIZ-ów. Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. Podczas kolejnej giełdowej sesji (2 listopada) notowane na GPW akcje Altusa zaliczyły znaczące spadki, potaniały o 4,2%. Mocno traciły także inne spółki z branży: Quercus oraz Ipopema. I choć środa była fatalnym dniem dla całej GPW, papiery Quercusa czy Altusa od rana zachowywały się wyraźnie słabiej od rynku. Ten ostatni wyraźnie tracił także 3 listopada, gdy jego akcje potaniały o 2%.

fot. Adam Torchała / / Bankier.pl

4 listopada na rynek trafiła jednak informacja, że być może podatek wejdzie w życie w nieco zmienionej formie i nie dotknie tym samym FIZ-ów. - Chcemy oddzielić ziarna od plew. We współpracy z Ministerstwem Finansów przygotowana została poprawka do projektu, którą posłowie zgłoszą podczas prac w komisji sejmowej. To pozwoli nam wyłączyć z podatku FIZ, które mają za cel działalność stricte inwestycyjną, i oddzielić je od podmiotów, które powstają jedynie dla korzyści podatkowej – powiedziała „Pulsowi Biznesu” osoba zaangażowana w prace nad projektem. W reakcji na tę informację Altus zyskuje 3,5%, choć momentami skala wzrostów przekraczała nawet 6%. Warto jednak zauważyć, że złagodzenie ustawy to póki co tylko plotki.

Altus to najświeższy przykład obrazujący wpływ polityki na giełdę. Co istotne, notowaniami wstrząsają nie tylko same decyzje polityków, ale również i ich słowa. Dlatego tym bardziej powinni oni zwracać uwagę na to co mówią, ich wypowiedzi mają bowiem realne przełożenia na portfele inwestorów. Tymczasem w przypadku podatku miedziowego, podatku dla detalistów czy ratowania górnictwa - podobnie jak w przypadku podatku od FIZ-ów - pojawiało się, bądź wciąż pojawia sporo negujących wcześniejsze pomysły wypowiedzi utrudniających inwestorom właściwą ocenę sytuacji.

Zamieszania można było uniknąć

Jednym z problemów jest ujawnianie pomysłów nie konsultowanych wcześniej ze środowiskami, których będą one dotyczyć. Tak najprawdopodobniej było w przypadku podatku od funduszy. Projekt zaraz po publikacji spotkał się w falą krytyki. Pod sztandarami walki z unikaniem opodatkowania chciano bowiem znieść ulgę, która zapobiegała podwójnemu opodatkowaniu. FIZ-y (Fundusze Inwestycyjne Zamknięte) wrzucono do jednego worka z FIZAN-ami (Funduszami Inwestycyjnymi Zamkniętymi Aktywów Niepublicznych). Te drugie rzeczywiście mogą być stosowane "antypodatkowo", tymczasem te pierwsze przeznaczone są do standardowego inwestowania. Dodatkowo podatek uszczupliłby zapewne rynek FIZ-ów, a to rykoszetem mogłoby odbić się na kondycji polskiej giełdy, na której fundusze te również inwestują. Projekt szybko okrzyknięto więc bublem.

Przytoczona wypowiedź udzielona „Pulsowi Biznesu” sugeruje, że politycy w końcu ten problem dostrzegli. Wspominane oddzielenie ziaren od plew z pewnością pogrzebie szanse na uzyskanie z podatku 2 mld zł, ocali jednak FIZ-y, które niesłusznie ucierpiałyby na idei walki z unikaniem opodatkowania. Zresztą szansa na uzyskanie owych 2 mld zł i tak była niewielka, kwotę tę oszacowano bowiem prosto mnożąc stawkę CIT przez zyski wypracowane przez fundusze. Nie wzięto jednak pod uwagę faktu, że rynek nie jest skostniały i na nowy podatek z pewnością zareagowałby częściową ucieczką od tego typu inwestycji. Martwi także fakt, że na problem FIZ-ów w Prawie i Sprawiedliwości nie zwrócono uwagi wcześniej. Udałoby się wówczas uniknąć całego zamieszania. Tymczasem efekt jest taki, że na rynku wzrosła niepewność, a propozycja obnażyła niekompetencję jej pomysłodawców.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~kismyass
Bandę z Aluusa i innych pseudo TFI opodatkować, skończy się insider trading i robienie kasy do własnych kieszeni na grube miliony.
~Kx
Altus a szczególnie fizycznie the best. Można zarabiać w tak ciężkich czasach
~qqw
To niech poprawią ten błąd i opodatkują te fundusze antypodatkowe i będzie git
~Polak
Takie dzialanie nie podlega pod manipulacje? Ciekawe czy KNF sprawdza kto na tych hustawkach zarobil. Koledzy, kuzyni, moze zony lub rodzina? Tu powinno odbyc sie grube sprawdzanie.
~Qwerty
Co wy w bankierze macie z tym altusem? Czytając was można dojść do wniosku ze to jedyne TFI w Polsce. Sponsor jakich czy udziałowiec wasz? Publicity jak Amber gold czy kredytów w chf
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Michał_
Orlen tez raz w górę raz w dół oco chodzi?
~PKN55zyla
bo PKN to dogorewajacy trup ktorego banki inwestycyjne chca jeszcze pogonic bardzo wysoko w okolicach 75zl bo za pol roku moze byc po 55
~awa
Dziwne że nie widziałem takich tekstów jak Tusk gadał o podatku na KGHM i to jeszcze kiedy-podczas swojego ekspose, czy udupiał HAWE twierdząc że to oni stoją za aferą podsłuchową? Widzieliście jakiś artykuł na bankierze wtedy może? Że PO morduje HAWE, albo uwala podatkiem KGHM?
~Antygandi
~ awa Wy teraz to : albo słabą pamięć macie, albo braki w wiedzy uzupełniacie w Toruniu lub w 2011 roku czytaliście tylko : Swierszczyki"

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Miedziowy-rozboj-w-bialy-dzien-KGHM-tonie-2455072.html

Artykuł jest z czasów głebokiego Tuska....


"Kłamstwo pówtarzne
~ awa Wy teraz to : albo słabą pamięć macie, albo braki w wiedzy uzupełniacie w Toruniu lub w 2011 roku czytaliście tylko : Swierszczyki"

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Miedziowy-rozboj-w-bialy-dzien-KGHM-tonie-2455072.html

Artykuł jest z czasów głebokiego Tuska....


"Kłamstwo pówtarzne tysiac razy staje się prawdą"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki