REKLAMA
PILNE

PiS chce zmian w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych

2016-11-02 07:18
publikacja
2016-11-02 07:18
PiS chce zmian w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych
PiS chce zmian w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych
/ YAY Foto

Planowana zmiana zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych polegająca m.in. na objęciu przepisami ustawy o podatku dochodowym funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ) może skutkować zwiększeniem dochodów sektora finansów publicznych o ok. 2-2,5 mld - wynika z uzasadnienia do projektu ustawy. W efekcie wyraźnie spadają kursy akcji spółek zarządzających funduszami inwestycyjnymi notowanymi na GPW.

fot. / / YAY Foto

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został wniesiony do Sejmu w poniedziałek przez posłów PiS.

"Celem projektu ustawy jest zmiana zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych poprzez objęcie polskich funduszy inwestycyjnych, działających na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, tj. funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO) oraz specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych (SFIO) zwolnieniem przedmiotowym - zamiast zwolnienia podmiotowego - obejmującym dochody (przychody) z odsetek, dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zbycia wierzytelności, walut, udziałów (akcji) oraz innych papierów wartościowych, w tym pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw z nich wynikających" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Zmiana zasad opodatkowania ma polegać również na objęciu analogicznym zwolnieniem przedmiotowym zagranicznych instytucji wspólnego inwestowania z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, spełniających cechy pozwalające uznać je za podmioty równoważne do FIO i SFIO oraz na objęciu przepisami ustawy o podatku dochodowym funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ).

"Powyższe zmiany nie wpłyną więc na zakres opodatkowania krajowych FIO oraz SFIO i równoważnych funduszy zagranicznych, osiągających wskazane powyżej dochody (przychody), pomimo zmiany formuły zwolnienia" - napisano.

W uzasadnieniu wskazano, że przyjęty obecnie model opodatkowania dochodów z inwestycji poprzez fundusze inwestycyjne wywołuje negatywne skutki, przede wszystkim w obszarze działania krajowych FIZ.

"Fundusze tego typu stanowią jeden z podstawowych elementów budowania struktur planowania podatkowego z wykorzystaniem podmiotów zagranicznych (głównie transparentnych podatkowo), poprzez umiejscawianie FIZ w łańcuchu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i transferowanie dochodów z tej działalności, w zdecydowanej części, do FIZ" - napisano.

W uzasadnieniu zapisano, że przyjmując, iż wynik finansowy FIZ byłby zbliżony do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, zmiana zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych mogłaby skutkować zwiększeniem dochodów sektora finansów publicznych o ok. 2-2,5 mld zł, z tytułu opodatkowania dochodów FIZ. "Zmiana byłaby natomiast neutralna dla pozostałych typów funduszy inwestycyjnych w zakresie, w jakim uzyskiwałyby nadal dochody objęte propozycją zwolnienia przedmiotowego" - napisano.

Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Widmo zmian już jednak znajduje przełożenie na notowania spółek z branży, których akcje znajdują się w obrocie na GPW. W środę rano Altus traci 3,9%, Quercus 2,9%, a Ipopema Securities 3,2%. W mniejszym zakresie, tylko o 1,5%, spadają notowania Skarbiec Holding.

jba/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~Maaa
Brawo nareszcie złodzieje do opodatkowania Fiz do unikanie podatków wiec nie piszcie ze :" ja to płacę "boFiz właśnie Was d--u pc y
~bucek
BANDA PARSZYWYCH NIEDOUKOW OTUMANIACZY
~trawa
Trwa goraczkowe poszukiwanie pieniędzy do przekupywania ciemnoty.
~Zwiedziony
Dobra zmiana lepszego sortu szuka kasy gdzie się tylko da.Zmany podatkowe bedą tak naprawdę podniesieniem podatku.wszyscy zaplacimy za tę podłą w istocie zmianę krocie ,bokiem ona wyjdzie wszystkim.
~woliak
Niedlugo 500+ będzie wydłubywane z pod trawy. Jak tylko ostatni zgasi światło. Pozostanie watacha drących się i palących opony wiejskich parobków, którym skończyła się mamona na wódzie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~oooo
Chcą wprowadzać poważne zmiany w podatkach niespełna 2 miesiące po pomyśle? Ciekawe, bardzo ciekawe ;-)
~Igor30
Tak, w ogóle zaorajcie rynek kapitałowy i wróćmy do komuny. Odstraszamy kapitał, ze szkodą dla całego kraju.

On ma - więc ja mogę przy nim zarobić - tak myślą na Zachodzie.

On ma - więc trzeba mu dowalić, a najlepiej, żeby upadł - tak myśli się w Polsce.~byłyzapo
A niech opodatkują te fundusze to mniej będzie krętactw milionerów co nie liczą się z większością

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki