W listopadzie br. liczba przewiezionych koleją pasażerów wzrosła o 5,4 proc. r/r do 34,1 mln - poinformował we wtorek Urząd Transportu Kolejowego. Dodał, że liczba pasażerów, poziom pracy przewozowej i eksploatacyjnej uzyskane w zeszłym miesiącu były najwyższymi listopadowymi wynikami od 2012 r.


Jak wynika z opublikowanych we wtorek przez Urząd Transportu Kolejowego danych, w listopadzie 2024 r. z kolei skorzystało ponad 34,1 mln osób, to o ponad 1,7 mln pasażerów lub 5,4 proc. więcej w porównaniu do wyniku z listopada 2023 r. Urząd dodał, że średnia odległość, na jaką podróżował pasażer kolei, wyniosła 64,9 km, to o 2,8 km więcej rok do roku.
UTK przekazał również, że wypracowana w przewozach pasażerskich w listopadzie praca przewozowa przekroczyła 2,2 mld pasażerokilometrów (1 pasażerokilometr to 1 pasażer przewieziony na odcinku 1 kilometra), co oznacza wzrost o 0,2 mld pasażerokilometrów lub 10,1 proc. r/r. Praca eksploatacyjna wyniosła z kolei prawie 16,5 mln pociągokilometrów, ci również stanowi wzrost względem tego samego okresu rok wcześniej - o ponad 0,6 mln lub 3,9 proc.
"Listopadowa liczba pasażerów, uzyskany poziom pracy przewozowej i eksploatacyjnej to rekordowe wartości odnotowane w statystykach UTK w tym miesiącu od 2012 r." - poinformował UTK. Zaznaczył jednak, że listopad w porównaniu z wynikami z października br. przyniósł spadek większości parametrów w przewozach pasażerskich, co jest zgodne z tendencją sezonową z poprzednich lat.
Ogółem liczba pasażerów była w listopadzie niższa o 2,4 mln lub 6,6 proc. m/m. W przypadku pracy przewozowej był to spadek o 0,1 mld pasażerokilometrów lub 4,9 proc., a pracy eksploatacyjnej – o 0,9 mln pasażerokilometrów lub 5,1 proc. Nieznacznie dłuższa była natomiast średnia odległość przejazdu pasażera kolei – o prawie 1,2 km w porównaniu do października 2024 r.
Od początku roku do listopada br. pociągi pasażerskie obsłużyły prawie 374,4 mln pasażerów, wykonały 26,2 mld pasażerokilometrów pracy przewozowej i 187,7 mln pociągokilometrów pracy eksploatacyjnej - przekazano w komunikacie. Liczba pasażerów wzrosła tym samym o 31,3 mln lub proc. 9,1 proc. względem tego samego okresu rok wcześniej. Wzrosła również wartość pracy przewozowej o prawie 2,5 mld pasażerokilometrów lub 10,4 proc. Wzrost wykonanej pracy eksploatacyjnej to 12,9 mln pociągokilometrów lub 7,4 proc.
UTK dodał, że przez pierwsze 11 miesięcy 2024 r. pociągi pasażerskie wykonały więcej pasażerokilometrów niż w całym 2023 r. Przewieziono też niespełna 60,1 tys. pasażerów mniej niż przez cały 2023 r.
W komunikacie poinformowano, że kolej w listopadzie obsłużyła prawie 19 mln ton ładunków, co stanowi trzeci najwyższy wynik w 2024 r. Jednocześnie jest to jednak spadek o ponad 1 mln ton mniej lub 5,2 proc. w porównaniu do danych z listopada rok wcześniej. Wartość pracy przewozowej wykonanej przez pociągi towarowe przekroczyła z kolei 4,8 mld tonokilometrów – to spadek o prawie 0,4 mld tonokilometrów lub 7,5 proc. r/r. Praca eksploatacyjna wyniosła 6,9 mln pociągokilometrów, co również stanowi spadek - o 0,2 mln pociągokilometrów lub 2,4 proc. r/r. Średnia odległości przewozu 1 tony towarów to 253,6 km, o 6,4 km mniej r/r.
W porównaniu do października br. w listopadzie odnotowano spadek przewozu o 1,1 mln ton lub 5,3 proc., wynik pracy przewozowej był niższy o prawie 0,3 mld tonokilometrów lub 5,7 proc., a pracy eksploatacyjnej o 0,4 mln pociągokilometrów lub 5,6 proc. Średnia odległość przewozu 1 tony ładunku spadła natomiast o 1,2 km m/m.
UTK ocenił, że słabszy listopad 2024 r. w przewozach towarowych to kontynuacja niekorzystnej koniunktury, jaka jest w tym segmencie od wybuchu wojny w Ukrainie.
Od początku 2024 r. kolei obsłużyła 205,5 mln ton ładunków, wartość pracy zrealizowanej przez pociągi towarowe wyniosła prawie 53,8 mld tonokilometrów, a eksploatacyjnej to ponad 75,7 mln pociągokilometrów. To o 8,4 mln ton ładunków przetransportowanych koleją lub 3,9 proc. mniej w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. O 3,2 mld tonokilometrów lub 5,6 proc. spadła wartość pracy przewozowej, a o 2,4 mln pociągokilometrów lub 3 proc. niższe są też wyniki pracy eksploatacyjnej. (PAP)
bpk/ mmu/