REKLAMA
PIT 2023

Kobiecy pomysł na biznes: pracownia psychologiczna

Barbara Sielicka2012-07-14 08:00
publikacja
2012-07-14 08:00
Kobiecy pomysł na biznes: pracownia psychologiczna
Kobiecy pomysł na biznes: pracownia psychologiczna
/ Bankier.pl

W Polsce wciąż pokutuje stereotyp, że do psychologa chodzą  tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi. Mimo to, społeczeństwo znacznie przychylniej patrzy obecnie na psychologów i terapeutów, niż jeszcze kilka lat temu. A życie w ciągłym biegu i wynikający z tego stres sprawia, że zapotrzebowanie na sesje u psychologów rośnie z roku na rok.

Marta Jagodzińska – magister psychologii, terapeuta w trakcie certyfikacji. Jej zainteresowania skupiają się również wokół zagadnień z kręgu psychologii klinicznej, szczególnie terapii, a także interwencji kryzysowej. Prywatnie mama Niny, żona i entuzjastka orientu.

pracownia psychologiczna
Marta Jagodzińska, fot. Pracownia psychologiczna

Monika Osińska - psycholog z pasji i z wykształcenia. Absolwentka psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie oraz studiów podyplomowych Psychologia w Praktyce Wymiaru Sprawiedliwości. Prywatnie miłośniczka podróży - małych i dużych.

pracownia psychologiczna
Monika Osińska, fot. Pracownia psychologiczna

Obie młode, zdolne i wykształcone, przyjaźnią się od lat. Myśl o własnej firmie kiełkowała w nich już na studiach, jednak po ich ukończeniu obie zaczęły pracować na etatach, niekoniecznie w swoim zawodzie. Dopiero w 2011 roku zaczęły na poważnie myśleć o przejściu „na swoje”.

Przez kilka miesięcy obmyślały scenariusze warsztatów i szkoleń, ustalały schematy spotkań z klientami w ramach doradztwa w karierze. Później przyszedł czas na poszukiwanie i wynajęcie lokalu, zakup jego wyposażenia oraz zarejestrowanie firmy. Na szczęście specyfika ich przyszłej działalności nie wymaga specjalistycznego wyposażenia ani sprzętu, ich głównym narzędziem pracy są one same.

Zainwestowały jednak wszystkie swoje oszczędności, aby we wrześniu 2011 roku otworzyć w Gdyni Pracownię Psychologiczną Synapsa.

Psychologia to specyficzny biznes

psychologia
Źródło: iStockphoto/ thinkstockphotos

Przed otwarciem firmy, dziewczyny miały wiele obaw. Jednak dopiero w trakcie jej prowadzenia poczuły, jak trudny do rozreklamowania jest biznes psychologiczny. – W Polsce wciąż pokutuje stereotyp, że do psychologa chodzą osoby z zaburzeniami psychicznymi, a w problemach życiowych ludzie wolą wesprzeć się na rodzinie i przyjaciołach aniżeli na psychologach – mówi Monika.

- Warto jednak wspomnieć, że nasze społeczeństwo coraz przychylniej patrzy na psychologów i terapeutów. Wciąż jest to dla nas trudne – dzielić się swoimi problemami i trudnościami z kimś obcym, ale obserwuję, że zmienia się to na lepsze – dodaje Marta.

Najtrudniej jest zaistnieć


Największym problemem dla wspólniczek, jest promowanie ich usług. – Jesteśmy wciąż w połowie drogi do pełnego sukcesu. Branża usług psychologicznych należy do jednej z najtrudniejszych, jeśli chodzi o kwestię reklamy – opowiada Marta.

Dlatego dziewczyny na bieżąco przeglądają ogłoszenia, portale społecznościowe i różnego rodzaju strony internetowe w poszukiwaniu firm i organizacji chętnych do nawiązania z nimi współpracy. Obecnie współpracują z kancelariami, adwokatami, pomagają klientom w trudnych dla nich chwilach oferując wsparcie psychologiczne. Wydają także opinie oraz zajmują się organizacją szkoleń, również dla firm.

- Na razie w Pracowni pracuję tylko ja i Marta i świetnie nam się razem współpracuje. Ponieważ specjalizujemy się w różnych rzeczach, bardzo dobrze się uzupełniamy i mam wrażenie, że tworzymy zgraną drużynę – podkreśla Monika.

Czy jest konkurencja wśród psychologów?


Jak w każdym biznesie, najtrudniejsze jest wybicie się i zdobycie klientów. Zdaniem Marty, w branży doradztwa w karierze, ich firma aspiruje do bycia konkurentem dla jednej z dużych firm ogólnopolskich z siedzibą w Trójmieście. Dziewczyny planują jednak, aby ich klientami zostali pracownicy średniego szczebla.

- Natomiast branża usług psychologicznych rządzi się zupełnie innymi prawami. Kodeks etyczny zakłada bowiem brak konkurencyjności w dotarciu do klientów. My jednak cieszymy się, że udało nam się wzbogacić ofertę usług trójmiejskich psychologów i terapeutów, dzięki czemu klienci mają większy wybór – mówi Marta.

Pracownia Synapsa jest jednak jeszcze młodą firmą i zyski przychodzą powoli. Dziewczyny zdają sobie sprawę, że faza rozwoju, w której teraz jest ich firma obliguje do inwestowania zarobionych pieniędzy. Nie tracą jednak nadziei na duże zyski w przyszłości.

Mamy pasję – na pewno nam się uda


Zarówno Marta, jak i Monika podkreślają, że w prowadzeniu firmy najważniejsza jest pasja. Uważają, że jeżeli robi się, to co się lubi, to prędzej czy później odniesie się sukces zawodowy. Tak jest w ich przypadku. Ciągle myślą o rozwoju swojej firmy. W najbliższym czasie planują nawet poszerzenie oferty swoich usług.

Cenią sobie najbardziej to, że nie mają „typowego dnia pracy”. Ze względu na specyfikę ich branży, każdy dzień jest inny. Monika i Marta nie pracują od 8 do 16. Muszą być elastyczne i dopasowywać się do potrzeb swoich klientów. Jednego dnia prowadzą warsztaty integracyjne, drugiego przyjmują klientów w gabinecie, a jeszcze innego dnia mają spotkanie w terenie.

- Tego typu praca to coś w sam raz dla osób nie lubiących monotonii, lubiących wyzwania i ceniących sobie możliwość samodzielnego podejmowania decyzji – mówi Monika. – Własna firma sprawdza się także znakomicie w momencie, gdy ktoś tak jak ja ma malutkie dziecko. Łatwiej wówczas podzielić sobie czas między pracę zawodową, a wychowanie dziecka – dodaje Marta.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zobacz, jakie pomysły na biznes mają kobiety!

pracownia ślubna szkoła jogi taniec orientalny malowanie wnętrz herbaciarnia nosidełka
Przeczytaj inne artykuły z cyklu

Jeżeli jesteś kobietą przedsiębiorczą i prowadzisz własną firmę - napisz do nas! Zaprezentuj się w naszym cyklu i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl
Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mindness
Witam Państwa. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe w branży psychologicznej założyliśmy firmę, która jest skierowana do psychologów, terapeutów i coachy. Mindness ma na celu pomoc w promowaniu gabinetu bądź poradni. Uczymy, pokazujemy, konsultujemy, robimy projekty stron i grafik nakierowane stricte na tę branżę. Zrobiliśmy mnóstwo Witam Państwa. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe w branży psychologicznej założyliśmy firmę, która jest skierowana do psychologów, terapeutów i coachy. Mindness ma na celu pomoc w promowaniu gabinetu bądź poradni. Uczymy, pokazujemy, konsultujemy, robimy projekty stron i grafik nakierowane stricte na tę branżę. Zrobiliśmy mnóstwo analiz i rozumiemy potrzeby tej branży. Zapraszamy na naszego bloga www.mindness.pl

Pozdrawiam
Agnieszka Gajewska Mindness
~dorat
no fajna sprawa. ja dotąd pracowałam jako psycholog z klinice. teraz na http://top-ogloszenia.net/Praca-11 znalazłam świetna ofertę pracy w prywatnym gabinecie i powaznie ją rozważam
~frutElla
No właśnie, jak się ma pasję i wiec co chce się w życiu robić,
to sukces przyjdzie - wcześniej czy później.
No ale jeszcze wcześniej, trzeba wykonać sporo pracy nad sobą,
żeby upewnić się jaki rodzaj działania przyniesie spełnienie.

Kobiecy Inkubator to miejsce w sieci z darmowymi ćwiczeniami, które pomagają
odkrywać
No właśnie, jak się ma pasję i wiec co chce się w życiu robić,
to sukces przyjdzie - wcześniej czy później.
No ale jeszcze wcześniej, trzeba wykonać sporo pracy nad sobą,
żeby upewnić się jaki rodzaj działania przyniesie spełnienie.

Kobiecy Inkubator to miejsce w sieci z darmowymi ćwiczeniami, które pomagają
odkrywać kobietom ich pasje, aby później, na ich podstawie mogły stworzyć
jakiś swój własny projekt albo biznes.
http://kobiecyinkubator.pl/zapisz-sie-na-biuletyn-i-odbierz-gratis/
~markol
Ja osobiście uważam, że nie ma teraz lepszego pomysłu na biznes niż nieruchomości. Kupujesz, inwestujesz, czekasz na boom i sprzedajesz z zyskiem. Przejęliśmy na takich zasadach halę Jartomu pod Warszawą. Już w całości jest zajęta przez najemców i powinna dać kilkadziesiąt procent w 2-3 lata.
~ManInTopHat
Ja np. od dawna cierpię na depresję, jest ona spowodowana trudną sytuacją rodzinną (martwy ojciec i chora matka) i wlekącymi się w nieskończoność studiami (5 lat to naprawdę w moim przekonaniu za dużo- powinno się skrócić do trzech), wiem, że istnieje jeden sposób na dowartościowanie mojej osoby - sukces. To zaś mogę osiągnąć tylko Ja np. od dawna cierpię na depresję, jest ona spowodowana trudną sytuacją rodzinną (martwy ojciec i chora matka) i wlekącymi się w nieskończoność studiami (5 lat to naprawdę w moim przekonaniu za dużo- powinno się skrócić do trzech), wiem, że istnieje jeden sposób na dowartościowanie mojej osoby - sukces. To zaś mogę osiągnąć tylko sam i żaden psycholog ani coach czy podobnej maści naciągacz mi w tym nie pomoże...
infinum
@dezel, a dziś za tą spowiedź ludzie płacą. Psychologia to religia, a nie nauka.

Tak jak ksiądz nie jest w stanie udowodnić, że istnieje dusza, tak żaden psycholog nie udowodni, że istnieje coś takiego jak psychika. To tylko ładna bajka bez oparcia w faktach.

Psychologia to pseudo nauka, tak samo jak teologia.
Kapłani
@dezel, a dziś za tą spowiedź ludzie płacą. Psychologia to religia, a nie nauka.

Tak jak ksiądz nie jest w stanie udowodnić, że istnieje dusza, tak żaden psycholog nie udowodni, że istnieje coś takiego jak psychika. To tylko ładna bajka bez oparcia w faktach.

Psychologia to pseudo nauka, tak samo jak teologia.
Kapłani najpierw wymyślają sobie przedmiot badań, a potem udają, że go badają.

Psychologia, to sekciarstwo najwyższej próby.
~mona
CZŁOWIEKU czy ty jesteś ateistą z depresją?
~dezel
Kiedyś wystarczyło iść do spowiedzi i wystarczyło.
Dostałeś rozgrzeszenie lub nie i dopiero wiedziałeś o swoim problemie.

Powiązane: Kobiecy pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki