REKLAMA
WEBINAR

Kobiecy pomysł na biznes: szkoła jogi

Barbara Sielicka2010-09-24 13:00
publikacja
2010-09-24 13:00
Kobiecy pomysł na biznes: szkoła jogi
Kobiecy pomysł na biznes: szkoła jogi
/ Bankier.pl

Joga to niezwykle dopracowany, racjonalny i szczegółowy sposób pracy z ciałem, który z miesiąca na miesiąc zyskuje w Polsce na popularności. Jedni upatrują w jodze sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu, dla innych to sposób na życie. Czy jednak na jodze można zarobić? Okazuje się, że tak. O swoim biznesie związanym z jogą opowiada nam Natasza Moszkowicz, właścicielka szkoły jogi w Krakowie.

Dlaczego zdecydowała się Pani na założenie własnej firmy, a nie na pracę na etacie?


Praca w regularnym, przewidywalnym układzie, choć łudziła poczuciem bezpieczeństwa, nie jest zgodna z moim charakterem. Bardzo lubię i cenię niezależność, choć oczywiście w kontekście licznych formalnych zobowiązań przedsiębiorcy, to także może być złudne. Ponadto trudno mi sobie wyobrazić na etacie jogę…
Własna działalność realizowana zgodnie z własną wizją wydawała się najbardziej sensowną propozycją dla wkraczającego na własną ścieżkę nauczyciela jogi.

Czym Pani oferta wyróżnia się na tle konkurencji?


Hatha joga według metody Iyengara jest formą w Polsce najpopularniejszą, co oznacza, że konkurencja jest duża. Dodatkowo sytuację utrudnia (zarazem jest  powodem do dużego zadowolenia) fakt rzetelnego i stale weryfikowanego wykształcenia nauczycieli sprawiający, że w jednym mieście równolegle funkcjonują ośrodki zaawansowanej praktyki. Kraków, miejsce mojej codziennej pracy, jest w tym względzie rekordzistą.

Mądrym posunięciem biznesowym byłaby zmiana lokalizacji… co do pewnego stopnia realizuje się poprzez organizację sesji wyjazdowych w kraju i za granicą, nauczanie w ramach warsztatów gościnnych i w końcu zapraszanie praktykujących z całego kraju na warsztaty tematyczne prowadzone przez siebie lub przez zaproszonego nauczyciela w stopniu Senior z kraju lub zza granicy. Kilka miesięcy temu, idąc wbrew zwyczajowemu trendowi tj. uniezależnianiu się nowych ośrodków, zapadła decyzja o powiązaniu Krakowskiego Warsztatu Jogi z dotychczas konkurencyjną Szkołą Jogi Sadhana. Uroczysta inauguracja tej współpracy będzie miała miejsce z końcem września.Od początku istnienia Krakowski Warsztat Jogi miał być miejscem, gdzie spotykać się miano pod szyldem rozwoju. Ściśle współpracujemy z szeregiem inicjatyw, które w naszym odczuciu sprzyjają takiemu założeniu: warsztaty rozwoju osobistego, zajęcia i warsztaty z innych technik świadomej pracy z ciałem (Pilates, Feldenkrais, Alexander), spotkania ze sztuką. W dotychczasowej naszej siedzibie współistniał na nasze zaproszenie gabinet masażu – rehabilitacyjnego, relaksacyjnego, jak również przestrzeń dla sesji Integracji Strukturalnej metodą dr Idy Rolf. Od dwóch lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Wspierania Onkologii „UNICORN” , prowadząc regularne zajęcia i sesje warsztatowe dla pacjentów chorych na raka.


Warsztat w krakowskim środowisku jogi stał się wyraźnie odróżnialny właśnie dzięki swojej otwartości na różne drogi rozwoju osobistego i gotowość do podejmowania niekonwencjonalnych inicjatyw.

Raport specjalny Bankier.pl

Kobiecy pomysł na biznes


Kobiety udowadniają, że radzą sobie w biznesie nie gorzej niż mężczyźni. Panie zaskakują pomysłowością i kreatywnością, przezwyciężając bariery w prowadzeniu własnej firmy. Przeczytaj, jakie pomysły na biznes królują wśród Pań!Ile potrzeba środków na rozkręcenie takiego biznesu? Na co najwięcej trzeba przeznaczyć pieniędzy?


Przysposobienie lokalu i zainicjowanie działalności w 2006 roku kosztowało nas ok. 12 tys. zł. Bardzo szybko przekonaliśmy się, że twarde koszty funkcjonowania tj. wynajem lokalu, media, organizacja pracy, nauczyciele równać się winny w kosztach wydatkom na promocję.

Ten aspekt działalności przysparza nam najwięcej problemów i pozostaje wiecznie niedofinansowany.

Na profesjonalne doradztwo czy opiekę w tym zakresie małego przedsiębiorcę rzadko stać, mimo potwierdzonej wiedzy, że akurat na tym nie warto oszczędzać.  Stopniowo zdobywając nowe umiejętności (obsługa photoshopa i innych programów usprawniających przygotowanie materiałów reklamowych, budowanie i pozycjonowanie stron www itp., itd.) udaje nam się trzymać na powierzchni. Nie ma jednak dnia, w którym nie pragnęłabym scedować tych aktywności na kogoś z zewnątrz. Prowadzenie działalności, jej promowanie i pozostawanie nauczycielem jogi to funkcje często trudne ze sobą do pogodzenia.

Czy ma Pani wielu klientów?

W jednym miesiącu w zajęciach uczestniczy 80- 200 osób. Frekwencja zależna jest niezwykle od specyfiki danego okresu w roku – rośnie jesienią i wiosną, spada z nadejściem Świąt Bożego Narodzenia i letnimi wakacjami.

Dlaczego warto uprawiać jogę? Jakie są jej podstawowe zalety?

O popularności Hatha jogi decyduje niezwykle dopracowany, racjonalny i szczegółowy sposób pracy z ciałem, oraz autorski system przyrządów pozwalający na praktykę osobom w każdym wieku i stanie zdrowia.  Rozwijanie uważności w pracy z ciałem wpływa poznawczo na stan umysłu i emocji praktykującego. Kształtując i odprężając ciało, jednocześnie rozwijamy i relaksujemy umysł.

Odczuwalne efekty regularnej praktyki asan  (pozycji jogicznych) i pranayam (ćwiczeń oddechowych) to także:

  • poprawa nastroju i subiektywnego postrzegania własnej osoby
  • większa równowaga psychiczna
  • poprawa koncentracji i funkcji intelektualnych, pogłębienie percepcji
  • lepsza ogólna wydolność organizmu i  łatwiejsze radzenie sobie ze stresem
  • poprawa w funkcjonowaniu organów wewnętrznych i w profilu biochemicznym organizmu przekładająca się również na poprawę … w wyglądzie.

Czy każdy może uprawiać jogę?


Tak. W szczególnych jednostkach chorobowych wymaga jest jednak konsultacja lekarska i stała lekarska opieka. Wyjątkowo nie podejmujemy praktyki, gdy obecny jest w ciele stan zapalny i towarzysząca mu gorączka. Pojawia się wtedy ryzyko rozprowadzenia stanu zapalanego po organizmie. W każdej innej kondycji z palety jogicznych środków wybrać można odpowiednie równoważąco czy wzmacniająco wpływające na ciało/umysł.

Co jest szczególnie ważne przy uprawnianiu jogi?

Odwaga i uwaga. I jedną i drugą wyrabia się podczas pracy „na macie”. Joga to studiowanie swojego charakteru i swojej natury, co w mniejszym, lub większym stopniu prowadzi do konfrontacji z własnymi słabościami, z trudnościami w przeżywaniu konkretnych aspektów życia, z ograniczeniami, które wraz z nabyciem świadomości możemy zaakceptować i twórczo przekuć na rzecz pełniejszego bycia… o ile będziemy wystarczająco mocni, elastyczni i otwarci. Stąd dbałość o równomierną pracę, rozpoczynającą się na fundamentalnym, fizycznym poziomie, przez poziom fizjologii, psychiki, emocji, a kończącą się na poziomie ….najbardziej podatnym na ideologiczne nadużycia  tj. na naszej duchowości. Praktyka hatha jogi to bardzo dosłowna realizacja zasady „W zdrowym ciele, zdrowy duch!”.

Czy joga w Polsce jest popularna? Czy wie Pani jak w tym względzie Polska wypada na tle innych krajów?

Większa wiedza i świadomość w społeczeństwie sprawia, że z jogi z jednej strony wyparowało odium „ruchu religijnego”, z drugiej zaś wzrosła potrzeba sięgania po formy świadomej pracy z ciałem czy to celem rehabilitacji, czy skutecznej walki ze stresem. Hatha joga – i jako technika relaksacji i jako forma zaznajamiania się ze swoim potencjałem poprzez ciało budzi zainteresowanie i skłania do doświadczania jej wpływu osoby wykształcone niezależnie od wieku!

Mimo konsekwentnej zmiany nastawiania do praktyki hatha jogi, w Polsce wciąż trudno mówić o jej generalnym uznaniu. Wyraz temu daje np. 22% stawka podatku VAT na zajęcia jogi, zupełnie ignorująca fakt funkcjonowania jogi w wielu krajach jako wspierającej metody rehabilitacyjnej i terapeutycznej (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, oczywiście Indie), z której zasobów mogłyby korzystać ośrodki lecznictwa, gdyby nie nieadekwatna cena takiej usługi, oraz fałszywe (lub w ogóle brak wiedzy) przekonania na jej temat.

Młodzi nauczyciele kończący trwające 3 lata kursy nauczycielskie i będący pod opieką certyfikowanych nauczycieli w stopniu Senior nie mają żadnego statusu zawodowego w Polsce. Muszą dodatkowo ukończyć dwuletnie studia uzupełniające, uzyskując status „Instruktora psycho-kinezyterapeutyki”, co jest sztuczną i wydumaną specjalizacją w ramach zawodu „instruktora fitness” . Od religijnej sekty do fitness klubu droga widać bliższa, niż do uznania realnej specyfiki hatha jogi…

Na co dzień natomiast po prostu coraz więcej ludzi ma ochotę spróbować, jak joga smakuje i pozostaje otwartym na formę tego doświadczenia.Czy szkoła jogi to opłacalny biznes?


Czy ze szkoły jogi można uczynić opłacalny biznes? Tak. Wymaga to jednak daleko idących kompromisów i nie każdy jest na nie gotowy. Często albo jest się dobrym nauczyciel jogi, odsłaniającym iluzję konsumpcji, albo skupionym na zarobkowym celu przedsiębiorcą. Jak interpretujemy etyczne wykładnie pochodzące z innego kręgu kulturowego, zależy wyłącznie od naszego wglądu i w konsekwencji uznania jakiegoś niekrzywdzącego porządku dla nas – żyjących w danej rzeczywistości społeczno – kulturowej, jak i od potrzeb przychodzących na jogę uczniów.

Ponadto godzenie wielu funkcji jest niczym ciągnięcie kilku srok za ogon. Czas poświęcony promocji i organizacji z czasem zjada czas niezbędny na realizowanie merytorycznych zadań. Systematyczna pomoc w tym zakresie jest nieodzowna. W bardziej ogólnej perspektywie chciałabym uwierzyć i żyć tym przekonaniem, że jestem w stanie w Polsce stworzyć miejsce pracy dla siebie i innych, gdzie  można się spełniać i gdzie poziom zarobków stwarza ku temu bezpieczne warunki; że jest to możliwe dzięki mądrej systemowej polityce państwa. Tymczasem wciąż wiele energii zużywane jest na „kombinowanie”. Szkoda.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pani plany na przyszłość w związku z biznesem?


Moim marzeniem jest współtworzenie centrum rozwoju osobistego – przestrzeni dla trenerów, psychologów i nauczycieli różnych ścieżek. Miejsce dla regularnej praktyki, ale dające przez cały rok możliwość pracy w sesjach warsztatowych. Na to potrzeba miejsca. - dobrego, efektywnie zagospodarowanego lokalu, co w Krakowie stanowi niebagatelne wyzwanie! Inspiruje mnie myśl o twórczym łączeniu uzupełniających się inicjatyw.  Obecna współpraca z innym mocnym ośrodkiem jogi daje temu wyraz.

Jaką radę miałaby Pani dla osób, które wahają się, czy założyć własną firmę?

Skupienie i konsekwencja w realizacji wyznaczonych celów. Pielęgnowanie satysfakcji płynącej z samostanowienia i ponoszenia odpowiedzialności zarówno za sukcesy jak i chwilowe niepowodzenia – to daje poczucie siły. Odnoszę wrażenie, że szczególnie prowadzenie działalności przez kobiety wyjątkowo je motywuje, wzmacnia i otwiera je na wiele możliwych życiowych scenariuszy.

Przedsięwzięcie tym bardziej będzie zaangażowane i tym mniej poddające się załamaniom im bliższe będzie realizowaniu życiowej pasji. Łatwiej o nowe, nietypowe rozwiązania, kiedy zależy nam na kontynuowaniu działań w konkretnej dziedzinie. Trudniej wtedy natomiast – uwaga - wydzielić czas prywatny! Nie warto się przywiązywać do modelu działania. Każdy z nas prowadzi swoje sprawy według mniej lub bardziej świadomego wzorca, który dobrze jest ujrzeć, zwłaszcza jeśli wyzwania się piętrzą i próbować inaczej.

Dziękuję za rozmowę.

Jeżeli masz ciekawy pomysł na biznes i go realizujesz - napisz do redakcji i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

BarbaraSielicka
Bankier.pl
b.sielicka@firma.bankier.pl
Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
akrasinska
Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego od pracy z pasji, naprawdę. Pierwsze treningi jogi prowadziłam dla mojej mamy, kiedy szukała dobrego sposobu na relaks po pracy i to ona mi powiedziała "Córa, a ty byś nie chciała takich zajęć dla innych prowadzić?" Dała mi do myślenia i postanowiłam spróbować. Zaczęłam od zrobienia Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego od pracy z pasji, naprawdę. Pierwsze treningi jogi prowadziłam dla mojej mamy, kiedy szukała dobrego sposobu na relaks po pracy i to ona mi powiedziała "Córa, a ty byś nie chciała takich zajęć dla innych prowadzić?" Dała mi do myślenia i postanowiłam spróbować. Zaczęłam od zrobienia kwalifikacji instruktora jogi w Polskiej Akademii Kultury i Sportu i kurs wspominam bardzo dobrze. Film zaliczeniowy kursu do tej pory używam do reklamy swoich zajęć. Otworzyłam swoją szkółkę, u mnie w mniejszej miejscowości to była zupełna nowość. Teraz prowadzę grupę młodzieżową, zajęcia dla młodych mam i grupę seniorską. Każda z nich daje mi inną radość, a widząc uśmiechy na twarzach uczestników czuję się spełniona.
~Kamila
Jeśli ktoś wciąż szuka dobrych instruktorów jogi, to podsyłam link to fajnej wyszukiwarki. Znalazłam tam swoją instruktorkę i jestem naprawdę zadowolona. W tym miejscu znajdziecie doświadczonych instruktorów, naprawdę warto!
http://lepszytrener.pl/joga
~maciek
w Polsce joga staje się coraz bardziej popularna. można daleko nam jeszcze do USA, gdzie joga to potężny biznes, ale powstaje coraz więcej szkół jogi.
co do opłacalności takiego biznesu to już inna rozmowa. rynek fitnessowo-zdrowotny został zdominowany przez multisporta i inne karty rabatowe. niewiele szkół jogi może sobie pozwolić
w Polsce joga staje się coraz bardziej popularna. można daleko nam jeszcze do USA, gdzie joga to potężny biznes, ale powstaje coraz więcej szkół jogi.
co do opłacalności takiego biznesu to już inna rozmowa. rynek fitnessowo-zdrowotny został zdominowany przez multisporta i inne karty rabatowe. niewiele szkół jogi może sobie pozwolić na to żeby nie podpisać z nimi umowy.
można zobaczyć to tutaj szkoły jogi w Polsce
~jogin
finansowo lepiej wychodzi prowadzenie kiosku ruchu niż szkoły jogi
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Kobiecy pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki