REKLAMA

Kilkanaście złotych zysku i kilka warunków dodatkowych. Topowe lokaty wciąż stawiają wymagania

Monika Dekrewicz2021-04-23 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-23 06:00
Kilkanaście złotych zysku i kilka warunków dodatkowych. Topowe lokaty wciąż stawiają wymagania
Kilkanaście złotych zysku i kilka warunków dodatkowych. Topowe lokaty wciąż stawiają wymagania
/ Shutterstock

Rekordowo niskie stawki na lokatach, przesuwanie części oferty depozytowej do obsługi i wreszcie słabnące zainteresowanie depozytami u samych klientów. Mimo zdecydowanego odstawienia lokat terminowych na dalszy plan banki wciąż zachęcają do skorzystania ze swoich najlepszych ofert. Oczywiście za cenę spełnienia kilku warunków.

Posiadanie konta osobistego, wpłata nowych środków na lokatę czy posiadanie statusu nowego klienta to były w nieco bardziej sprzyjających czasach najczęściej spotykane warunki dodatkowe przy wyżej oprocentowanych lokatach terminowych. W przypadku niektórych okresów można było również spotkać się z nieco bardziej „egzotycznymi” wymogami. Obecnie banki również stawiają na pewne ograniczenia mimo rekordowo niskich stawek i wpłacania przez klientów coraz niższych sum. Jakie? Sprawdziliśmy warunki czołowych propozycji z publikowanych cyklicznie rankingów lokat Bankier.pl na 1, 3, 6 i 12 miesięcy.

Banki liczą na założenie konta osobistego

Lokaty z dodatkowymi warunkami zajmujące czołowe miejsca (TOP3) w rankingach Bankier.pl

Oproc. [p.a.]

Okres

Bank/Lokata

Warunki dodatkowe

A) Tylko dla nowych klientów

B) Tylko z kontem osobistym

C) Pozostałe informacje

A

B

C

2,00%

3M

Bank Millennium

Lokata Lubię to Polecam

NIE

TAK

Skuteczne polecenie wskazanego ROR-u znajomemu, który wypełni dodatkowe warunki. [Do 20 tys. zł]

TAK

TAK

Założenie ROR z polecenia oraz zrealizowanie płatności bezgotówkowych kartą lub Blikiem na kwotę 360 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta. [Do 20 tys. zł]

1,50%

6M

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

TAK

TAK

Zapewnienie:

a) wpływu wynagrodzenia na ROR w kwocie min. 1000 zł

lub

b) wpływów na rachunek firmowy w kwocie min. 6000 zł oraz zrealizowanie zaliczki podatku dochodowego do US lub płatności składki do ZUS [Do 10 tys. zł]

1,50%

3M

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

TAK

TAK

[Do 10 tys. zł]

1,00%

3M

mBank

Lokata dla nowych klientów

TAK

TAK

[Do 10 tys. zł]

1,00%

1M

Bank Millennium

Lokata Urodzinowa

NIE

TAK

Dostępna w okresie 30 dni od dnia urodzin klienta w aplikacji mobilnej [Do 10 tys. zł]

0,80%

12M

Toyota Bank

Lokata Plus

NIE

TAK

[Od 5 tys. zł]

0,60%

6M

Toyota Bank

Lokata Plus

NIE

TAK

[Od 5 tys. zł]

0,50%

3M

neoBank

energoLOKATA 3M Gwarantowana

TAK

TAK*

*możliwość otwarcia portfela depozytowego zamiast konta osobistego [Do 400 tys. zł]

0,45%

6M

Santander Consumer Bank

Lokata Online Nowe Środki

NIE

NIE

Wpłata nowych środków [Do 400 tys. zł]

0,35%

3M

Toyota Bank

Lokata Plus

NIE

TAK

[Od 5 tys. zł]

0,30%

6M

BOŚ Bank

EKOlokata Zyskowna

NIE

TAK

Aktywne korzystanie z karty debetowej [Do 200 tys. zł]

0,30%

6M

Santander Consumer Bank

Lokata Online Nowe Środki

NIE

NIE

Wpłata nowych środków [Do 400 tys. zł]

0,30%

1M

Toyota Bank

Lokata Plus

NIE

TAK

[Od 5 tys. zł]

0,20%

12M

Bank Millennium

Lokata Horyzont Zysku

NIE

TAK

Wpłata nowych środków

0,20%

12M

neoBank

neoLOKATA

NIE

TAK

[Do 1 mln zł]

0,20%

6M

Bank Millennium

Lokata Horyzont Zysku

NIE

TAK

Wpłata nowych środków

0,20%

6M

neoBank

neoLOKATA

NIE

TAK*

*możliwość otwarcia portfela depozytowego zamiast konta osobistego [Do 1 mln zł]

0,10%

1M

Santander Consumer Bank

Lokata Online Nowe Środki

NIE

NIE

Wpłata nowych środków [Do 400 tys. zł]

0,01%

1M

BNP Paribas Bank Polska

Lokata GOonline

NIE

TAK

nd

0,01%

1M

Citi Handlowy

Lokata standardowa

NIE

TAK

nd

0,01%

1M

Credit Agricole

Lokata terminowa

NIE

TAK

nd

0,01%

1M

mBank

Lokata Elastyczna

NIE

TAK

nd

0,01%

1M

Nest Bank

Nest Lokata

NIE

TAK

[Do 2 mln zł]

0,01%

1M

Santander Bank Polska

eLokata

NIE

TAK

[Do 1 mln zł]

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie ostatnich rankingów lokat Bankier.pl, stan na 22.04.2021 r.

Lokaty terminowe i konta osobiste łączy więcej, niż mogłoby się wydawać. Zarówno jeden, jak i drugi produkt są często przedmiotem różnych promocji bankowych, które wymagają spełnienia dodatkowych warunków, jeśli liczy się na lepszą stawkę (w przypadku lokaty), lepsze warunki prowadzenia (w przypadku ROR-u) czy premię pieniężną (dotyczy obu produktów, choć zdecydowanie częściej kont). Co więcej, warunkiem w przypadku otwarcia lokaty często jest właśnie posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Wymóg otwarcia (lub posiadania w przypadku obecnych klientów) rachunku stosuje zdecydowana większość banków na wyżej oprocentowanych lokatach z dodatkowymi warunkami. Wśród szesnastu najlepszych ofert na 1, 3, 6 i 12 miesięcy*, które zasilają powyższą tabelę, aż trzynaście z nich stawia na ten warunek. Wyjątkiem są tu propozycje od Santander Consumer Banku, który nie ma w swojej ofercie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, oraz neoBanku, dającemu opcję zastąpienia konta osobistego bezpłatnym portfelem depozytowym.

Brak konta osobistego zasadniczo ogranicza możliwość otrzymania relatywnie wysokiej stawki na depozycie. Maksymalna stawka towarzysząca najwyżej oprocentowanemu depozytowi z trzech wyżej wspomnianych wyjątków to 0,50 proc. w skali roku (energoLOKATA 3M Gwarantowana). Patrząc na rynek lokat szerzej, jest na szczęście nieco lepiej. Najlepsza oferta bez konta osobistego na okres do 12 miesięcy włącznie pozwoli zarobić 2,00 proc. w skali roku. Mowa o Lokacie Mobilnej na Start od Getin Noble Banku, która jest skierowana do nowych klientów posiadających dostęp do bankowości internetowej. Oferta nie znajduje się w tabeli ze względu na nietypowy okres zapadalności – 2 miesiące. Najwyżej oprocentowana lokata bez żadnych dodatkowych warunków na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy daje natomiast 1,00 proc. w skali roku. Mowa o Lokacie standardowej w Inbanku.

Nowi klienci i środki w cenie

Drugim warunkiem w rankingu popularności jest posiadanie statusu nowego klienta. Instytucje często stosują ten warunek przy najlepszych swoich ofertach, licząc na skorzystanie z niej przez osoby, które do tej pory nie miały na to okazji. Tego typu wytyczna figuruje przy czterech propozycjach w tabeli. Aż trzy z nich to absolutna czołówka – Lokata Lubię to polecam od Banku Millennium (w jednym z dwóch wariantów), Nest Lokata Witaj z oferty Nest Banku oraz Lokata dla nowych klientów w mBanku. Ostatnim na liście jest najwyżej oprocentowany depozyt z tabeli, który nie wymaga założenia konta osobistego – energoLOKATA 3M Gwarantowana od neoBanku.

Zainteresowani lokatą z takim warunkiem powinni zwrócić uwagę, co rozumie dany bank pod pojęciem nowy klient. Taka oferta może być kierowana zarówno do osób, które nigdy nie korzystały z oferty banku, jak i również do korzystających z innych produktów banku.

Rodzynkiem w tabeli jest Lokata Online Nowe Środki od Santander Consumer Banku. To jedyny depozyt, który nie wymaga posiadania konta oraz nie kieruje oferty wyłącznie to nowych klientów. Zainteresowani będą jednak musieli wpłacić do banku nowe środki, co może być utrudnieniem dla osób, które obecnie korzystają np. z rachunku oszczędnościowego Santander Consumer Banku.

Nieco odmienne warunki dodatkowe stosuje również Bank Millennium. Z Lokaty Urodzinowej skorzystają tylko… klienci, którzy mieli w ciągu ostatnich 30 dni urodziny. Najwyżej oprocentowana propozycja w tabeli, tj. Lokata Lubię to polecam, jest z kolei dostępna wyłącznie w ramach programu polecającego. Klienci, którzy nie mają pomysłu, komu zarekomendować konto lub którzy nie mają nikogo znajomego w Banku Millennium, kto mógłby im polecić im rachunek – mogą zapomnieć o skorzystaniu z takiego depozytu.

Stawka stawką, jednak w tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym, nieco mniej oczywistym ograniczeniu. Wysokie oprocentowanie banki nierzadko rekompensują sobie niską kwotą maksymalną. Choć – przykładowo – 1 lub 2 proc. rocznie wygląda interesująco na tle konkurencji, to limit wyznaczony na poziomie np. 10 lub 20 tys. zł połączony z krótkim okresem trwania lokaty powoduje, że de facto klient zarobi tylko kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Taki warunek to często domena lokat z atrakcyjną stawką i wymogiem posiadania statusu nowego klienta. Nie inaczej jest i w tym przypadku.

Mniej lokat, mniej warunków

Ostatnich kilkanaście miesięcy zwolennicy lokat nie będą wspominali najlepiej. W drugiej połowie marca 2020 r. RPP po raz pierwszy od kilku lat obniżyła stopy procentowe, co pociągnęło za sobą szybką reakcję banków. To był jednak dopiero początek zmian. W kwietniu i maju ubiegłego roku podjęto taką samą decyzję, co doprowadziło do zastosowania przez wiele banków oprocentowania niebezpiecznie bliskiego 0 proc., a jeden z nich pokusił się na oferowanie depozytów z brakiem jakichkolwiek odsetek.

W ostatnim czasie miało miejsce jeszcze jedno zjawisko – wycofywanie części lokat z oferty. Było to zauważalne przede wszystkim wśród banków z szeroką ofertą, w której kilka depozytów nie różniło się od siebie stawkami i wymogami. Nie można również zapominać o przejęciu Idea Banku przez Bank Pekao, co miało miejsce na początku 2021 r. Pierwszy z nich mógł się pochwalić bogatą ofertą depozytową i nierzadko gościł na czołowych miejscach rankingów. Drugą marką bankową, która zniknęła z rynku był EnveloBank. Jego EnveloLokata Mobilna plasowała się w czołówce rankingów lokat miesięcznych, choć i tak była wycofana do obsługi jeszcze przed połączeniem banku z Bankiem Pocztowym.  

W świetle wyżej wspominanych zmian można stwierdzić, że lokat z warunkami dodatkowymi nieco ubyło ze względu choćby na nieco skromniejszy wybór. Jeszcze w marcu 2020 r. na topowych pozycjach w rankingach pojawiały się m.in. e-Lokata na Plusie (BOŚ Bank), Lokata Happy (Idea Bank), Lokata na nowe środki (PKO Bank Polski), Lokata na Start (BNP Paribas Bank Polska) czy Lokata „Nowa Kasa = Większy Zysk” (PlusBank). Wspomnianych lokat nie ma już na rynku. 

Jeśli chodzi o warunki dodatkowe stosowane przez instytucje, to w ciągu tego okresu nie doszło do zmian w zakresie samych wytycznych. Każdy bank z czołówki powyższej tabeli oferował dany depozyt jeszcze przed okresem cięć, stawiając przed zainteresowanymi takie same wymogi jak obecnie – choć oczywiście za całkowicie inną stawkę.

Jeszcze przed kilkoma laty częściej zdarzało się spotykać nieco bardziej skomplikowane warunki. Najbardziej kontrowersyjnym z nich była konieczność utrzymywania określonej kwoty (zwykle 10% wartości lokaty) na nieoprocentowanym koncie osobistym. Takie oferty można było znaleźć w BOŚ Banku, Idea Banku bądź Lion’s Banku. Innym typem warunku, który obecnie nie za często pojawia się w towarzystwie depozytów, było skorzystanie z innego niż konto osobiste produktu banku, np. karty kredytowej.

*Lokaty o tej samej nazwie z kilkoma okresami są traktowane jako jedna oferta

Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
redaktor Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
stane
Zamiast bawić się na lokatach ze śmiesznie niskim oprocentowaniem sprawdzcie promocję w nowo otwartym banku internetowym BlackCatCard - działa w całej UE, a konto u nich jest za darmo.

Dla nowych klientów oferują bonus 40 euro, czyli prawie 200 zł za darmo :)

Tutaj przeczytacie więcej: https://zaofertowani.
Zamiast bawić się na lokatach ze śmiesznie niskim oprocentowaniem sprawdzcie promocję w nowo otwartym banku internetowym BlackCatCard - działa w całej UE, a konto u nich jest za darmo.

Dla nowych klientów oferują bonus 40 euro, czyli prawie 200 zł za darmo :)

Tutaj przeczytacie więcej: https://zaofertowani.com/blackcatcard

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki