Kazachstan do 2025 roku zamieni cyrylicę na alfabet łaciński

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew chce, aby w jego kraju obowiązywał alfabet łaciński, a nie, tak jak do tej pory, cyrylica. Opublikowany prezydencki dekret głosi, że rząd ma czas na przeprowadzenie reformy do 2025 roku. To symboliczne zerwanie z sowiecką przeszłością i część strategii rozwoju kraju.

W Kazachstanie obowiązują dwa języki urzędowe - kazachski i rosyjski, a mniejszość rosyjska to 20 proc. populacji tego kraju. Zapowiedzi odejścia przez Kazachstan od cyrylicy są na Kremlu odbierane jako demonstracja zbliżenia z Zachodem. Dla rosyjskiej mniejszości reforma będzie oznaczała konieczność przystosowania się do nowego alfabetu.

Chociaż bogaty w złoża Kazachstan pozostaje w bliskich relacjach z Rosją, to ochłodziły się one po aneksji Krymu w 2014 roku. Wówczas prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował ochronę Rosjan mieszkających poza granicami. Ponadto Putin opisał Kazachstan jako część Wielkiej Rosji i podkreślił, że przed 1991 rokiem Kazachstan nigdy nie był państwem.

Nazarbajew zapowiadał odejście od cyrylicy już w kwietniu. Wówczas podkreślił, że od 2018 roku wykwalifikowane osoby będą uczyły nowego alfabetu, a książki będą drukowane z użyciem nowych czcionek. Alfabet łaciński ma ułatwić współpracę kraju ze społecznością międzynarodową. Obowiązywał już w Kazachstanie w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Liczył wówczas 28 znaków. Teraz, po reformie Kazachowie mają się posługiwać 32-literowym alfabetem łacińskim. Obecnie używają 42-literowej cyrylicy.

Kazachstan otwiera się na współpracę gospodarczą. W tym roku w Astanie odbyła się Międzynarodowa Wystawa Expo. Jest głównym polskim rynkiem eksportowym w rejonie Azji Centralnej. Obroty handlowe między Polską i Kazachstanem rosną. Według danych GUS z pierwszego półrocza tego roku, polski eksport do Kazachstanu wyniósł w tym okresie 230 milionów dolarów - to więcej o 49 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, natomiast polski import z Kazachstanu zwiększył się o 83 proc. i wynosi obecnie 419 mln dolarów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/afp&rp.pl&wikipedia&Ministerstwo Rozwoju/kano/sk

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 12 ajwaj

Trudne i ambitne przedsiewziecie :)
Kazachowie jako NARÒD powstali w XV wieku n.e. w Chanacie Uzbeckim (choc dawniej niz USmen :)).
Jako tacy nie maja specjalnie historii, literatury, swoich np. " sredniowiecznych swietych". Kazach = czlowiek wolny, swietni jezdzcy, nomadzi z natury.
Problemem dla lacinskich liter jest to, ze firmy, ksztalcenie, media, medycyna, business, wojsko itp. jest mocno powiazane z Ros. Federacjia, BRICKS i uzywaja rosyjskiego - a sam Kazachstan (17 mln. kudzi) uzywa jezyka kazachskiego jako ciekawy folklor, podobnie Bialorusy itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 tw-balbina

da,da

! Odpowiedz
13 10 tw-balbina

Krok w bardzo dobrym kierunku.Kacapy będą kłapać dziobem ale z tego powodu Kazachstanu nie najadą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil