Katalonia: praktyczny sprawdzian z zawieszenia autonomii

Poniedziałek jest dla Katalończyków pierwszym roboczym dniem po wprowadzeniu 155. artykułu konstytucji i zawieszeniu autonomii. Od dzisiaj regionem kieruje wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria, a ministrowie stoją na czele odpowiadających im, regionalnych departamentów.

(fot. Sergio Barrenechea / EFE)

Pierwsze zmiany widać było już wczoraj. MSW pozbawiło ochrony najwyższych urzędników Katalonii, również kierującego do piątku regionem Carlesa Puigdemonta. Na życzenie resortu spraw wewnętrznych jego zdjęcie zniknęło z większości katalońskich komisariatów. Na swoje miejsca wróciły zaś hiszpańskie flagi, zdjęte z urzędów miast po ogłoszeniu przed dwoma dniami w Katalonii republiki.

Pozbawiony funkcji Carles Puigdemont teoretycznie prowadził normalne życie. Widziano go na obiedzie z żoną i na ludowym jarmarku. Media donoszą, że dzisiaj może zostać zatrzymany przez policję. Podobno prokuratura ma już gotowy przeciwko niemu akt oskarżenia. Politykowi i jego najbliższym współpracownikom może grozić od 15 do 30 lat więzienia.

W Katalonii policja pilnuje porządku w strategicznych miejscach: na dworcach, lotniskach, przy siedzibach partii, budynkach sądów i administracji.

Policja obawiała się, że społeczeństwo odpowie na apel partii niepodległościowych o pikietowanie urzędów. Dlatego od świtu budynki te są strzeżone. Szef hiszpańskiego MSW, Juan Ignacio Zoido, który przejął kontrolę nad katalońską policją powiedział, że wyda jej tylko jeden rozkaz. Chce, aby przestrzegali obowiązującego prawa, konstytucji i statutu Katalonii. "Nie dodam nic więcej, bo w tym zawarty jest konieczność zagwarantowania wszystkim wolności i bezpieczeństwa" - mówił Zoido.

Minister spraw wewnętrznych powiedział, że zdymisjonowani członkowie katalońskiego rządu mogą wejść gabinetów i zabrać z nich osobiste rzeczy. Jeśli odmówią wyjścia, będą odpowiadali za nieposłuszeństwo wobec władzy. Zaapelował, aby takich zachowań nie wymuszali na szeregowych pracownikach administracji, "którzy chcą rzetelnie wypełniać swoje obowiązki dla dobra Katalonii".

Od rana, wbrew zakazowi Mariano Rajoya, miejsce pracy zajął tylko jeden członek katalońskiego rządu, odpowiedzialny za terytorium i ekologię Josep Rull. Do pracy nie stawił się ani odsunięty od władzy Carles Puigdemont ani jego zastępcy.

Źródło: IAR
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 samsza

Ciekawe czy Barcelona miałaby duże szanse na tytuł mistrza Katalonii w piłce nożnej ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil