Katalonia: "Po ogłoszonej republice nie ma ani śladu"

Poniedziałek jest pierwszym dniem roboczym w Katalonii po wejściu w życie 155. artykułu konstytucji zawieszającego autonomię. Dla zwolenników secesji powinien być też pierwszym roboczym dniem w niepodległej republice. Jak jednak donosi hiszpańska prasa - "po ogłoszonej w piątek republice nie ma ani śladu".

(fot. Joan Valls / ZUMA Press)

"Game over" - pisze komentator katalońskiej "La Vanguardii". Przypomina, że proklamowana republika trwała pięć godzin, do odwołania przez Madryt katalońskiego parlamentu i gabinetu rządzącego regionem. "Po proklamacji należało przejąć kontrolę nad terytorium i uruchomić mechanizmy rządzenia państwem. Nic takiego jednak się nie stało" - czytamy w artykule. Madrycki dziennik "El Mundo" cytuje zaś wypowiedź jednego z braci Marx, komików filmowych. "Historia się powtarza - po raz pierwszy jako dramat, po raz drugi - jako farsa." Zdaniem komentującego wydarzenia w Barcelonie, w piątek w regionalnym parlamencie został odegrany groteskowy spektakl.

Popierający secesję kataloński dziennik "Ara" donosi zaś, że ci, którzy dwa dni temu głosowali za niepodległością, dzisiaj zastanawiają się, czy nie wziąć udziału w ogłoszonych przez hiszpański rząd przedterminowych wyborach w Katalonii. "Jeśli to zrobią, piątkowa deklaracja urośnie do rangi wielkiej kompromitacji" - ostrzega autor komentarza.

IAR/E.Wysocka, Barcelona/jj

Źródło: IAR
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 borma

Zbytnio nie cieszylbym sie tym faktem. Swiadczy to tylko o tym , ze Hispania nie jest zdolna do jakichkolwiek rozmow , zachowje sie jak hegemon , Eu jest bezsilna , bez pomyslu , zreszta jak w wielu innych sprawach. Sytuacja moze sie w innym miejscu i innych okolicznosciach powtorzyc i nie bedzie nikogo , kto moze w
jakikolwiek sposob powstalej sytuacji zaradzic. Pisze jako przestroge. Bo to co opowiada Macierewicz , to sa iluzje chorego umyslowo czlowieka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil