REKLAMA

KNF nie widzi zasadności działań GPW. Sytuacja robi się coraz bardziej kuriozalna

2023-09-27 12:18, akt.2023-09-27 15:37
publikacja
2023-09-27 12:18
aktualizacja
2023-09-27 15:37

W opublikowanym w środę komunikacie dotyczącym sytuacji z obrotem na giełdzie Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych KNF podtrzymał swoje stanowisko z początku września i oświadczył, że nie widzi zasadności zawieszenia obrotu akcjami tych spółek przez GPW.

KNF nie widzi zasadności działań GPW. Sytuacja robi się coraz bardziej kuriozalna
KNF nie widzi zasadności działań GPW. Sytuacja robi się coraz bardziej kuriozalna
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Komunikat KNF dotyczy decyzji GPW, która poinformowała we wtorek wieczorem, że od 29 września zawiesza obrót akcjami 9 spółek z rynku głównego i NewConnect. Chodzi o Alternatywne Spółki Inwestycyjne, których obrót akcjami komplikuje wejście w życie przepisów ustawy potocznie nazywanej „warzywniakiem”.

Artykuł „GPW zawiesza obrót dziewięciu spółek ASI. Bałagan prawny na polskiej giełdzie” opisuje tło całej sytuacji, a wraz z tekstem Michała Misiury "Ministerstwo Finansów i KNF zaklinają prawo, by ocalić spółki przed własnym pomysłem" pokazuje spektrum całego problemu, który ujrzał światło dzienne w sierpniu.

To właśnie od nawiązania do wspólnego komunikatu KNF i MF z 1 września br. odnosi się najnowsze oświadczenie KNF opublikowane przez jej rzecznika Jacka Barszczewskiego na platformie X (dawny Twitter).

„Jak wskazano we Wspólnym Komunikacie, nie należy interpretować wprowadzonych przepisów w sposób prowadzący do wykluczenia takich ASI z obrotu zorganizowanego” – czytamy w oświadczeniu.

„Celem wydania Wspólnego Komunikatu było także publiczne potwierdzenie stanowiska Urzędu KNF oraz przyjętego przez UKNF kierunku interpretacji nowych przepisów w praktyce nadzorczej. Chodziło w szczególności o uniknięcie wykluczenia lub zawieszania obrotu akcjami ASI będących przedmiotem obrotu zorganizowanego” – informuje rzecznik.

Z tego punktu widzenia Urząd KNF nie widzi zasadności zawieszania obrotu akcjami spółek ASI notowanych na Głównym Rynku oraz NewConnect, o których mowa w komunikacie @GPW_WSExchange z dnia 26 września 2023 r. – oświadcza Komisja.

Jednocześnie w treści możemy znaleźć stwierdzenie, że „podjęcie takiej decyzji przez zarząd GPW nie było przedmiotem oczekiwań KNF jako organu nadzoru”, ale jednocześnie KNF zastrzega, że „pozostaje w tej sprawie w kontakcie z MF, a także z GPW w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności, które stoją u podstaw decyzji podjętej przez GPW”.

Zatem organizator obrotu, jakim jest GPW i nadzorca rynku mają dwa różne spojrzenia na sytuację, która jest niejako pokłosiem braku wzajemnej komunikacji na etapie legislacji feralnych przepisów. Zapytaliśmy GPW o komentarz do najnowszego oświadczenia KNF-u, ale rzeczniczka giełdy Nina Vincenz-Krajewska odpisała:  "Nie będziemy komentować wpisów KNF". 

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
podatnik-
GPW już dawno powinna zniknąć, jest to organizacja poasożytujaca na Akcjonariuszach nic w zamian nie proponując?
prawdziwynierobot
no to niezły balagan się zrobił.
ciekawe co jeszcze wyjdzie po tych wszystkich zmianach w prawie pisanych w nocy na kolanie...
max-r
Prasa to niech dopyta GPW kto z Zarządu i jak głosował nad tymi uchwałami o zawieszeniu ASI bo Taxus Fund S.A. do tej pory nie dowiedział się kto z Zarządu GPW podjął uchwałę w jego sprawie w 2023 roku takie klimaty są. Na GPW jest 4 członków Zarządu. Potrzeba 2 aby podjąć uchwałę. Opinia publiczna powinna poznać przebieg wydarzeń Prasa to niech dopyta GPW kto z Zarządu i jak głosował nad tymi uchwałami o zawieszeniu ASI bo Taxus Fund S.A. do tej pory nie dowiedział się kto z Zarządu GPW podjął uchwałę w jego sprawie w 2023 roku takie klimaty są. Na GPW jest 4 członków Zarządu. Potrzeba 2 aby podjąć uchwałę. Opinia publiczna powinna poznać przebieg wydarzeń i co na to Rada Giełdy bo to ważna sprawa.
Poczytajcie co GPW pod rządami Moniki Gorgón zrobiła z Taxus Fund S.A. i jej Akcjonariuszami.

,,Taxus Fund S.A. informuję iż GPW wprowadza uczestników Rynku w błąd w szczególności GPW nie akceptowała przez prawie rok prawidłowo opublikowanych sprawozdań finansowych rocznych Emitenta ASO NewConnect Taxus Fund S.A. – historyczny stan faktyczny był taki iż to GPW uporczywie nie wykonywała swoich podstawowych obowiązków jako Organizator Alternatywnego Systemu Obrotu specjalnie powodując opóźnienia sprawozdawcze u Emitenta aby mieć pretekst do jego wykluczenia z NewConnect. Ponadto wykluczenie akcji Taxus Fund S.A. z ASO NewConnect jest dodatkowo m.in. nie ważne z mocy Prawa z powodu warunku niemożliwego do wykonania w uchwale nr 1120/2022 a spowodowane jest faktycznie sporem z Emitentem co do prawidłowości sprawozdań finansowych rocznych wyłącznie w formacie XML zamiast wymuszanego przez GPW formatu PDF w myśl artykułu 45 ust. 1g. ustawy o rachunkowości. Taxus Fund S.A. skierował przeciwko GPW postępowanie do Sądu, aby Sąd m.in. nakazał GPW wznowienie obrotu akcjami Taxus Fund S.A. na NewConnect. Pani Monika Gorgoń będąc Członkiem Zarządu GPW z premedytacją podaje nieprawdę co do stanu aby obecny skład GPW równo traktował Emitentów – to kłamstwo z premedytacją. Dowody na przedmiotowe stanowisko Taxus Fund S.A. zostały wysłane Redakcji.
Szczegółowy opis historycznego stanu faktycznego jest dostępny w formacie PDF pod adresami https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7051580016358301696
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7061350132860030976 „

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki