REKLAMA
BADANIE

KE potrąciła Polsce kolejne transze kar. Tyle, ile zbiera WOŚP

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-01-31 08:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-31 08:20

Dwie kolejne transze kar: dziewiątą i dziesiątą potraciła Komisja Europejska Polsce za brak wykonania środków tymczasowych TSUE. Tym razem Bruksela odjęła z należnych nam funduszy ok. 280 mln zł. Suma kar zbliża się do 2 mld zł.

KE potrąciła Polsce kolejne transze kar. Tyle, ile zbiera WOŚP
KE potrąciła Polsce kolejne transze kar. Tyle, ile zbiera WOŚP
/ FORUM

Kwota ostatnich potrąceń to mniej więcej tyle, ile co roku zbiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (224 mln zł w zeszłym roku).

Jak dowiedział się korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, Komisja Europejska potrąciła Polsce 60 mln euro za okres od 30 sierpnia do 28 października 2022 roku. Składają się na to dwie transze: od 30 sierpnia do 30 września (dziewiąta transza) oraz od 1 do 28 października 2022 (dziesiąta transza). Informacje te potwierdziły służby prasowe Komisji Europejskiej.

Suma wszystkich potrąceń, jakich dokonała KE, to już 1,7 mld zł (360 mln euro). Polska nie płaci kar, więc Bruksela odbiera je sama z należnych Polsce środków. Potrącenie dotyczy refundacji, o jaką zwraca się do KE budżet państwa.

Za co te kary?

Od listopada 2021 roku z funduszy dla Polski KE nalicza karę za niezawieszenie stosowania przepisów dotyczących uprawnień nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W lipcu dokonano zmiany przepisów: Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego zastąpiła Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Jednak w nowej izbie znalazło się pięciu sędziów wybranych według starych zasad i sześciu sędziów z nowego nadania. I w tym właśnie problem.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Rząd zapowiadał wtedy, że zwróci się do Brukseli o zaprzestanie pobierania kar. Rzecznik KE tłumaczył natomiast, że "Komisja ma obowiązek kontynuować swoje wezwania do nałożenia kar pieniężnych nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości do czasu, gdy Polska w pełni zastosuje się do postanowienia Trybunału (z dnia 14 lipca 2021 r. - PAP). Do tego czasu Polska będzie nadal płacić karę nałożoną przez Sąd" - dodał.

Dodatkową karą skończył się spór dotyczący kopalni Turów. TSUE nałożył wówczas na Polskę kary dzienne, które były sumowane i pobierane od 20 września 2021 do 3 lutego 2022. W sumie wyniosły one łącznie 68,5 mln euro.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (103)

dodaj komentarz
niepejsiaty_polak
Jest takie powiedzenie przedwojennych kasiarzy: jak zadajesz się ze złodziejem- musisz liczyć się z tym, że zostaniesz okradziony. Aktualne bardzo. Od 1989 roku. Pozbawili nas wszystkiego, co mieliśmy po Sowietach - przemysłu, rolnictwa, banków - wszystkiego. Zrobili z nas roboli -szparagi, sprzątanie, podcieranie tyłków. A teraz,Jest takie powiedzenie przedwojennych kasiarzy: jak zadajesz się ze złodziejem- musisz liczyć się z tym, że zostaniesz okradziony. Aktualne bardzo. Od 1989 roku. Pozbawili nas wszystkiego, co mieliśmy po Sowietach - przemysłu, rolnictwa, banków - wszystkiego. Zrobili z nas roboli -szparagi, sprzątanie, podcieranie tyłków. A teraz, jak coś chcemy zmienić w układzie i głowę podnosimy - to brak należnych środków i kary ogromne. Wpadliśmy z deszczu pod rynnę - od ruskich do szwabów. Nie wiadomo, co lepsze. Najgorsze w tym wszystkim, że tak nas oglupili, że wierzymy i ufamy, że innego wyjścia dla nas nie ma. Bo inaczej zginiemy. Nawet sensu nie ma w tym, żeby pytać, gdzie nadza godność, historia i miejsce na tym kontynencie.
tubak
Fora opanowane przez pisowskich łebskich.
jezykminimalny
Czym się różni sędzia z nowego nadania od sędziego ze starego nadania ?
tomkooo
zobacz sobie na "specjalistow" w TK ;)
magister na czele, prostaczka i sedzia z prl ;)
stain odpowiada tomkooo
Prezesem TK był przez parę lat mgr Stepień. Według GW "profesor", specjalista to musiał być.
dziadekjarek odpowiada stain
Witamy nową PiStację
stain
Banda złodziei. Kiedy wreszcie polski obywatel dojrzeje do decyzji o wyjściu z tego eurokołchozu?
dziadekjarek
Wtedy dostaniemy KPO...........
stain odpowiada dziadekjarek
Bez KPO na wiatraki sobie poradzimy
zenonn
Jesteś za wejściem do WNP?
Rosja jest za tym by UE się rozleciała
Brytania, Katalonia, Holandia, Polska niech się odłącza. Ciemny lud tak chce.

Staje się jasne, dlaczego Polska musiała upaść. - cytował Miedwiediew.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki