REKLAMA

KE odpiera oskarżenia Apple, że decyzja ws. podatku była polityczna

2016-09-01 15:26
publikacja
2016-09-01 15:26

KE odrzuciła oskarżenia kierowane pod jej adresem przez Apple, że decyzja dotycząca zwrotu Irlandii 13 mld euro niezapłaconego podatku była polityczna. Komisarz ds. konkurencji ma się spotkać z ministrem finansów USA, który również ma pretensje w tej sprawie.

fot. / / Komisja Europejska

Szef amerykańskiego koncernu Tim Cook mówił w czwartek w irlandzkim radiu, że decyzja Komisji Europejskiej, która przewiduje, że kierowana przez niego firma musi zapłacić 13 mld euro podatku, "nie ma podstaw w prawie, ani w faktach". Jak przekonywał, jest ona umotywowana politycznie.

"Irlandia i Apple nie tylko działały zgodnie z prawem, ale działały słusznie. Jestem przekonany, że będzie to jasne dla wszystkich, którzy przyjrzą się tej sprawie bezstronnie" - oświadczył Cook.

Jak argumentował, w ubiegłym roku Apple zapłaciło Irlandii, gdzie ma swoją europejską siedzibę, 400 mln dol. podatków zgodnie z obowiązującą w tym kraju 12,5-procentową stawką.

Oskarżenia Apple odpierała na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Jak podkreślała, nie zaakceptuje twierdzenia, że decyzja w tej sprawie była polityczna.

"To jest decyzja oparta na faktach dotyczących Apple Sales International" - mówiła komisarz. Zwróciła uwagę, że sąd, do którego można złożyć zażalenie na tę decyzję, nie będzie zwracał uwagę na opinie polityczne, czy odczucia, jakie mają strony tego ewentualnego sporu, a jedynie na fakty.

Jak zaznaczyła liczby, które zostały wykorzystane przez KE w dochodzeniu, zostały dostarczone przez samo Apple; niektóre natomiast zostały zaczerpnięte z przesłuchań, jakie w sprawie unikania podatków przez korporację prowadzono w amerykańskim Kongresie.

Komisarz broniła wyliczonej przez swoich podwładnych, a podważanej prze Cooka, efektywnej stawki, którą od zysków płaciły irlandzkie spółki tej amerykańskiej korporacji. W ocenie KE w 2014 r. było to 0,005 proc.

Vestager podkreśliła, że gdyby zależało to od niej decyzja, przedstawiająca wszystkie szczegóły w tej sprawie, byłaby już teraz jawna, ale KE nie może tego jeszcze na tym etapie zrobić. Wyraziła przy tym nadzieję, że Apple będzie współpracowało tak, by decyzja została udostępniona opinii publicznej jak najszybciej.

Komisarz zapowiedziała, że jeszcze we wrześniu będzie w Waszyngtonie, gdzie chce się spotkać z ministrem finansów Jackiem Lew. Amerykanie jeszcze przed wydaniem rozstrzygnięcia w tej sprawie naciskali na Brukselę, by nie nadużywała swoich kompetencji w kwestiach podatkowych.

Komentując decyzję w sprawie Apple Lew stwierdził, że odzwierciedla ona próbę sięgnięcia przez UE "do bazy podatkowej USA po podatek od dochodu, który powinien zostać opodatkowany w Stanach Zjednoczonych".

"UE i USA są po tej samej stronie jeśli chodzi o zasady (dotyczące ściągania podatków)" - oceniła Vestager.

Komisja Europejska twierdzi, że efektywna stawka podatku od zysku płaconego przez dwie zarejestrowane w Irlandii spółki córki Apple obniżyła się z 1 proc. w roku 2003 do 0,005 proc. w roku 2014 - co należy traktować jako niedozwoloną pomoc publiczną. Dlatego zażądała we wtorek od koncernu zwrócenia irlandzkiemu fiskusowi niezapłaconych podatków za lata 20032014 na łączną kwotę do 13 mld euro plus odsetki.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kot/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Apple

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~GDP
Mechanizm obejścia jest taki korporacja amerykańska dogaduje się z jednym krajem EU (Irlandia) że cały swój handel z EU rejestrować będzie tylko u nich na niski % aby cały podatek dochodowy odprowadzać w USA. Ten mechanizm powinien być napiętnowany.Mogę się założyć że w Polsce się sprzedaje więcej telefonów appla Mechanizm obejścia jest taki korporacja amerykańska dogaduje się z jednym krajem EU (Irlandia) że cały swój handel z EU rejestrować będzie tylko u nich na niski % aby cały podatek dochodowy odprowadzać w USA. Ten mechanizm powinien być napiętnowany.Mogę się założyć że w Polsce się sprzedaje więcej telefonów appla niż w Irlandii.
~mwa
Napiętnowanie to jedno ale domaganie się zwrotu to niebezpieczny precedens. Wyobraź sobie że KE kwestionuje jakąś formę odliczeń stosowanych w Polsce. I co? Wychodzi że mimo iż płaciłeś podatki zgodnie z polskim prawem i zgodnie z interpretacją urzędów skarbowych będziesz musiał zwrócić kasę co może spowodować Napiętnowanie to jedno ale domaganie się zwrotu to niebezpieczny precedens. Wyobraź sobie że KE kwestionuje jakąś formę odliczeń stosowanych w Polsce. I co? Wychodzi że mimo iż płaciłeś podatki zgodnie z polskim prawem i zgodnie z interpretacją urzędów skarbowych będziesz musiał zwrócić kasę co może spowodować bankructwo Twojej firmy.
~dsadsaa
a czym są specjalne stefy ekonomiczne w polsce? mercedesa fabryka nowa też na warunkach preferncyjnych powstaje
~ejty
Widzisz, tylko, że fabryka da miejsca pracy ludziom, a kreatywna księgowość nie.
~zez
Co do zasady masz rację. Różnica jest taka, że strefy ekonomiczne są zakładane tam, gdzie są strukturalne problemy i mają wyrównywać poziom rozwoju gospodarczego (przynajmniej w teorii).
~Marcin odpowiada ~ejty
Co z tego że daje miejsca pracy czy nie , sprzedaż telefonów apple nie daje zatrudnienia w salonie w Polsce ? Może niech przejdą na sprzedaż internetową tak jak oneplusone , ważne jest że produkują usługi i towary które wprowadzają jakoś w życie ludzi gotowych za nie zapłacić
~edek
Różnica jest taka, że MB płaci niższy podatek tylko od zysków fabryki w specjalnej strefie. Nie gromadzi specjalnie zysków z całej Europy lub świata do firmy w specjalnej strefie tylko po to żeby płacić mniejszy podatek. Po prostu podatek ma być zapłacony w miejscu gdzie powstal zysk.
~edek odpowiada ~edek
Do tego pragnę przypomnieć VW, Alstom, BNP i inne banki czy firmy europejskie, które może w niektórych przypadkach słusznie ale w wielu przypadkach niesłusznie płacily wielomiliardowe kary w stanach tylko dlatego, że sądy amerykanskie tak zadecydowały.. Amerykanie jakoś nie maja z tym problemu, a teraz jak to samo ich Do tego pragnę przypomnieć VW, Alstom, BNP i inne banki czy firmy europejskie, które może w niektórych przypadkach słusznie ale w wielu przypadkach niesłusznie płacily wielomiliardowe kary w stanach tylko dlatego, że sądy amerykanskie tak zadecydowały.. Amerykanie jakoś nie maja z tym problemu, a teraz jak to samo ich dotknęło jest wielka wrzawa. Po prostu jak Kuba Bogu to Bóg Kubie.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki