REKLAMA

Jeff Bezos i Bill Gates obiecali znaczące "przelewy" na walkę ze zmianami klimatu

2021-11-02 18:51
publikacja
2021-11-02 18:51
Jeff Bezos i Bill Gates obiecali znaczące "przelewy" na walkę ze zmianami klimatu
Jeff Bezos i Bill Gates obiecali znaczące "przelewy" na walkę ze zmianami klimatu
fot. Frederic Legrand - COMEO / lev radin / / Shutterstock

Założyciele firm Amazon, Jeff Bezos i Microsoft, Billa Gates ogłosili we wtorek podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 znaczące wsparcie finansowe wysiłków na rzecz zatrzymania zmian klimatu.

W ostatnim czasie kilku spośród najbogatszych ludzi świata, w tym właśnie Bezos, a także Elon Musk i Richard Branson byli krytykowani, za wydawanie pieniędzy na podróże w kosmos zamiast na rozwiązywanie problemów na Ziemi. Mówił o tym m.in. w październiku brytyjski książę William.

Bezos ogłosił, że jego fundusz Bezos Earth Fund przekaże 2 mld dolarów na rekonstrukcję krajobrazów i przekształcenie systemów żywnościowych. Przemawiając podczas COP26, wyjaśnił, że zrozumiał kruchość natury podczas podróży w kosmos. "Powiedziano mi, że patrzenie na Ziemię z kosmosu zmienia perspektywę, ale nie byłem przygotowany na to, jak bardzo będzie to prawdą. Patrząc na Ziemię z góry, atmosfera wydaje się tak cienka, świat tak ograniczony i tak kruchy. Teraz, w tym krytycznym roku i w tej - jak wszyscy wiemy - decydującej dekadzie, musimy wszyscy stanąć razem, aby chronić nasz świat" - mówił założyciel Amazona.

We wrześniu Bezos Earth Fund zobowiązał się do przekazania 1 mld dolarów na ochronę przyrody oraz rdzennych ludów i kultur. Ogłaszając w Glasgow zobowiązanie do przekazania następnych 2 mld, Bezos powiedział, że dwie trzecie produktywnych gruntów Afryki zostało zdegradowanych, ale to może być odwrócone. Łącznie Bezos Earth Fund planuje wydać 10 mld dolarów na walkę ze zmianami klimatu.

Z kolei założyciel Microsoftu ogłosił podczas COP26 przekazanie 315 mln dolarów nowych funduszy na wsparcie zagrożonych rolników w procesie adaptacji do zmian klimatu. Później w rozmowie ze stacją Sky News ocenił, że jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatycznymi, "ludzkość nigdy nie robiła nic tak trudnego". Powiedział również, że będzie to "ogromne rozczarowanie", jeśli Kongres USA nie zgodzi się na uchwalenie kluczowej ustawy w sprawie globalnego ocieplenia, i że zabezpieczenie trwałej polityki, która przetrwa zmiany polityczne, jest jednym z jego największych zmartwień.

Z Glasgow Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (14)

dodaj komentarz
qonradx
Narazie to William „Bill” Henry Gates III przelał swojej córeczce 2mln $ na wesele jak szacują gaziety. Wzywa do walki z ubóstwem, co2 i kto wie czym tam jeszcze a 2 mln bagsów w jeden dzień przepalił hehehehe. Dlatego wszystkie moje windowsy są nielegalne i ofisy i co mi zrobisz Bill? Oskalpujesz jak twoi przodkowie Narazie to William „Bill” Henry Gates III przelał swojej córeczce 2mln $ na wesele jak szacują gaziety. Wzywa do walki z ubóstwem, co2 i kto wie czym tam jeszcze a 2 mln bagsów w jeden dzień przepalił hehehehe. Dlatego wszystkie moje windowsy są nielegalne i ofisy i co mi zrobisz Bill? Oskalpujesz jak twoi przodkowie rdzennych mieszkancow ameryki? XD
bha
Może niech pracownikom wszystkim dadzą lepiej godnie zarobić. Większy pożytek z tego będzie. klimat na świecie z powodu narastającej od wielu lat ponad wszelką miarę zachłanności ludzkiej, wyzysku i tak już jest stracony.
gruking
Pan bezos poleciał w kosmos dla zabawy zostawiajac ślad weglowy jaki zostawia wojewodztwo lubuskie przez rok.
pozhoga
Znaczy się, będzie więcej na Grecię i inne timmermannsy - paranoja będzie narastać.
1as
Ciekawe, dlaczego ich kraj nie zobowiązał się do odejścia od węgla...
Może tam by najpierw uderzyli z petycją.
and00
Może po prostu latać nie prywatnym, a normalnym samolotem
Jeździć normalnym samochodem
Przecież ci ludzie najbardziej przyczyniają sie do emisji CO2, ale to od nas wymagają żebyśmy jeździli rowerem, mieszkali w klitce, wakacje spędzali w okolicy i ostatni hit: zrezygnowali z mięsa, bo hodowla zwiększa emisję metanu
pstrzezek
Chcą przekazać pieniądze? A to znaczy (zdaniem foliarzy oczywiście) że to oni wywołali zmiany klimatyczne i teraz chcą na tym zarobić ;)) Logiczne prawda?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ptokbentoniczny odpowiada pstrzezek
2,50 zł czyli więcej niż Bezos, bo to więcej niż zarobię w 5 minut.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki