Jak opodatkowana jest praca w Norwegii

Każda osoba pracująca w Norwegii musi posiadać kartę podatkową. Pokazuje ona, ile podatku powinien potrącić pracodawca. W zależności od tego, jak długo zamierzamy przebywać i pracować w Norwegii, może się okazać, że przysługuje nam ograniczony obowiązek podatkowy.

jak opodatkwoana jest praca w norwegii
foto: thinkstock

Zgodnie z konwencją między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który może być opodatkowany w Norwegii, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania.

Od 1992 r. w Norwegii obowiązuje podatek liniowy w wysokości 28 proc. od zwykłego dochodu zarówno osób fizycznych, jak i firm. Na dochód zwykły składają się wszystkie dochody pomniejszone o tzw. standardowe odpisy i możliwe do obliczenia wydatki (np. odsetki kredytowe).

Jak uzyskać kartę podatkową w Norwegii?


Aby otrzymać kartę podatkową, należy stawić się osobiście w urzędzie podatkowym celem potwierdzenia tożsamości. Na takie spotkanie należy wziąć ze sobą podanie o kartę podatkową (wypełniony formularz RF-1209), ważny paszport (albo inny dowód tożsamości) oraz norweski D-nummer lub numer personalny (jeśli go posiadamy). Należy też mieć przy sobie umowę o pracę lub pisemne potwierdzenie zatrudnienia. Ważne przy tym, żeby norweski urząd skarbowy posiadał nasz aktualny adres. Jeśli pracodawca nie otrzyma karty podatkowej, to jest zobowiązany do pobrania podatku w wys. 50 proc. naszego wynagrodzenia.

Podatek od dochodu i zeznanie podatkowe


Jeżeli nasz pracodawca to firma norweska, wymaganą kartę podatkową otrzymamy od lokalnego urzędu podatkowego, jeżeli natomiast jest to firma zagraniczna mająca swoją siedzibę w Norwegii, to kartę podatkową dostaniemy od Centralnego Urzędu ds. Zagranicznych (poprzez pracodawcę). Pracodawca potrąci określoną kwotę od każdej wypłaty i wpłaci tę kwotę do Urzędu Podatkowego. Przeważnie w tę kwotę będzie wliczone ubezpieczenie społeczne. Jeżeli je opłacamy, to mamy prawo do świadczeń np. w razie wypadku, czy choroby. Pracodawca powinien też dostarczać nam potwierdzenie wypłaty, które zaświadczy, że podatek został potrącony.

praca w norwegii » Pracuję w Polsce i w Norwegii, gdzie mam płacić podatek?
Osoby, które pracują w Norwegii, muszą podać organom podatkowym informacje o swoich dochodach, majątku i odliczeniach od tego dochodu. Służy do tego zeznanie podatkowe, które pracownik otrzymuje na przełomie marca i kwietnia po zakończeniu roku dochodowego. Po otrzymaniu rozliczenia podatkowego należy upewnić się, że informacje które podaliśmy, są zgodne z tymi, które podawaliśmy wcześniej w zeznaniu podatkowym. Jeśli już otrzymamy wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i uznamy, że jest ono poprawne, nie musimy go składać. Musimy to zrobić tylko wtedy, jeżeli uważamy, że zostało ono błędnie wypełnione. Jeśli dostrzeżemy w nim błędy, to należy je złożyć w wersji poprawionej do 30 kwietnia.

Odpis standardowy od dochodu


Odpis dla pracownika zagranicznego to odpis, który można wybrać zamiast innych przysługujących nam odliczeń. Wynosi on 10 proc. dochodu i jest ograniczony do 40 000 NOK. Dochód obejmuje dochód ze stosunku pracy z dodatkiem innych świadczeń pieniężnych i rzeczowych oraz ewentualnej nadwyżki zwrotu wydatków otrzymanych w stosunku pracy. Poza odpisem standardowym otrzymamy prawo do następujących odliczeń:

koszty uzyskania przychodu,
• kwotę wolną od podatku,
• wpłaty na publiczny lub prywatny fundusz emerytalny,
• część składki na związki zawodowe.

Jeżeli jesteśmy rezydentem Norwegii przez cały rok podatkowy, to otrzymamy pełne odliczenie kwoty kosztów uzyskania dochodu i pełną kwotę wolną od podatku (12/12). Oznacza to, że jeżeli przebywaliśmy w Norwegii przez 4 miesiące w roku podatkowym, to odliczenia wyniosą 4/12 pełnej kwoty odliczeń. Odpis standardowy dla pracownika zagranicznego jest redukowany proporcjonalnie do okresu pobytu w Norwegii.


 »Praca sezonowa: najwięcej zarobisz w Finlandii i Norwegii 

Jeżeli przebywamy w Norwegii nie dłużej niż 183 dni w roku, albo 270 dni w czasie 36 miesięcy, to podlegamy ograniczonemu obowiązkowi podatkowego i przysługuje nam odpis standardowy. W związku z tym mamy możliwość odliczenia np. faktycznych kosztów podróży z miejsca zamieszkania w Norwegii do miejsca pracy, odliczenia odsetek od pożyczek czy wydatków na dojazdy do domu położonego w innym kraju UE/EOG.

Prawa i obowiązki podatnika w Norwegii


Jeżeli staniesz się podatnikiem w Norwegii, to twoim obowiązkiem będzie powiadamianie władz podatkowych o dochodzie, majątku i odpisach. Wszelkie informacje należy zawrzeć w rocznym zeznaniu podatkowym. Jeżeli jesteś rezydentem podatkowym Norwegii, a jednocześnie rezydentem podatkowym w innym kraju, to masz obowiązek złożyć kompletne zeznanie podatkowe w Norwegii. Władze podatkowe mają jednak obowiązek udzielić ci wszelkich wskazówek i pomocy w wypełnianiu podań oraz zeznań podatkowych. Zawsze też możemy zażądać wglądu w dokumenty dotyczące naszego rozliczenia podatkowego. Jeżeli zaś organ podatkowy będzie rozważał zmianę podanych przez nas w zeznaniu podatkowym kwot, to zostaniemy o tym powiadomieni. Poznamy też termin, do którego będziemy mogli wypowiedzieć się na ten temat. Urząd podatkowy rozpatrzy sprawę i zadecyduje, co będzie podstawą naszego rozliczenia podatkowego.

W dalszej części poradnika przeczytaj:

Jak znaleźć pracę w Norwegii i jakie dokumenty dostarczyć pracodawcy
Typy umów, czas pracy i urlopy w pracy w Norwegii
• Jak opodatkowana jest praca w Norwegii
Świadczenia społeczne wypłacane za pracę w Norwegii
Gdzie szukać pomocy, pracując w Norwegii

 
Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 ~artek88

Najlepiej sprawy podatkowe zlecic odpowiednim firma. Ja od jakiegos czasu korzystam z usług Norlink. Sa rzetelni i profesjonalni, nigdy nie mialem zadnych problemow z urzedami i formalnosciami. Dzieki nim mam przynajmniej ten problem z głowy

! Odpowiedz
2 23 ~TomBle

Witam. Dostałem ofertę do pracy w Norwegii. Przez pierwsze 6 miesięcy 27000 NOK pewnie brutto. Czy mógłby ktoś napisać mi jaka jest tego siła nabywcza na chwile obecna?orientacyjne koszty mieszkania, samochodu, życia itp. Nie zamierzam oszczędzać na interes w Polsce czy dom tutaj. Zamierzam wyjechać na stałe.

! Odpowiedz
12 3 ~Fionex

W tym roku też złożyłem do multinor, czekam ile bedzie

! Odpowiedz
21 1 ~mikson

w zaszyłym roku poraz pierwszy rozliczeniem sie przez moją norwegię. trafiłem do multinora. Trochę było załatwiania papierów o jakie mnie prosili akty slubu, potwierdzenie zamieszkania, papiery dziedziaków itp.. ale się opłacało dostałem najwyższy zwrot jak do tej pory. Muszę powiedzeć, że jestem zadowolony . jedyna sprawa to to, ze czasem czeka się długo na połączenie ale przynajmniej zawsze oddzwaniają

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 2 ~moniNorge

ja tez sie przeniosla do multinor. Wszystko przez telefon, w eksresowym tempie i taniej jak u poprzedniej firmy _ dostalam porade jak uzyskac wiekszy zwrot podatku.

! Odpowiedz
17 1 ~krzysiek66

Jedna osoba już wspomniała o firmie MultiNOR Też z niej korzystałem i byłem bardzo zadowolony. Nie dość, że dzięki nim dostałem spory zwrot ze względu na ulgi, to jeszcze przygotowali mnie na kolejny rok podatkowy i uzyskałem jeszcze większy. Sympatyczni i profesjonalni, z takimi osobami miło się współpracuje! Polecam gorąco :)

! Odpowiedz
8 0 ~lidia

a ja zalatwialam takie rzeczy w firmie ATS Anna Stankiewicz, pomimo tego ze jak niektorzy twierdza uslugi sa stosunkowo drozsze . Oprocz tego mozna sie do nich zwrocic z kazdym problemem, zawsze pomagaja, lub pokieruja odpowiednio / ich strona http://www.pomoc-w-norwegii.com/pl

! Odpowiedz
9 2 ~Iggi

Najbardziej bogatą ofertę dla pracujących w Norwegii ma MultiNOR: http://www.multinor.no/nasze-uslugi.html . Załatwiłem u nich rozliczenie podatku i zasiłek na dziecko. Miła obsługa, dobry kontakt, szybko załatwiają co potrzeba i nie są drodzy. Z czystym sumieniem mogę ich polecić!

! Odpowiedz
7 0 ~Sławek

Ja wybrałem NORLINK i się nie zawiodłem. Nie miałem czasu zająć się tym sam ale na szczęście specjaliści przyszli mi z pomocą :) http://norlink.pl/

! Odpowiedz
7 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.