Jak Finowie budują w Polsce?

Skandynawski sposób projektowania jest w Polsce bardzo szanowany. Skandynawia to obszar, który sztucznie zawężamy do Szwecji, Danii i nie pamiętamy o Finlandii. Chcemy nawiązywać do natury i tego, co dla Finów najbliższe – mówi Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce. W materiale wideo o tym, jakie fińskie rozwiązania sprawdziłyby się na polskim gruncie.

W Finlandii tzw. standard deweloperski to w Polsce mieszkanie, które uważamy za wykończone "pod klucz", ale też ceny w Helsinkach to około 5 tys. euro za mkw., podczas gdy w Warszawie jest to 1,8 tys. euro za mkw. W Finlandii deweloperzy budują głównie z prefabrykatów, w Polsce nadal ta technika nie jest popularna. Rozwiązania powszechnie stosowane w Finlandii to przeszklone, zamknięte balkony, z których można korzystać przez cały rok, niezależnie od pogody. To rozwiązanie z pewnością mogłoby przyjąć się także w Polsce. Jednak, jak przekonuje przedstawiciel fińskiego dewelopera, rynki bardzo się różnią i mimo wieloletniego doświadczenia do każdego z nich trzeba podchodzić indywidualnie.

Prezes fińskiego dewelopera zapytany o perspektywy wejścia do innych polskich miast odpowiada: - Myśląc o kolejnych miastach, rozważamy również zakup lokalnych deweloperów, którzy mają doświadczenie na lokalnych rynkach. Poprzez partnerstwo możemy wejść na rynki, na których jeszcze nie działamy – mówi Tomasz Konarski.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~masakra_edukacyjna

Wszystko pięknie, tylko Finlandia to nie Skandynawia!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Andrzej

W Polsce zabito prefabrykację pod koniec lat osiemdziesiątych i pogrzebano całe budownictwo. Wszędzie na budowach leją beton. Ta technika z punktu projektowego jest bardzo prynmitywna. Pracowalem w biurach finskich wiele lat. Mają olbrzymią wiedzę i systemy ora wspaniale rozwinięty sektor prefabrykacji

! Odpowiedz
1 10 ~Zbych

ale co ma do rzeczy sama cena za metr? Napisz ile wynosi wynagrodzenie w Finlandii (ile metrów można za nie kupić, a ile u nas).

! Odpowiedz
7 1 ~As

Wynagrodzenie wynosi tyle ile wydajność pracy.

! Odpowiedz
2 27 ~SławomirTomasz

Powszechnie mylone są kraje nordyckie i kraje skandynawskie - skandynawskie to Dania, Szwecja i Norwegia, natomiast dodając Islandię i Finlandię mamy kraje nordyckie (gdzie tylko fiński jest totalnie inny i zupełnie nie podobny do pozostałych języków nordyckich - jakby spoza rodziny). Jako ciekawostkę powiem wam, że w Finlandii są 2 języki urzędowe i tym drugim jest szwedzki! Wszystkie te kraje są ciekawe i warte odwiedzenia pomimo że drogie to fajnie jest zobaczyć słońce o północy (w lecie) albo zorzę polarną ( najlepiej w zimie), fiordy, gejzery czy też odwiedzić Rovaniemi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~Eskimos

Do nordyckich dodajemy Estonię!

! Odpowiedz
1 9 ~Eskimos odpowiada ~Eskimos

...i na upartego Wyspy Owcze i Grenlandię

! Odpowiedz
0 7 ~wladimir odpowiada ~Eskimos

i na bardziej upartego Rosję i Białoruś

! Odpowiedz
18 37 ~może_tak_lepiej

Niech Finowie budują u siebie, a w Polsce lepiej żeby zajęły się budownictwem polskie firmy.

! Odpowiedz
0 1 ~sdhg

a w warszawie niech buduja rodowici warszawiacy a nie obcy spoza warszawy. jak juz byc ograniczonym rasista ( a sa idioci ktorzy uwazaja ze istnieje cos takiego jak rasa polska, zupelnie inna niz reszta ludzkosci ) - to na calego. mozemy to jeszcze zawezic ze tylko ludzie urodzeni w danej dzielnicy moga budowac domy w danej dzielnicy. ale czemu na tym poprzestawac?? niech tylko ludzie urodzeni na danej ULICY maja prawo budowac na tejze ulicy - ale juz nei na sasiedniej !! idiotow nie brakuje, nic mnie juz nie zaskoczy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne