REKLAMA

Izraelski ostrzał zniszczył wieżowiec, w którym mieściły się biura AP i Al-Dżaziry

2021-05-15 14:54
publikacja
2021-05-15 14:54
Izraelski ostrzał zniszczył wieżowiec, w którym mieściły się biura AP i Al-Dżaziry
Izraelski ostrzał zniszczył wieżowiec, w którym mieściły się biura AP i Al-Dżaziry
/ Associated Press

13-piętrowy blok, który mieścił m.in. biura agencji Associated Press i telewizji Al-Dżazira, runął w sobotę w wyniku uderzenia izraelskich rakiet - informuje AP. Właściciel budynku został ostrzeżony z wyprzedzeniem o ataku.

Jak podaje agencja, do uderzenia doszło około godziny po tym, jak izraelskie wojsko rozkazało ewakuację budynku. Nie podano, dlaczego blok był celem ostrzału. Oprócz redakcji mediów w budynku mieściły się również inne biura firm oraz mieszkania. Według relacji AFP w budynek trafiło kilka rakiet.

"Biegliśmy schodami z 11. piętra, teraz patrzymy na budynek z daleka, modląc się, by izraelska armia ostatecznie zrezygnowała (z uderzenia - PAP)" - pisał na Twitterze tuż przed atakiem korespondent AP w Gazie Fares Akram.

Wcześniej w sobotę w wyniku izraelskiego nalotu na obóz dla uchodźców zginęła 10-osobowa rodzina, co było najkrwawszym dotąd atakiem ze strony Izraela. Z kolei w Ramat Gan pod Tel Awiwem wystrzelona przez Hamas rakieta zabiła 50-letniego Izraelczyka.

USA przekazały Izraelowi, że zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzy jest "najwyższą odpowiedzialnością" - oznajmił Biały Dom w sobotę na Twitterze.

"Zakomunikowaliśmy bezpośrednio Izraelczykom, że zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzy i niezależnych mediów jest najwyższą odpowiedzialnością" - napisała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Izrael ostrzegł o nadchodzącym uderzeniu ok. godzinę przed nalotem, a dziennikarze i mieszkańcy zdążyli się ewakuować.

Jak podało izraelskie wojsko, w budynku miał prowadzić działalność wywiad wojskowy Hamasu, wobec czego blok stanowił prawnie uzasadniony cel działań wojskowych.

"Po uprzednim ostrzeżeniu cywilów i zapewnieniu czasu na ewakuację myśliwce IDF (Sił Obronnych Izraela - PAP) uderzyły w wielopiętrowy budynek zawierający zasoby wywiadowcze wywiadu wojskowego Hamasu. W budynku znajdowały się biura cywilnych mediów, za którymi chowa się Hamas i których celowo używa jako ludzkich tarcz" - napisano na Twitterze IDF.

Oburzenie i szok z powodu ataku wyraził szef AP Gary Pruitt.

"Oni (izraelscy wojskowi - PAP) od dawna znali lokalizację naszego biura i wiedzieli, że są tam dziennikarze. (...) To wysoce niepokojące wydarzenie. O mały włos uniknęliśmy okropnej utraty życia" - napisał Pruitt w oświadczeniu. "Przez to, co stało się dzisiaj, świat będzie wiedzieć mniej o tym, co dzieje się w Gazie" - dodał.

Sobota jest kolejnym dniem działań wojennych między Izraelem i rządzącym w Strefie Gazy Hamasem. W izraelskim uderzeniu na obóz dla uchodźców zginęła tego dnia 10-osobowa rodzina, zaś w wyniku ostrzału rakietowego Hamasu zginął 50-letni mieszkaniec Ramat Gan pod Tel Awiwem. Izraelskie wojsko poinformowało też o udaremnieniu próby wysłania drona uzbrojonego w materiały wybuchowe w kierunku Izraela. Według IDF dron spadł na miejsce startu, zabijając dwóch członków palestyńskiej organizacji.

Izraelski minister obrony Beni Ganc, cytowany przez portal dziennika "Jerusalem Post", oświadczył w sobotę, że jeśli ostrzał rakietowy ze strony Hamasu w Strefie Gazy nie ustanie, Izrael odetnie pomoc ekonomiczną dla Palestyńczyków mającą złagodzić skutki kryzysu ekonomicznego. Dodał, że wojsko jest "gotowe na każdy scenariusz" na Zachodnim Brzegu, gdyby doszło tam do walk oraz zamieszek, zaznaczył jednak, że "nie zależy mu na eskalacji".

Jak dotąd w toczących się od poniedziałku starciach między Izraelem i Hamasem zginęło co najmniej 139 Palestyńczyków i dziewięciu Izraelczyków. (PAP)

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
grab
Dziennikarze jak święte krowy...
lelo1949
Wprowadzi błękitne hełmy,chcą zrobić drugą Syrię i nastąpne tysiące uchodżców?
tomitomi
Mój Boże ! , jak za okupacji ; tylko jedna godziną na spakowanie się ! ! !
katzpodola
Przecież uczyli się od Hitlera
prs
Nikt nie zapyta dlaczego Hamas tak postepuje, nie inaczej?..
Prawda boli..
pyton112
Tam gdzie żyd tam problem...a jednak Hitler miał rację...szkoda że się mu nie udało...
prs
Nie o to chodzi..by Hitler mordowal miliony.. lecz o to by tepic ich agresywnosc ekonomiczna.
Bog zrozumial i potepil plemie, egipskich niewolnikow.. maja wloczyc sie bez konca..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
skaurus
"ledwo uniknęliśmy okropnej utraty życia" zęby bolą od takiego tłumaczenia.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Konflikt Izrael-Palestyna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki