Inwestorzy indywidualni uciekają z GPW

Adam Hajdamowicz2019-03-01 15:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-03-01 15:55
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW jeszcze nigdy nie był niższy. Po raz kolejny na znaczeniu zyskała tym samym zagranica. Zupełnie odwrotną sytuację mamy z kolei na rynku NewConnect.

W 2018 roku inwestorzy indywidualni wygenerowali 12 proc. obrotów na Głównym Rynku GPW, co oznacza spadek o 4 p.p. proc. względem roku poprzedniego. Co więcej, tak niski udział „Kowalskich” w obrotach był tylko raz w historii – w 2015 roku, jest to zatem wyrównanie tego (raczej) niechlubnego rekordu. Udziały zagranicy w obrotach na polskiej giełdzie wzrosły w tym czasie do 59 proc., a więc są aż o 10 p.p. wyższe niż jeszcze cztery lata temu. Jest to także potwierdzenie tendencji ze statystyk obrotów, jakie pojawiły się już po pierwszym półroczu 2018 roku

Wzrost udziału w obrotach nie oznacza jednak, że inwestorzy spoza Polski nagle zwiększyli swoje zainteresowanie naszą giełdą. W rzeczywistości handlują oni nawet mniej (spadek ze 125 do 120 mld złotych rdr). Wzrost znaczenia zagranicy na GPW wynika zatem wyłącznie ze słabości polskich inwestorów. Obroty generowane przez „Kowalskich” zaliczyły w ciągu roku zjazd o ponad jedną trzecią (spadek z 37,7 na 24,5 mld złotych), do czego z pewnością głównie przyczyniła się nie najlepsza koniunktura na rynku giełdowym. Zwiększeniu znaczenia inwestorów zagranicznych pomaga także stopniowy spadek obrotów polskich instytucji (29 proc. udziałów w 2018 roku).

Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji (w proc.) / GPW

Zupełnie odwrotną sytuację niż na głównym rynku mieliśmy na NewConnect. Tam obroty w 2018 roku wzrosły rdr o ok. 250 mln złotych i to przy udziale niemal wyłącznie inwestorów indywidualnych, których udział w całości obrotów wzrósł aż do 83 proc. Udział zagranicy oscyluje dziś zatem w okolicach trzech procent, co jest niejako powrotem do sytuacji z początków dekady.

Spółkami z NewConnect, które w ostatnim czasie zdominowały obroty na tym rynku, są niewątpliwie producenci gier. Wyraźnie pokazują to statystyki spółek o najwyższych obrotach na „małym parkiecie”, gdzie aż pięć pierwszych pozycji zajmuje właśnie gaming. Można zatem nieśmiało postawić tezę, że to prawdopodobnie ta branża sprawiła, że inwestorzy indywidualni w większym stopniu zainteresowali się NewConnectem. Ich entuzjazmu zdaje się jednak nie podzielać zagranica.

Struktura inwestorów na rynku NewConnect (w proc.) / GPW

Jako ciekawostkę warto także wspomnieć o rynku Catalyst, o którym zaczęło się znacznie więcej mówić w związku z aferą GetBacku. To co najbardziej wzbudza uwagę to fakt, że udział na rynku obligacji inwestorów zagranicznych spadł w ubiegłym roku praktycznie do zera.

Struktura inwestorów na rynku obligacji (w proc.) / GPW

Zgodnie z przyjętą metodologią udziały poszczególnych grup inwestorów bazują na wynikach 
ankiety, na którą odpowiadają krajowe biura maklerskie, a także na danych o obrotach zdalnych członków giełdy. Działalność animatorów oraz zarządzanie portfelem klientów zostało potraktowane jako działalność krajowych inwestorów instytucjonalnych. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
carlito1
Na GPW wałek, wałkiem, wałki pogania..... Dno i dwa metry mułu... Są na prawdę lepsze sposoby na stratę pieniędzy...
open_mind
A tymczasem w USA MAGA Prawda czy fałsz?
Oto 18 naprawdę wielkich punktów, które pokazują, że gospodarka USA zaczyna bardzo szybko rozpadać się ...

# 1 Zaciągania pożyczek w gospodarstwach rolnych osiągnęły najwyższy poziom, jaki widzieliśmy od 9 lat.

# 2 Dowiedzieliśmy się, że eksport USA spadł
A tymczasem w USA MAGA Prawda czy fałsz?
Oto 18 naprawdę wielkich punktów, które pokazują, że gospodarka USA zaczyna bardzo szybko rozpadać się ...

# 1 Zaciągania pożyczek w gospodarstwach rolnych osiągnęły najwyższy poziom, jaki widzieliśmy od 9 lat.

# 2 Dowiedzieliśmy się, że eksport USA spadł o 4 miliardy dolarów w grudniu.

# 3 J.C. Penney właśnie ogłosił, że zamknie kolejne 24 sklepy.

# 4 Victoria's Secret właśnie ogłosiła plany zamknięcia 53 sklepów.

# 5 W czwartek Gap ogłosił, że zamknie 230 sklepów w ciągu najbliższych dwóch lat.

# 6 Payless ShoeSource ogłosił bankructwo i zamyka wszystkie 2100 sklepów.

# 7 Tesla zamyka również wszystkie swoje fizyczne punkty sprzedaży, a teraz będzie sprzedawać wyłącznie pojazdy online.

# 8 Firma PepsiCo zaczęła zwalniać pracowników i zobowiązała się do "milionów dolarów w postaci odpraw emerytalnych".

# 9 Wskaźnik Baltic Dry spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch lat.

# 10 Jest to najgorszy spadek w przypadku kluczowych zamówień w USA w ciągu trzech lat.

# 11 Jesteśmy świadkami największego spadku indeksu biznesowego Philly Fed od ponad 7 lat.

# 12 W styczniu sprzedaż istniejących domów spadła o 8,9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. To był trzeci miesiąc z rzędu, kiedy odnotowaliśmy spadek o co najmniej 8 procent. Jest to absolutnie katastrofalny trend dla branży nieruchomości.

# 13 budowa domów w USA spadła o 11,2 procent w grudniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

# 14 W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż domów w południowej Kalifornii spadła o 17 procent w styczniu.

# 15 W grudniu sprzedaż domów w hrabstwie Sacramento spadła o 22,5 procenta w porównaniu z rokiem poprzednim.

# 16 Oczekuje się, że sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych spadnie z roku na rok o 13 miesięcy z rzędu.

# 17 Ponad 166 miliardów dolarów zadłużenia z tytułu kredytów studenckich jest teraz "poważnie zaległe". To rekord wszechczasów.

# 18 Ponad 7 milionów Amerykanów ma opóźnienie w spłacie kredytu samochodowego. Jest to także nowy rekord wszechczasów i jest znacznie wyższy niż wszystko, czego byliśmy świadkami podczas ostatniej recesji.
marianpazdzioch
W państwie solidarności swołecznej giełda i oszczędzanie nie są potrzebne. Prezes ze wspólnego kotła da każdemu jeść wg aktualnych potrzeb. Jego potrzeb wyborczych.
open_mind
A tymczasem Rumunia naiwnie pragnie repatriować 61 ton złota z Wielkiej Brytanii. Zobaczymy jak jej pójdzie.
open_mind
Polska niech lepiej trzyma złoto w Wielkiej Brytanii, bo Glapiński czasami by je na dworki wydał, jak u niego może taka jurność jak u posła Niesiołowskiego.
czadfad
1. Ubrac leszczy w papier.
2. Transfer kasy poza spółkę.
3. Wykup za 10% wartosci.
Oczywiscie dla KNF to normalnosc bo wszyscy tak robia
skasowane_konto
czy można im się dziwić, dlaczego tak późno powinno brzmieć pytanie. Pokażcie mi tych indywidualnych inwestorów którzy dorobili się majątku na giełdzie.
olllo
Dopóki ,,złodziejski'' przymusowy wykup będzie , dopóty inwestorzy nie dadzą się okradać . Bo jak można nazwać sytuację w której kupuje akcje za milion zł , trzymam je kilka lat , właściciele firmy doprowadzają spółkę do skraju bankructwa a następnie wykupują za grosze , i co inwestuje milion a za kilka Dopóki ,,złodziejski'' przymusowy wykup będzie , dopóty inwestorzy nie dadzą się okradać . Bo jak można nazwać sytuację w której kupuje akcje za milion zł , trzymam je kilka lat , właściciele firmy doprowadzają spółkę do skraju bankructwa a następnie wykupują za grosze , i co inwestuje milion a za kilka lat mam 5000 zł . To tak jakbym kupił dom za milion a za kilka lat poprzedni właściciel wyrzuca mnie z domu i daje mi 5 tysięcy . To jest uczciwość ?
distefano
Też mnie to wkurza totalnie. Nawet niekoniecznie mogą doprowadzać spółkę na skraj bankructwa. Wystarczy mały free float i manipulacja kursem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki