REKLAMA

Inwestorzy indywidualni uciekają z GPW

Adam Hajdamowicz2019-03-01 15:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-03-01 15:55
Inwestorzy indywidualni uciekają z GPW
Inwestorzy indywidualni uciekają z GPW
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW jeszcze nigdy nie był niższy. Po raz kolejny na znaczeniu zyskała tym samym zagranica. Zupełnie odwrotną sytuację mamy z kolei na rynku NewConnect.

W 2018 roku inwestorzy indywidualni wygenerowali 12 proc. obrotów na Głównym Rynku GPW, co oznacza spadek o 4 p.p. proc. względem roku poprzedniego. Co więcej, tak niski udział „Kowalskich” w obrotach był tylko raz w historii – w 2015 roku, jest to zatem wyrównanie tego (raczej) niechlubnego rekordu. Udziały zagranicy w obrotach na polskiej giełdzie wzrosły w tym czasie do 59 proc., a więc są aż o 10 p.p. wyższe niż jeszcze cztery lata temu. Jest to także potwierdzenie tendencji ze statystyk obrotów, jakie pojawiły się już po pierwszym półroczu 2018 roku

Wzrost udziału w obrotach nie oznacza jednak, że inwestorzy spoza Polski nagle zwiększyli swoje zainteresowanie naszą giełdą. W rzeczywistości handlują oni nawet mniej (spadek ze 125 do 120 mld złotych rdr). Wzrost znaczenia zagranicy na GPW wynika zatem wyłącznie ze słabości polskich inwestorów. Obroty generowane przez „Kowalskich” zaliczyły w ciągu roku zjazd o ponad jedną trzecią (spadek z 37,7 na 24,5 mld złotych), do czego z pewnością głównie przyczyniła się nie najlepsza koniunktura na rynku giełdowym. Zwiększeniu znaczenia inwestorów zagranicznych pomaga także stopniowy spadek obrotów polskich instytucji (29 proc. udziałów w 2018 roku).

fot. / / GPW

Zupełnie odwrotną sytuację niż na głównym rynku mieliśmy na NewConnect. Tam obroty w 2018 roku wzrosły rdr o ok. 250 mln złotych i to przy udziale niemal wyłącznie inwestorów indywidualnych, których udział w całości obrotów wzrósł aż do 83 proc. Udział zagranicy oscyluje dziś zatem w okolicach trzech procent, co jest niejako powrotem do sytuacji z początków dekady.

Spółkami z NewConnect, które w ostatnim czasie zdominowały obroty na tym rynku, są niewątpliwie producenci gier. Wyraźnie pokazują to statystyki spółek o najwyższych obrotach na „małym parkiecie”, gdzie aż pięć pierwszych pozycji zajmuje właśnie gaming. Można zatem nieśmiało postawić tezę, że to prawdopodobnie ta branża sprawiła, że inwestorzy indywidualni w większym stopniu zainteresowali się NewConnectem. Ich entuzjazmu zdaje się jednak nie podzielać zagranica.

fot. / / GPW

Jako ciekawostkę warto także wspomnieć o rynku Catalyst, o którym zaczęło się znacznie więcej mówić w związku z aferą GetBacku. To co najbardziej wzbudza uwagę to fakt, że udział na rynku obligacji inwestorów zagranicznych spadł w ubiegłym roku praktycznie do zera.

fot. / / GPW

Zgodnie z przyjętą metodologią udziały poszczególnych grup inwestorów bazują na wynikach 
ankiety, na którą odpowiadają krajowe biura maklerskie, a także na danych o obrotach zdalnych członków giełdy. Działalność animatorów oraz zarządzanie portfelem klientów zostało potraktowane jako działalność krajowych inwestorów instytucjonalnych. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
carlito1
Na GPW wałek, wałkiem, wałki pogania..... Dno i dwa metry mułu... Są na prawdę lepsze sposoby na stratę pieniędzy...
open_mind
A tymczasem w USA MAGA Prawda czy fałsz?
Oto 18 naprawdę wielkich punktów, które pokazują, że gospodarka USA zaczyna bardzo szybko rozpadać się ...

# 1 Zaciągania pożyczek w gospodarstwach rolnych osiągnęły najwyższy poziom, jaki widzieliśmy od 9 lat.

# 2 Dowiedzieliśmy się, że eksport USA spadł
A tymczasem w USA MAGA Prawda czy fałsz?
Oto 18 naprawdę wielkich punktów, które pokazują, że gospodarka USA zaczyna bardzo szybko rozpadać się ...

# 1 Zaciągania pożyczek w gospodarstwach rolnych osiągnęły najwyższy poziom, jaki widzieliśmy od 9 lat.

# 2 Dowiedzieliśmy się, że eksport USA spadł o 4 miliardy dolarów w grudniu.

# 3 J.C. Penney właśnie ogłosił, że zamknie kolejne 24 sklepy.

# 4 Victoria's Secret właśnie ogłosiła plany zamknięcia 53 sklepów.

# 5 W czwartek Gap ogłosił, że zamknie 230 sklepów w ciągu najbliższych dwóch lat.

# 6 Payless ShoeSource ogłosił bankructwo i zamyka wszystkie 2100 sklepów.

# 7 Tesla zamyka również wszystkie swoje fizyczne punkty sprzedaży, a teraz będzie sprzedawać wyłącznie pojazdy online.

# 8 Firma PepsiCo zaczęła zwalniać pracowników i zobowiązała się do "milionów dolarów w postaci odpraw emerytalnych".

# 9 Wskaźnik Baltic Dry spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch lat.

# 10 Jest to najgorszy spadek w przypadku kluczowych zamówień w USA w ciągu trzech lat.

# 11 Jesteśmy świadkami największego spadku indeksu biznesowego Philly Fed od ponad 7 lat.

# 12 W styczniu sprzedaż istniejących domów spadła o 8,9 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. To był trzeci miesiąc z rzędu, kiedy odnotowaliśmy spadek o co najmniej 8 procent. Jest to absolutnie katastrofalny trend dla branży nieruchomości.

# 13 budowa domów w USA spadła o 11,2 procent w grudniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

# 14 W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż domów w południowej Kalifornii spadła o 17 procent w styczniu.

# 15 W grudniu sprzedaż domów w hrabstwie Sacramento spadła o 22,5 procenta w porównaniu z rokiem poprzednim.

# 16 Oczekuje się, że sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych spadnie z roku na rok o 13 miesięcy z rzędu.

# 17 Ponad 166 miliardów dolarów zadłużenia z tytułu kredytów studenckich jest teraz "poważnie zaległe". To rekord wszechczasów.

# 18 Ponad 7 milionów Amerykanów ma opóźnienie w spłacie kredytu samochodowego. Jest to także nowy rekord wszechczasów i jest znacznie wyższy niż wszystko, czego byliśmy świadkami podczas ostatniej recesji.
marianpazdzioch
W państwie solidarności swołecznej giełda i oszczędzanie nie są potrzebne. Prezes ze wspólnego kotła da każdemu jeść wg aktualnych potrzeb. Jego potrzeb wyborczych.
open_mind
A tymczasem Rumunia naiwnie pragnie repatriować 61 ton złota z Wielkiej Brytanii. Zobaczymy jak jej pójdzie.
open_mind
Polska niech lepiej trzyma złoto w Wielkiej Brytanii, bo Glapiński czasami by je na dworki wydał, jak u niego może taka jurność jak u posła Niesiołowskiego.
czadfad
1. Ubrac leszczy w papier.
2. Transfer kasy poza spółkę.
3. Wykup za 10% wartosci.
Oczywiscie dla KNF to normalnosc bo wszyscy tak robia
skasowane_konto
czy można im się dziwić, dlaczego tak późno powinno brzmieć pytanie. Pokażcie mi tych indywidualnych inwestorów którzy dorobili się majątku na giełdzie.
olllo
Dopóki ,,złodziejski'' przymusowy wykup będzie , dopóty inwestorzy nie dadzą się okradać . Bo jak można nazwać sytuację w której kupuje akcje za milion zł , trzymam je kilka lat , właściciele firmy doprowadzają spółkę do skraju bankructwa a następnie wykupują za grosze , i co inwestuje milion a za kilka Dopóki ,,złodziejski'' przymusowy wykup będzie , dopóty inwestorzy nie dadzą się okradać . Bo jak można nazwać sytuację w której kupuje akcje za milion zł , trzymam je kilka lat , właściciele firmy doprowadzają spółkę do skraju bankructwa a następnie wykupują za grosze , i co inwestuje milion a za kilka lat mam 5000 zł . To tak jakbym kupił dom za milion a za kilka lat poprzedni właściciel wyrzuca mnie z domu i daje mi 5 tysięcy . To jest uczciwość ?
distefano
Też mnie to wkurza totalnie. Nawet niekoniecznie mogą doprowadzać spółkę na skraj bankructwa. Wystarczy mały free float i manipulacja kursem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki