REKLAMA

EBC nadal nie podnosi stóp procentowych, ale zmniejsza skalę zakupów obligacji

Maciej Kalwasiński2022-03-10 13:45, akt.2022-03-10 15:22analityk Bankier.pl
publikacja
2022-03-10 13:45
aktualizacja
2022-03-10 15:22

Pomimo rekordowej inflacji w strefie euro, przekraczającej w niektórych krajach 10 proc., i uzasadnionych obaw przed dalszym jej wzrostem, Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego nadal nie decyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Zapowiedziała jednak zmniejszenie skali zakupów aktywów w ramach APP.

EBC nadal nie podnosi stóp procentowych, ale zmniejsza skalę zakupów obligacji
EBC nadal nie podnosi stóp procentowych, ale zmniejsza skalę zakupów obligacji
/ Unia Europejska

"Inwazja Rosji na Ukrainę to dla Europy punkt zwrotny. Rada Prezesów wyraża pełne poparcie dla narodu Ukrainy. Zapewni korzystne warunki płynnościowe i wdroży sankcje uchwalone przez Unię Europejską i rządy europejskich państw. Rada Prezesów podejmie wszelkie niezbędne działania na rzecz realizacji mandatu EBC do utrzymania stabilności cen i ochrony stabilności finansowej" - podkreślono w komunikacie Rady Prezesów EBC, organie decydującym o polityce monetarnej strefy euro.

"Stopy procentowe podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym, jak i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc." – czytamy. Zapis ten nie zmienia się już od ponad 2 lat - EBC po raz ostatni obniżył stopy we wrześniu 2019 r. Ich poziom jest obecnie najniższy w historii. Z komunikatu zniknęła za to fraza, że Rada może obniżyć stopy proc. Wskazano również, że do podwyżki stóp będą "wyważone i stopniowe" i może do nich dojść "po pewnym czasie" od zakończenia programu APP - przed miesiącem użyto sformułowania "na krótko po" końcu programu.

Reklama

W związku z „zamrożeniem” stóp procentowych, rynek większą uwagę zwraca na programy skupu aktywów prowadzone przez bank centralny strefy euro. EBC ogłosił dziś, że zmniejszy skalę zakupów aktywów w ramach programu APP do 40 mld euro w kwietniu, 30 mld euro w maju i 20 mld euro w czerwcu. Przed miesiącem zamierzał w II kwartale skupować papiery za 40 mld euro miesięcznie. Skala programu w III kwartale będzie "zależeć od danych i odzwierciedlać ocenę perspektyw gospodarczych przez Radę w danym czasie". "Jeśli napływające dane będą potwierdzać oczekiwanie, że średniookresowe perspektywy inflacji nie osłabią się nawet po zakończeniu prowadzonych przez Radę Prezesów zakupów netto aktywów, Rada zakończy zakupy netto w ramach programu APP w trzecim kwartale" - napisano w komunikacie. W lutym planowano, że w III kwartale w ramach APP będą skupowane papiery za 20 mld euro miesięcznie.

Rada podtrzymała wcześniejsze zobowiązanie do zaprzestania zakupów prowadzonych w ramach pandemicznego programu PEPP. Odsetki z papierów skupionych w ramach programu będą reinwestowane przynajmniej do końca 2024 r.

"Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosowywać wszystkie swoje narzędzia, żeby sprawić, że inflacja ustabilizuje się na docelowym poziomie 2% w średnim okresie" - podkreślono na koniec komunikatu.

W reakcji na decyzję EBC euro umocniło się - kurs EUR/USD wzrósł z 1,1040 do przeszło 1,11. Rynek przesunął oczekiwania dot. pierwszej podwyżki stóp proc. na wrzesień. Na dość jastrzębią postawę, przynajmniej na standardy banku centralnego strefy euro, spadkami zareagowały za to obligacje państw eurozony. W trakcie wystąpienia Christine Lagarde eurodolar osunął się z powrotem poniżej 1,1040.

EBC nie decyduje się na podwyżkę rekordowo niskich stóp procentowych pomimo rekordowego tempa wzrostu cen w strefie euro. Inflacja HICP przyspieszyła w lutym do 5,8 proc. rdr wobec 5,1 proc. odnotowanych w styczniu, 5 proc. w grudniu i 4,9 proc. w listopadzie - przedstawił wstępne dane Eurostat. To także rezultat znacznie przekraczający 2-procentowy, „symetryczny” cel Europejskiego Banku Centralnego. Najszybciej rosły ceny na Litwie (13,9 proc.), w Estonii (12,4 proc.) oraz w Belgii (9,6 proc.) i na Łotwie (8,9 proc.). Nawet w krajach o najniższej inflacji HICP (Francja – 4,1 proc., Finlandia i Malta – 4,3 proc.) dwukrotnie przekraczała ona cel EBC.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

EBC podwyższa prognozę inflacji

Inwazja Rosji w Ukrainie jest znacznym ryzykiem dla inflacji - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC. Lagarde dodała, że bilans ryzyka dla perspektyw gosp. w strefie euro jest przechylony na stronę negatywną.

"Ryzyko dla perspektyw gospodarczych znacznie wzrosło wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę, a w bilansie ryzyk przeważają czynniki o charakterze negatywnym. Chociaż ryzyko związane z pandemią zmalało, wojna na Ukrainie może mieć silniejszy wpływ na nastroje gospodarcze i ponownie zaostrzyć ograniczenia po stronie podaży. Utrzymujące się wysokie koszty energii, wraz z utratą zaufania, mogą obniżyć popyt bardziej niż oczekiwano oraz ograniczyć konsumpcję i inwestycje" - powiedziała Lagarde.

"Te same czynniki stanowią zagrożenia dla perspektyw inflacji, która w najbliższym czasie jest zwyżkowa. Wojna na Ukrainie stanowi poważne ryzyko wzrostu inflacji, zwłaszcza dla cen energii. Jeśli presja cenowa przełoży się na wyższe niż oczekiwano podwyżki płac lub jeśli wystąpią niekorzystne, trwałe implikacje po stronie podaży, inflacja może również okazać się wyższa w średnim okresie. Gdyby jednak popyt osłabł w średnim okresie, mogłoby to również zmniejszyć presję na ceny" - dodała.

Prezes EBC przedstawiła również najnowsze prognozy makroekonomiczne dla strefy euro. W porównaniu do grudniowego scenariusza podwyższono prognozę inflacji na ten rok (do 5,1 proc. z 3,2 proc.) i kolejne lata (do 2,1 proc. z 1,8 proc. w 2023 r. oraz 1,9 proc. z 1,8 proc. w 2024 r.). W dół poszły za to oczekiwania wobec tempa wzrostu PKB (do 3,7 proc. z 4,2 proc. w 2022 r. oraz 2,8 proc. z 2,9 proc. w 2023 r.).

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
polski_patriota
Co-sik wygląda jak Globalizacja została pokonana. Jak świat mógł tak się nawzajem uzależnić. A ja zawsze piszę, od kolebki do mogiły zawsze licz na własne siły. To co czeka teraz świat to nawet twórcom fantastycznych filmów się nie śniło. Oczywiście Mirki jeszcze tego nie ogarniają.
A rządom został jedynie tylko jeden plan "więcej
Co-sik wygląda jak Globalizacja została pokonana. Jak świat mógł tak się nawzajem uzależnić. A ja zawsze piszę, od kolebki do mogiły zawsze licz na własne siły. To co czeka teraz świat to nawet twórcom fantastycznych filmów się nie śniło. Oczywiście Mirki jeszcze tego nie ogarniają.
A rządom został jedynie tylko jeden plan "więcej dodruku" strach się bać to delikatnie powiedziane.
Skończą się wakacje zagraniczne itd. Będziemy się cieszyć jak będziemy mogli ziemniaki hodować na parapecie. I wodę czerpać z przydomowej studni. Skończyły się kafelki duperelki. Wężykiem to proszę podkreślić.
polski_patriota
Tylko PIMCO USA straci miliardy, jeśli Rosja nie wywiąże się z zadłużenia zagranicznego.
Oj fundusze pracownicze i plany odleciały w kosmos, a z Chinami podobna sytuacja np... Evergreen i podobne. To się nazywa "Sankcje bumerangowe!"
koperytko
Usystematyzujmy
1. EBC nie podnosi stóp aby nie spowodować bankructw kilku krajów. Wystarczy ze za dług włochy Hiszpania Portugalia Grecja Belgia itd zaczną płacic 3% i w tym momencie mają gigantyczne problemy z bankructwem włacznie
2 Inflacja wynika z cen surowców, żywnosci spowodowane dodrukiem EBC i FED oraz wojna na Ukrainie
3
Usystematyzujmy
1. EBC nie podnosi stóp aby nie spowodować bankructw kilku krajów. Wystarczy ze za dług włochy Hiszpania Portugalia Grecja Belgia itd zaczną płacic 3% i w tym momencie mają gigantyczne problemy z bankructwem włacznie
2 Inflacja wynika z cen surowców, żywnosci spowodowane dodrukiem EBC i FED oraz wojna na Ukrainie
3 Polsce nie grozi dynamiczne osłabienie pln bo Polska ma takie rezerwy którymi sa wstaie wykupić wszystkie pln posiadane przez spekułe i Polska gospodarka nie jest eksponowana na waluty obce
4Niemcy nie pozwola aby Polska zyskała jeszcze większą konkurencyjność ze wzgledu na osłabienie pln
.... reszta to wymysły lemingozy...
po_co
EBC gra dla największych gospodarek i rozwala tym samym chociażby rynek mieszkaniowy tych mniejszych które absolutnie nie udźwigną większych stóp procentowych. W Polsce tylko 15% Polaków ma kredyty hipoteczne więc nawet zakładając najgorszą z możliwych sytuację, to wciąż wywindowanie stóp do niebotycznych poziomów nie załamie gospodarki EBC gra dla największych gospodarek i rozwala tym samym chociażby rynek mieszkaniowy tych mniejszych które absolutnie nie udźwigną większych stóp procentowych. W Polsce tylko 15% Polaków ma kredyty hipoteczne więc nawet zakładając najgorszą z możliwych sytuację, to wciąż wywindowanie stóp do niebotycznych poziomów nie załamie gospodarki w stopniu takim w jakim stanie się to nawet przy niewielkich ruchach w małych państwach strefy euro.

Jeżeli chcemy mieć w Polsce walutę która pozwoli bezpiecznie uciekać z kraju gdy wejdą tu Rosjanie to tak euro jest opcją ale jeżeli chcemy się rozwijać, a rozwijamy się dużo szybciej niż zachodnia Europa, to złotówka nam na to pozwala w znacznie większym stopniu.

Nie rozumiem po co ludzie walczą swoimi opiniami z podstawowymi zasadami ekonomii... chwycili by za dowolny podręcznik na poziomie szkoły średniej i poczytali o podstawach polityki monetarnej. Kurde ludziska jest Internet i wiedza jest wszędzie, nie sięgajcie po opinie od Cejrowskiego czy Korwina tylko zacznijcie w końcu czytać książki.
friedens
Ropa i gaz w euro są dużo tansze niż w złotych to się teraz liczy najbardziej. Za kilka dni litr benzyny będzie po 10 PLN. Chyba że Glapońskiego , którry nadużył zaufania obywateli i rynków, zastąpi prof. Balcerowicz
competitionatp
za samo wypisywanie podobnych głupot moderatorzy powinni ci dać odpocząć od pisania podobnych bredni.
koperytko
no powaznie - leszek b jest wstanie zmniejszyć ceny ropy pszenicy rzepaku mleka itd ? Cudotworca ?
polski_patriota
Czy już czas uruchomić ruchome punkty skupu? po: Biżuterię złotą skupuje, złoto monety złote skupuje. Nie proszę pana szef powiedział że nie, kryptowalut nie skupujemy oraz Euro i Dolarów, tylko metal złoty, że co złotówki? Przepraszam następny proszę.
xiven
20% to teraz nowy standard, jutro się dowiecie że nobliści ekonomii i profesorowie z polskich szkółek odkryli że inflacja 20% jest optymalna a jak ktoś twierdzi inaczej to jest szurem!
po_co
I teraz pytanie do wszystkich ekonomicznych "geniuszy", który stale podkreślają stabilność Euro, jak mniejsze gospodarki mają wytrzymać presję inflacyjną kiedy jedyny mechanizm regulujący wartość pieniądza jest w rękach EBC nad którym chociażby Słowacja nie ma większej kontroli od Polski?

Dla Niemca którego średnia
I teraz pytanie do wszystkich ekonomicznych "geniuszy", który stale podkreślają stabilność Euro, jak mniejsze gospodarki mają wytrzymać presję inflacyjną kiedy jedyny mechanizm regulujący wartość pieniądza jest w rękach EBC nad którym chociażby Słowacja nie ma większej kontroli od Polski?

Dla Niemca którego średnia wypłata wynosi 3000 euro, podniesienie ceny o 10% jest do wytrzymania ale dla Słowaka który za wiele towarów płaci tyle samo co Niemiec to samo 10% naliczane jest od średniej wypłaty wynoszącej 1000 euro. To oznacza, że obywatele Słowacji odczują podwyżki trzy razy bardziej boleśniej niż obywatele Niemiec.

Tymczasem EBC będzie bronić interesów największych czyli właśnie Niemiec czy Francji bo to tam generowane jest najwięcej PKB i to tam kredyty muszą być tanie. Kredyty za które zapłaci cała reszta Europy. W tym biedniejsza i to znacznie Słowacja.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki