REKLAMA

Kosmetyczny spadek tureckiej inflacji

2022-12-05 08:42
publikacja
2022-12-05 08:42

Listopad przyniósł niewielki spadek inflacji CPI w Turcji. Zbiegło się to w czasie z zakończeniem obniżek stóp procentowych w banku centralnym.

Kosmetyczny spadek tureckiej inflacji
Kosmetyczny spadek tureckiej inflacji
fot. EvrenKalinbacak / / Shutterstock

W listopadzie 2022 roku inflacja CPI w Turcji obniżyła się do 84,39% w skali roku – poinformował Turecki Instytut Statystyczny. To rezultat nieco niższy od oczekiwań ekonomistów (84,6%) oraz niższy niż w październiku, gdy oficjalna inflacja CPI wyniosła 85,51%.

Ale według szacunków ENA Grup ceny w Turcji były aż o 170,70% wyższe niż w listopadzie 2021 roku. Według tego źródła miesięczna inflacja nad Bosforem miała wynieść 4,24%. Niemniej jednak nawet w tym ujęciu roczna dynamika cen okazała się znacznie niższa niż miesiąc temu, gdy została oszacowana na 185,34%.

Niezależnie od tego, który z tych szacunków leży bliżej prawdy, nie zmienia to faktu, że Turcja cechuje się najwyższą inflacją cenową wśród wszystkich istotnych gospodarek świata (pomijamy tu takie kraje jak Wenezuela, Sudan, Liban czy Zimbabwe). Równocześnie jest to pierwszy od lipca 2020 spadek rocznej dynamiki inflacji w największej gospodarce Bliskiego Wschodu.

Skutek czy koincydencja?

Delikatny spadek tureckiej inflacji jest o tyle niespodziewany, że nastąpił po serii obniżek stóp procentowych w wykonaniu banku centralnego Turcji. Pomimo galopującej inflacji CPI Turcy w serii głębokich cięć obniżyli stopy łącznie o 500 bp. Było to działanie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem oraz z podręcznikowymi zasadami prowadzenia polityki monetarnej. Jednocześnie w listopadzie TCMB ogłosił zakończenie cyklu obniżek.

Nie jest też żadnym sekretem, że obniżki stóp procentowych na TCMB wymusza prezydent Recep Tayyip Erdoğan. Raptem w październiku turecki „sułtan” oznajmił, że „stopa procentowa będzie spadać z każdym mijającym dniem i każdym mijającym miesiącem” i zachęcał firmy do zaciągania kredytów.

Erdoğan od lat stoi na stanowisku, że to wysokie stopy procentowe powodują szybki wzrost cen, więc żeby zdusić inflację, należy je obniżać. W przeszłości nazywał stopy procentowe "swoim największym wrogiem" i "matką wszelkiego zła" oraz podkreślał, że ich wysoki poziom czyni bogatych bogatszymi, a biedniejszych biedniejszymi. Tymczasem zdecydowana większość ekonomistów uważa, że jest dokładnie odwrotnie. Tj. że to wysokie realne stopy procentowe tłumią inflację, a stopy realnie ujemne ją nakręcają.

Możliwe zatem, że turecki „sułtan” ogłosi „sukces” w swojej monetarnej krucjacie. Nawet jeśli w kolejnych miesiącach turecka inflacja nieco się obniży, to wciąż pozostanie na nieakceptowalnie wysokim poziomie. Jest więcej niż wątpliwe, że powróci ona do 5-procentowego celu TCMB. Zresztą ostatni raz turecka inflacja znalazła się poniżej 5% w… kwietniu 2011 roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (4)

dodaj komentarz
men24a
Czy jest możliwość żeby GUS liczył inflację inaczej jak to widzi obecna władza ?

A to z wczoraj !!!
Na uwagę dziennikarki, że zgodnie z danymi GUS średnia średnia pensja lekarza to 4-8 tys. zł brutto, Adam Niedzielski stwierdził, iż są to złe dane. - My sprawdzaliśmy choćby za rok 2019, jak wyglądają w PIT średnie wynagrodzenia
Czy jest możliwość żeby GUS liczył inflację inaczej jak to widzi obecna władza ?

A to z wczoraj !!!
Na uwagę dziennikarki, że zgodnie z danymi GUS średnia średnia pensja lekarza to 4-8 tys. zł brutto, Adam Niedzielski stwierdził, iż są to złe dane. - My sprawdzaliśmy choćby za rok 2019, jak wyglądają w PIT średnie wynagrodzenia lekarzy i tam średnia wynosiła 26 tys. zł, a mediana około 15 tys. zł - powiedział
adamtw
I jedne i drugie dane sa poprawne. GUS podaje wynagrodzenie na etat z umowy o prace. A pan Niedzielski z PITu - gdzie mamy albo kilka etatow (np duzury nocne), albo dzialalnosc gospodarcza... Wypadaloby zatem do sredniej i mediany wyliczyc ilosc przepracowanych godzin na ten rezultat - wyliczyc srednia i mediane na godzine i pomnozyc I jedne i drugie dane sa poprawne. GUS podaje wynagrodzenie na etat z umowy o prace. A pan Niedzielski z PITu - gdzie mamy albo kilka etatow (np duzury nocne), albo dzialalnosc gospodarcza... Wypadaloby zatem do sredniej i mediany wyliczyc ilosc przepracowanych godzin na ten rezultat - wyliczyc srednia i mediane na godzine i pomnozyc przez 170 by wyjsc na kwote B2B odpowiadajaca ilosci godzin z etatu. Na koniec nalezy przejsc z b2b na etat czyli zobaczyc jaka pensja na etacie odpowiada pensji z b2b...
and00 odpowiada adamtw
Podobnie jak nauczyciele
Podają gołą podstawę, a tak naprawdę mogą miec drugie tyle z dodatków, nadgodzin i korków

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki