REKLAMA
BADANIE

Turecka inflacja nie odpuszcza. „Erdoganomika” znów zawiodła

2022-11-03 08:41
publikacja
2022-11-03 08:41

W Turcji nie udało się obniżyć inflacji poprzez obniżki stóp procentowych. Oficjalnie ceny rosną w tempie przeszło 85% rocznie. Nieoficjalnie mówi się o tempie o 100 punktów procentowych szybszym.

Turecka inflacja nie odpuszcza. „Erdoganomika” znów zawiodła
Turecka inflacja nie odpuszcza. „Erdoganomika” znów zawiodła
fot. asnan_ad / / Shutterstock

W październiku 2022 roku inflacja CPI w Turcji wyniosła 85,51% w skali roku – poinformował Turecki Instytut Statystyczny. To rezultat zbieżny z oczekiwaniami ekonomistów (85,6%) oraz wyższy niż we wrześniu, gdy oficjalna inflacja CPI wyniosła 83,45%. Ale według szacunków ENA Grup ceny w Turcji były aż o 185,34% wyższe niż w październiku 2021 roku.

Niezależnie od tego, który z tych szacunków leży bliżej prawdy, nie zmienia to faktu, że Turcja cechuje się najwyższą inflacją cenową wśród wszystkich istotnych gospodarek świata (pomijamy tu takie kraje jak Wenezuela, Sudan, Liban czy Zimbabwe). Równocześnie inflacja nad Bosforem cały czas przyspiesza, co może i nie jest zaskoczeniem dla ekonomistów, ale stoi w jaskrawej sprzeczności z zapewnieniami tureckiego lidera Recepa Tayyipa Erdogan.

„Sułtan” już rok temu nakazał tureckiemu bankowi centralnemu obniżenie stóp procentowych, aby w ten sposób obniżyć inflację. Jest to twierdzenie stojące w sprzeczności z teorią i praktyką ekonomii, według której do podnoszenie stóp procentowych ogranicza inflację. Rok temu inflacja CPI w Turcji wynosiła niespełna 20%, a stopa procentowa 19%. Teraz inflacja przekracza 85%, a koszt kredytu w banku centralnym został niedawno obniżony do 10,50%.

- Stopa procentowa będzie spadać z każdym mijającym dniem i każdym mijającym miesiącem – tak niespełna miesiąc temu zapewniał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, zachęcając firmy do brania kredytów (czyli faktycznie do zwiększenia podaży pieniądza). Nawet rządowe statystyki zaprzeczają deklaracjom Erdogana. Tylko w październiku ceny wzrosły oficjalnie o 3,54% względem września. Przez ostatnie 12 miesięcy koszty transportu podniosły się o 117,15%, żywność podrożała o 99,05%, a meble i sprzęt AGD o 93,63% - informuje turecki urząd statystyczny.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W ten sposób Turcja znalazła się na progu hiperinflacji i anihilacji resztek wartości własnej waluty. Na skutek obłąkanej polityki zbyt niskich stóp procentowych przez ostatni rok lira straciła 48% względem dolara amerykańskiego. Przez ostatnie 10 lat turecka waluta straciła ponad 90% swej siły nabywczej względem „zielonego”. Straty te zapewne byłyby jeszcze większe, gdyby nie wprowadzony w grudniu ubiegłego roku rządowy program gwarancji depozytów. Jednakże przy takiej inflacji program ten prędzej czy później ulegnie załamaniu i kurs dolara nad Bosforem poszybuje na wyższą orbitę.

KK

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
darius19
widze "endes","prawda"..... ruskie trolle Putlera zatroskane turecka inflacja
men24a
Erdogan spienia oczekiwania ludu, pełne portfele liry, tylko liry.
A w Polsce ?
Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo - powiedział Kaczyński. Według prezesa "ten rodzaj wielkości jest do zdobycia", ale wymaga to "najpierw zmiany władzy, a potem
Erdogan spienia oczekiwania ludu, pełne portfele liry, tylko liry.
A w Polsce ?
Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo - powiedział Kaczyński. Według prezesa "ten rodzaj wielkości jest do zdobycia", ale wymaga to "najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit". 
zops
Erdoflacja spuszcza z apogeum. Wpuśćcie uchodźców ukraińskich i tureckich do RFN. ((wells24 c o m
c_bull
is he retarded or is he on to something; raczej to pierwsze
pogo0
To chyba oczywiste, że nie ma jeszcze pozytywnych efektów zmian stóp procentowych. Przecież od dawna się słyszy, że takie kroki wpływają na inflację z opóźnieniem o kilka kwartałów. Za jakiś rok zobaczymy kto miał rację!

Nie, nie postawię w tym zakładzie na Turka :D
ej_czy_nie
Turek jest cienki powinien się wzorować na Łukaszence ten miesiąc temu zakazał inflacji i się udało inflacja znikła razem z pozamykanymi na kłódki sklepami
ssmentek
Ten tekst już umieszczaliście tutaj chyba z 250 razy. Macie już pewnie przygotowane teksty na 2023 z pustymi polami na cyfry. "Sułtan" to, "Satrapa" tamto. Kto to będzie czytał ten bełkot?
kaczyslaw_
Nic się nie bój. W przyszłym roku zamiast "sułtan" będzie wstawiane "jaszczomb" i będą gotowe artykuły.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki